• $13,5674
  • €15,3048
  • 804.451
  • 1968.63
27 Ağustos 2011 Cumartesi

Zafer çığlıkları...

Libya muhalefet güçleri Kaddafi'nin kalesi El-Aziziye karargahına girdi, tüm dünya zafer çığlıkları attı! Oysa El-Aziziye Kaddafi'nin kalesi değil arada bir yabancı konuklarla buluştuğu bir yer idi. Doğal olarak da korunuyordu. Ama yine de NATO uçakları tarafından sürekli bombalandı ve düştüğü gün Amerikan uçakları El-Aziziye'ye 69 füze fırlatmıştı. O gün El-Aziziye'de hiçbir Kaddafi askeri yoktu. Kaddafi iktidarı sona ermiştir. Bu iç savaşta ölenlerin sayısı resmi olarak 20 bin civarında. 200 bin kadar yaralı ve sakat var. Demokrasi için değer mi? Evet ya da belki. Ama yeni bir NATO ve Amerikan işgali için ise yazık olur. Çünkü 'Kaddafi gitsin' diye direnişçilere her türlü destek veren NATO şimdi Kaddafi'nin Batılı ülkelerdeki paralarını yeni iktidara devretme konusunda samimi davranmıyor. Çünkü bu ülkeler, yeni iktidarla pazarlıklarını sürüdürüyor. Bazıları petrol ve doğalgaz konusunda imtiyazlar istiyor, diğerleri ise Libya'nın yeniden inşasında aslan payını kapmak istiyor. Ortada 400-500 milyar dolarlık bir pasta var. Bazıları da askeri üs ya da siyasi vesayet peşinde. Nasıl olsa Libya halkı 'demokrat' olacak! Peki iktidarı devralan Geçici Konsey ne yapıyor? Bankalarında 180 milyar dolar Libya paraları bulunan Batılı ülkelerden para dileniyor. Konsey Başkanı Abdülcelil  geçenlerde 'Acilen 3 milyar dolar alamazsak maaşları veremeyiz ve insanlar çocuklarına bayram giysisi alamaz' diyordu. Adamın ülkesi yerle bir edilmiş ve kendisi bayram giysisi peşinde. Gerçek bu değil. Gerçek sayıları 40 kadar olan direnişçi gruplar ve direnişe destek veren ve sayıları 50 kadar olan aşiretler mıraldanmaya başladı: 'Yemyeşil dolar isteruuuz...' diye ayaklanmak üzere... Bu dolarlar bir an önce gelmezse bu aşiret ve silahlı gruplar dolarları kendi özel yetenekleriyle iç ve dış kaynaklardan sağlamaya başlayacak. Bu ise ülkenin iç güvenliğini ve dış ilişkilerini karanlık bir sürecin içine sürükleyecektir. Özetle her şeyin başı para. Yani 'Kaddafi gitsin' diye direnişçilere her türlü yardımı yapan Batılı ülkeler şimdi  Libya halkının parası olan milyarlarca doları sahiplerine verme konusunda pazarlıkçı davranıyor. Batılı ülkeler aynı yöntemi Mısır ve Tunus'ta da uyguluyor. Mısırlılar 17,  Tunuslular ise 4 milyar dolar için Batılı ülkeler ile pazarlık yapıyor. Batılı ülkeler 'Ya bizimle paralel davranırsınız ya da kendi iç sorunlarınızla boğuşursunuz'' diyor. Bu sorunlar yetmezse Batılıların Mısır ve Tunus'taki 'arı kovanına' kendi çomaklarını sokacaklarını herkes bilir. Batılı ülkelerin elçilik, istihbarat ajanları ve sivil toplum örgütleri Tunus, Mısır ve Libya'da yoğun çalışıyor. Baksanıza İsrail 7 Mısırlı askeri öldürüyor ve Kahire'deki generaller sesini bile çıkaramıyor. Aynı günlerde Gazze'de öldürülen 15 Filistinli bırakın demokrasiyi, yaşamayı bile hak etmiyordu!
Peki şimdi ne olacak?
Tunus ve Mısır'da yeni yönetimler Batı'nın istek ve koşullarını kabul etmezse 'demokrasi'leri  yıl sonundan önce yapılması beklenen seçimlerden sonra ciddi sıkıntılar yaşayacaktır. Libya'da Kaddafi yakalanmadan yeni yönetimin nasıl bir çizgi izleyebileceği görülemez. Yeni dönemin riskleri aşiretler arası gerginlikler 'radikal İslamcı' silahlı gruplar. Batılı ülkeler bir an önce Kaddafi'nin yakalanması için her türlü gelişmiş teknik takip yardımında bulunacaktır. Yardımın ne zaman sonuç vereceğini kestirmek kolay değil. Ama sonunda Kaddafi ve oğulları ya kaçar, ya yakalanır veya öldürülür. Saddam'ın iki oğlu işgalden 4 ay sonra öldürüldü kendisi 9 ay sonra yakalandı. Tunus diktatörü 'Büyük Patron ABD' tarafından Suudi Arabistan'a kaçırıldı, Mısır diktatörü ise aynı patron tarafından kafesin içine konuldu. Belki Amerikalılar Kaddafi için görsel ve içerik olarak daha etkili  bir görüntü arıyorlar. Pijama ile kaçan Bin Ali, iple sallanan Saddam, kafese konan Mübarek, Kaddafi...
Ahmet Hakan'ın dün dediği gibi 'ifrit olduğum' iğrenç oyunlar. Baksanıza bir ülkenin genelkurmay başkanı bile dinleniyor.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar