• $15,8401
  • €16,7469
  • 927.328
  • 2394.83
17 Aralık 2011 Cumartesi

Yorumlu haberler

Mart 2003'te bildik palavralarla Hazreti İbrahim ve Yakup'un da ülkesi Irak'ı işgal eden ABD yaklaşık 9 yıl sonra çekildi. 3 trilyon dolara mal olan bu savaşla Amerikalılar 'çok sevdikleri' Irak halkına demokrasiyi getirdi. Demokrasi ise Amerikalılara göre Abu Greib işkenceleri, bir milyonu aşkın dul kadın, 4 milyon civarında yetim çocuk, %40'ı okuma yazma bilmeyen çocuklar, bir milyonu aşkın ülkesinden kaçmış Iraklı, Ortadoğu ülkelerindeki bar ve pavyonları dolduran binlerce Iraklı genç kız, yerle bir edilen ülke, her an etnik ve mezhepsel çatışmaya kurgulanmış insanlar ve tüm coğrafya için yıllarca tehlikeli bir Irak demektir. Bu işgalin zafer mi yoksa yenilgiyle son bulduğuna varın siz karar verin.
Şimdi de bu zafer ya da yenilginin kahramanlarından biri olarak Amerikan Savunma Bakanı Penetta, ki eski CIA başkanıydı, Ankara'ya geliyor ve bölgede başka ülkeleri nasıl işgal edeceklerini konuşuyor. Örneğin Suriye ya da İran'ı... Oysa Penneta'nın ülkesi ABD'de üç gün önce Ermeni soykırımıyla ilgili tasarı Kongre'de iki oyla geçmişti. Sanki Türkiye ile dalga geçiyorlar. Tıpkı Fransızların yaptığı gibi. Tek farkla onlar 100 yıl öncesinde olduğu gibi klasik müttefik İngilizler gibi daha kurnaz ve zeki. Bir ay önce Dışişleri Bakanı Juppe'yi Ankara'ya gönderen ve 'Suriye'ye saldırın'' diyen Sarkozy şimdi de 'Saldırmazsanız Ermeni soykırım yasasını geçiririz'' türünden zekice taktikler uyguluyor. Baksanıza Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Bernard Valero'nun şu söylemine:
'Ankara ile bölgesel (Suriye ve İran demek istiyor. H.M) ve uluslararası konulardaki istişareye büyük önem veriyoruz. Düzenli yürütülen  istişareler karşılıklı  anlayış ve ortak çıkarlar çerçevesinde sürüyor''...  Valero'ya bakılırsa Fransa ile Türkiye arasında hiçbir sorun yok ve Ankara'nın tehditleri göstermelik.
Penetta'nın benzer şantaj ve tehditlerde bulunup bulunmadığını bilmiyoruz ama sonuçta onların da elinde Türkiye'ye karşı koz ve şantaj kartları olduğunu herkes biliyor. Hele hele böyle bir ortamda. Yani Türkiye'nin başta İran, Suriye, Irak, Yunanistan, AB dönem başkanı olmaya hazırlanan Kıbrıs, Rusya ve Ermenistan olmak üzere tüm komşularıyla ilişkilerinin bozulduğu bir zamanda.
Hep aynı oyun ve tezgahlar. Batılılarda oyun bitmez.
Baksanıza Rusya, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye ile ilgili bir karar tasarısı sunuyor ama aylardır BM'de Suriye aleyhinde karar çıkartmaya çalışan Batılı ülkeler 'hayır' diyor. Çünkü Rusya'nın karar tasarısında 'Suriye'deki tüm taraflara' çağırıda bulunularak silahlı çatışmalara son vermeleri ve 'silahlı gruplara silah ve destek veren dış devletler'den bu tutumlarından vazgeçmeleri isteniyor. Bu ise Suriye ve bölgeyi karıştırmak isteyen Batılı ülkelerin işine gelmez. Çünkü onlar herkesi aptal yerine koymaya alışık. Tıpkı Uluslararası Ceza Mahkemesi Başkanı Ocampo gibi. Beyefendi Libya'daki olayların daha ilk günlerinde Kaddafi hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Şimdi de Kaddafi'nin öldürülmesini bir savaş suçu olarak niteliyor. Ocampo samimi ise Amerikan Predator'larını hemen tutuklattırır. Çünkü Rus lider Putin'e göre Kaddafi'yi aslında Amerikan Predator uçakları vurdu ve Amerikalılar Kaddafi'yi Libyalılara teslim etti. Predatorlar geleceğin en önemli konusu olacak. Amerikalılar bu casus ve cinayet uçaklarını Yemen'de, Pakistan'da, Somali'de, Afganistan'da, Irak'ta, çeşitli Afrika ülkelerinde ve son olarak İran'a karşı bol bol kullandı. Amerikalılar şimdi de bu uçakların bazılarını İncirlik'e yerleştirdi. Bu uçakların kimleri hedef alacağını zamanla öğreneceğiz. Haberlere bakılırsa Türkiye bu uçaklardan bazılarını satın almak istiyor ama İsrail itiraz ediyormuş. Amerikalılar buna da formül bulur. Tıpkı Kürecik'te yerleştirilen Amerikan radarlarına buldukları formül gibi. Belki de bu nedenle YAŞ, önceki gün yapılan toplantısında ''Türk Silahlı  Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durumunu inceledi''...

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama