• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
24 Ocak 2012 Salı

Yeter artık!

Bu mesleğe başladığım ilk günlerden bu yana ABD ve Batılı ülkeler, İran'a yönelik ambargo kararları alıp duruyorlar. Her seferinde de bir bahaneleri vardı. Dün de AB ülkeleri İran'a yönelik yeni kararlar aldı. Buna göre AB ülkeleri temmuzdan itibaren İran'dan petrol ithal etmeyecek ve petrol konusunda hiçbir yeni anlaşma imzalamayacak. İşin giderek tehlikeli boyutlar almaya başladığını söyleyebiliriz. Üstelik tam da Türkiye'nin İran ile 5+1 ülkeleri arasında arabuluculuk yaptığı sırada. Hem de İran yeni görüşmelerin İstanbul'da yapılmasını kabul etmiş ve nükleer programı konusunda Batı ile olumlu diyaloğa hazır olduğunu söylemişti. 17 Mayıs 2010'da da İran nükleer yakıt takasının İstanbul'da yapılmasını kabul etmiş ama ABD ve Batılı ülkeler son anda bu işten de vazgeçmişti.

HER ŞEY İSRAİL İÇİN

İsrail'in 200'den fazla nükleer bombasına ses çıkarmayan ve daha önce Hindistan ve Pakistan'ın nükleer bomba edinmelerine göz yuman hatta destek veren ABD ve Batılı ülkeler her nedense İran'ın nükleer programına karşı çıkıyor. Batılılar bunu da İsrail için yapıyor. Yani ABD ve Batılı ülkeler 'İsrail istiyor' diye İran'a yükleniyor. ABD ve Batılı ülkeler 'yüz yıllık bölgesel oyunlarını bozuyor ve Suriye ile Hizbullah'a destek veriyor' diye İran'a yükleniyor. Bunu da yalnızca ekonomik ambargo kararlarıyla yapmıyor. ABD, Körfez bölgesine sürekli askeri yığınak yapıyor. ABD, Fransa ve İngiltere'nin Körfez bölgesindeki savaş gemilerinin sayısı 16'ya ulaştı. Tüm Körfez ülkelerinde askeri üsleri bulunan ABD'nin iki uçak gemisi şu anda Bahreyn açıklarına demirlemiş durumda. ABD'nin bölgede onlarca uydusu, casus uçakları, awax'ları bulunmaktadır. Amerikalılar İran'da olup biten her şeyi görmek istiyorlar. Malatya'daki Amerikan radarları bu anlamda çok önemlidir. Amerikalılar Pakistan ve Afganistan'daki üslerden kaldırılan pilotsuz casus uçaklarla İran'ı gözetlemeye çalışıyor. Bu yetmiyor Amerikalılar, İran'ın nükleer uzmanlarını öldürüyor ya da çevre ülkelerinde bulundukları sırlarda onları kaçırıyor.

İRAN'I KARIŞTIRACAKLAR
Bölgeden gelen bilgilere bakılırsa ABD, İsrail ve yandaşı ülkeler İran'ı karıştırmaya hazırlanıyor. Bu ülkeler 2 Mart'ta yapılması beklenen parlamento seçimleri sırasında İran'da kargaşa yaratmaya hazırlanıyor. Bu ülkeler Haziran 2013'te yapılacak başkanlık seçimleri sırasında da büyük provokasyonlarla İran'ı tam anlamıyla karıştırmayı planlıyor. Onlara göre İran'daki Azeriler, Kürtler, Araplar ve Beluşiler ayaklandırılabilir. Suudi Arabistan, Katar ve Körfez'in diğer işbirlikçi iktidarları, bu projelere milyarlarca dolar tahsis etmiş durumda. Özetle İran destekli Suriye ile ilgili planlarını bir türlü gerçekleştiremeyen ABD, Batılı ülkeler ve bölgesel yandaşları şimdi İran'ı sıkıştırarak bir taşla iki kuş vurabileceklerini hesaplıyor. Bununla yetinmeyecek olan bu ülkeler yakında İran destekli Irak'ı da karıştırmaktan geri kalmayacaktır. Bu da yetmezse sırada Lübnan var. ABD bölge için çok ama çok tehlikeli planlar yapıyor ve bu planlar içinde bölgesel yandaşlarına roller dağıtıyor. Bakalım Rusya tüm bu plan ve oyunlara ne diyecek ya da nasıl bir tepki gösterecek? Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu haftaki Moskova ziyareti işte bu nedenle çok önemli. Rusya hem Suriye hem de İran'dan yana tavır alıyor ve Arap ülkelerinde İslamcıların iktidara gelmesinden hoşnut değil... Çünkü bu İslamcıların ABD ile işbirliği yapacağını hesaplayan Moskova bu durumun kendi arka bahçesi olarak gördüğü Kafkaslar ve Orta Asya'daki Müslüman halkları ve Rusya sınırları içindeki milyonlarca Müslüman'ı da etkileyeceğini biliyor.

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı