• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
18 Haziran 2011 Cumartesi

Zeka sorunu

Ağustos 1999 depreminden sonra herkes deprem uzmanı kesilmişti. Hadi onlar 'prof' ya da 'doç' ya da konu ile ilgili bir kurumda çalışıyordu. Peki yeni yetme Ortadoğu uzmanlarına ne demeli. Son aylarda herkes Tunus, Libya, Yemen, Suriye ve toplam Ortadoğu uzmanı kesildi. Son zamanlarda hiç görmediğim ve adını hiç duymadığım kişiler televizyonlara bol miktarda çıkartılarak konuşturuluyor. Oysa bunlar ne uzman, ne azman ne de gazman olabilir. 'Uzmanlık' bildik internet sitelerinden bazı raporları okumak ya da dedikodulara dayanarak palavra sallamakla olmuyor. Bu konu zekası kıt bazı kişilerin duygusal ya da kişisel hesap ve çıkarları ile hiç açıklanamaz. Dikkat ederseniz bu kişilerin adlarını bile vermiyorum. Çünkü bu onları onore eder. Oysa onlar bilerek ya da bilmeyerek her zaman başkalarının karanlık hesaplarının adamı olmuşlardır. Onlar için çok daha ağır şeyler söylenebilir ama düzeylerine inmemek için bunu yapmıyorum. Ama söylenecek son şey onlarda bir zeka sorunu vardır ve güdülmek üzere yaratılmışlardır. Güdülenler ise bir eşek üzerinde sürünün önünde giden çobanın flütünden çıkan güzel melodilerin peşine giderler. Sürüden ayrılmak isteyenleri ise bildiğiniz gibi köpekler yola getir.
Durum böyle olunca coğrafyamızda sorunlar bitmiyor ve asla bitmeyecektir. Çünkü bitmeyen bu sorunların gerçek nedeni Batılı ülke ve örgütlerin o olağanüstü zekası değil tersine bizdeki Batı hizmetkarı geri zekalıların söylem, tutum ve davranışlarıdır. Örneğin 'uzmanlarımız' Libya'daki iç savaşın neden ve nasıl devam ettiğini bilmez bile. Yine süper zeka  'uzmanlarımız' Libya muhalefetinin Kaddafi'nin 'hemen seçim yapalım' teklifine 'hayır' dediğini sorgulama gereğini bile duymaz. Yemen ise uzmanlarımızın ilgi alanında bile değil. Olamaz da çünkü 'Büyük üstatları' bile orayı pek anlamaz. Suriye ise süper bir malzeme. İşin içinde bir de 'insani boyutlu' göçmenler ve güzel aktris Angelina Jolie de girince işler hayalleri bile zorlamaya başladı. Oysa Türkiye bu deneyimlerin tümünü yaşadı. 1991'de bir dedikodu ile yüz binlerce Iraklı Kürt Türkiye'ye sığındı. Bu Kürtleri korumak için üç aylığına Türkiye'ye gelen Çekiç Kuzey Irak'ta Kürt devletinin kurulması temelini attıktan ve PKK'ya yardım ettikten sonra geri gitti. Ama Irak işgal edildikten sonra. 1996-1997'de 10 bin civarında Iraklı Kürt bir kez daha Türkiye'ye sığındı ve buradan da ABD'ye taşındı. Bunların adı daha sonra  'CIA Peşmergeleri' oldu.
Başka örnekler de var. İran devriminden sonra on binlerce muhalif İranlı Türkiye'ye geldi. Bunların Türkiye'de neler yaptıklarını, nerelere taşındığını ya da bunlardan kaçının cinayete kurban gittiğini burada detaylandırmaya gerek yok. Benzer şey Çeçen göçmenler için de geçerli. Rus istihbaratı Çeçen halkının önderlerinden birkaçını İstanbul'da öldürdü. 1989'da ise Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan 300 binden fazla Bulgar Türk'ün yaşadığı dramı hala hatırlayanlar vardır... Bir de şu Mahmur Kampı konusu. 1997-1998'de güneydoğu bölgesinden kaçan ya da kaçmaları programlanan binlerce Türkiye kökenli Kürt'ün gittiği kamp. Kuzey Irak'taki bu kamp şimdi PKK kontrolünde ve orada büyüyen gençlerin tümünü PKK eğitiyor. Özetle yakın tarihimiz aptalların asla ders alamayacağı hikayelerle dolu. Angelina Jolie'nin artistlik olsun diye Hatay'a gelip bize insanlık dersi vermesi bu aptallığın dışa vuruşundan başka bir şey değildir. Jolie Sudan'a gittikten sonra bu ülke bölündü. Jolie'nin 'insanlık namına' gittiği tüm ülkeler 'uygar' Batı'nın ilgisine mazhar oldu ve hep kargaşa ve savaşlar yaşadı. Jolie samimi olsaydı Amerikan işgalinden sonra Suriye'ye kaçan 3 milyon Iraklı göçmenin kamplarını ziyaret eder ve çocukların yanaklarını okşayabilirdi. Ya da 1992'den bu yana çadırlarda ve tren vagonlarında yaşamak zorunda bırakılan Karabağlı Azeri göçmenlere Ermeni diasporasının yardımlarını iletebilirdi! Ya da Amerika işgali altında çok zor koşullarda yaşamak zorunda bırakılan bir milyon dul ve 4 milyon yetim Iraklı çocuğa şefkat dağıtabilirdi. Hala gerçeği görmeyen varsa umarım kıt zekalı uzmanlarımız onlara yardımcı olur.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak