• $13,4696
  • €15,3573
  • 785.948
  • 2085.76
8 Ocak 2011 Cumartesi

Yeniden Osmanlı

Arkadaşımız Şenay Yıldız Mısırlı gazeteci Fehmi Huveydi ile önemli bir söyleşi gerçekleştirdi. Birçok açıdan önemli olduğunu düşündüğüm söyleşinin içeriğini önceki gün AKŞAM'da okumuşsunuzdur. Fehmi Huveydi tipik bir Mısırlı aydın.

İslamcı ve katı bir anti-laik olarak bildiğimiz Huveydi, son söyleşisinde olayı tam anlamadan anti-Osmanlı yanını da göstermeyi tercih etmiş. Böylece davetli olarak çok sık geldiği Türkiye'yi ve hep destek verdiği AK Parti'yi anlamadığını göstermiştir.
Örneğin Huveydi 'Bu ülkede Mustafa Kemal Allah gibi'' demiş.

Huveydi öyle düşünüyorsa o zaman ben bu ülkede yaşamıyorum ve bu ülke ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum demektir. Türkiye'yi dışarıdan izleyen Arap hatta diğer yabancı gazeteci ve aydınların sorunudur bu.

Okuyup duydukları haberleri yüzeysel bilgilerle destekleyerek kendilerine göre yorum ve analizler yapıyorlar. Büyük bölümü de yanlış ya da kasıtlı yanlış. Bazen de bizim medya onların bu 'icatlarını' büyük bir olaymış gibi manşete çeker bazıları da onları ciddiye alır.

Huveydi söyleşisinde son dönem tartışmalara değinerek AK Parti hükümetinin Yeni Osmanlılık söylemlerine değiniyor ve bakın ne diyor: 'Başbakan Erdoğan'la konuştuğum zaman, sordum. Bana 'Hayır, biz bu görüşleri dile getirmiyoruz' dedi. Ama Sayın Davutoğlu bu görüşleri sıkça dile getiriyor. Bu negatif bir mesaj. Davutoğlu'nun dile getirdiği görüşler entelektüeller tarafından eleştiriliyor.''
Anlaşılan Huveydi çok sık görüştüğü Bakan Davutoğlu'nu ya hiç anlamamış ya da işine geldiği gibi anladığını sanmış...

Çünkü yıllardır tanıdığım Bakan Davutoğlu'nun böyle bir söylemi olmamış ve daha önemlisi bu yönde bir tek sinyal bir vermemiştir. Demek ki Huveydi ve benzeri Arap aydınlar hatta içimizdeki 'liberaller 'hala Batılı düşünce üretici ve pazarlayıcılarından etkileniyor ve oyuna gelebiliyorlar. Örneğin Huveydi söyleşinin bir yerinde ''Bölgede Mısır dışında Türkiye ile rekabet edebilecek başka bir ülke görmüyorum'' diyor. Eğer Sayın Huveydi buna inanarak söylüyorsa o zaman bu işte bir iş var. Çünkü bırakın rekabet Mısır, Türkiye ile hiçbir zeminde eşit durumda bile olamaz. Mübarek'in 30 yıldır yönettiği Mısır'da demokrasinin 'd' si yok ve bu ülkenin ne Arap ne de İslam aleminde hiç bir ağırlığı ve saygınlığı kalmıştır. Bir Mısırlı olarak Huveydi buna kızabilir ama ben de Huveydi'nin Osmanlılık ve hatta laiklik konusundaki saplantısına haklı olarak kızarım. Çünkü;

Bu söylemler bölge halklarını rahatsız etmek için Batılılar tarafından kullanılmakta bazı Türk ve Arap 'aydın'lar da oyuna getirilmektedir. Adı ne olursa olsun Arap ve İslam ülkelerinin tüm halkları Ankara'nın dış politikasından memnun ve hiçbir şekilde bunu 'Yeni Osmanlılık' olarak görmemektedir. Adı Yeni Osmanlılık olsa bile Arap, Müslüman, Balkan ve Kafkas halkları Türkiye'nin yeni politikasıyla bölgede barış, dostluk, kardeşlik ve kalkınmayı amaçladığına inanmaktadır. Yani bundan 90 yıl önce Osmanlı'dan ayrılan halklar bugün kendi ülkelerinde ve bölgede yaşadıkları tüm olumsuzluklar karşısında Osmanlı'ya yeniden özlem duymaya başlamışsa bunun kime zararı olabilir ki? Bugün bölge halklarının ezici çoğunluğu 'hep birlikte dost olalım' demek ve bunu yaşamak için Osmanlı'ya özlem duyuyor ve bu nedenle Türkiye'yi seviyor... Hala birileri bunu anlamıyor ya da herhangi bir nedenden dolayı anlamak istemiyorsa o zaman onlar adına yapılacak hiçbir şey kalmıyor. Çünkü bölgede Arap, Acem, Kürt, laik, Müslüman, Şii, Sünni, Dürzi hatta Hıristiyan olan herkes kendine göre bir nedenden dolayı Türkiye'yi bir model olarak görüyor ve Türkiye'nin uzattığı dostluk, yardım ve umut eline sarılıyor.

Bunun adı Yeni Osmanlı ise bundan da hiç kimse korkmuyor, tedirgin olmuyor hatta umursamıyor bile... Ama bunun adı Erdoğan'ın dediği gibi Şamgen ise bundan da başkaları korkmamalı.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi