• $7,4172
  • €8,9893
  • 437.688
  • 1467
04 Eylül 2011 Pazar

Ya Türkiye ya İsrail!

Tüm dünya Türkiye'nin İsrail'e karşı tavrını konuşuyor. Herkes olaya kendi bakış açısıyla bakıyor ve ona göre değerlendiriyor. Ancak şaşırtıcı olan Türkiyeli olup da olaya İsrail gözlüğüyle bakmaktır. Meğer İsrail'i seven ne kadar meslektaşımız varmış! Son iki günde yazılı ve görsel medyada bu meslektaşlarımızı ve uzman edasıyla yazıp konuşanları görmek beni çok şaşırttı. Aslında bunların çoğunu biliyordum ama şaşırtıcı olan Türkiye'nin yüzde milyon haklı olduğu bir konuda İsrail'i cesaretle savunmak ya da aklamaya çalışmaktır. Üstelik böyle bir İsrail 'dindar' da olsa 9 Türk insanını öldürmüş ve kendince Tük milletinin onuruyla dalga geçmeye çabalamıştır. Ey İsrail 'muhibbi' beyler; hiçbir gerekçe ve neden İsrail'i savunmanızı ya da aklamaya çalışmanızı açıklayamaz. İsrail katil bir devlettir. Türkiye ise Mavi Marmara ve geçmişteki tüm tavırlarında tartışmasız ve mutlak haklıdır. Türkiye; İsrail ve Suriye'yi barıştırmak için yoğun çaba harcamıştır. Türkiye; Hamas'ın elindeki İsrailli askerin kurtarılması için uğraşmıştır. Türkiye; her şeye rağmen İsrail ile en üst düzeyde ilişkilerini korumuş ve sürdürmüştür. Türkiye; İsrail ve Pakistan dışişleri bakanlarını Ankara'da buluşturmuştur. Türkiye; Hamas ile İsrail'i yakınlaştırmak için özel çaba harcamıştır. Türkiye; İsrail için birçok şey yapmıştır...
Peki İsrail ne yapmış?
İsrail tüm bu süreç içinde Türkiye'ye hep kazık atmış ya da atmaya kalkışmıştır. İsrail'in Kuzey Irak'taki Türkiye karşıtı faaliyetlerini burada anlatmanın bir anlamı yok.
Peki durum böyle olunca nasıl olur da birileri çıkıp İsrail'i dolaylı-dolaysız savunmaya kalkışır? Nasıl olur da birileri Türkiye'yi suçlu gibi göstermeye kalkışır? AK Parti'yi sevmeyebilir ve onun 'Arap Baharı', füze kalkanı ya da Kıbrıs politikalarını eleştirebiliriz. Ancak konu İsrail ise tartışmasız AK Parti hükümetinin tavrını doğru kabul edip destek vermeliyiz. Yurtsever ve mutlak haktan yana olmak böyle bir tutum ve davranışı gerektirmektedir. Konu İsrail ise tartışmasız ve gözü kapalı olarak vicdanı olan herkes bu ülkenin karşısında durmalıdır. Hiç ama hiç bir gerekçe İsrail'i ve İsrail politikalarını haklı gösteremez. Bergama doğumlu olduğu gerekçesiyle İsrailli büyükelçiyi sevenler ve onun dostluğunu kazanmak için WikiLeaks'e düşmeyi bile göze alanlar bu adamın neden Bergama'dan İsrail'e göç edip Filistinlileri öldürdüğünü sorgulamalıydı. İsrail devleti öldürmeye programlanmıştır. Yoksa İsrailliler durduk yerde bilerek, seçerek ve bilinçli olarak 9 Türk insanını öldürmezdi. Durum böyle olmasına rağmen BM Genel Sekreteri ve ekibinin İsrail'i aklamaya kalkışması başka bir konudur. İsrail'i ABD ve Batı'nın desteği ile 1947'de kuran BM doğal olarak kendi imalatı bu yaratığın tüm vahşetine destek vermektedir. Bu nedenle Palmer Raporu tam anlamıyla bir rezalettir. Komisyondaki Türkiye temsilcisi Özdem Sanberk'in raporun hazırlanması sürecinde neler yaptığını hep merak etmişimdir! Tıpkı CHP'nin böylesi zor dönemlerdeki tavırlarını merak ettiğim gibi! Ana muhalefet partisi olarak CHP doğal olarak iktidar partisinin yanlışlıklarını görüp eleştirecek ve bunun üzerinden seçmenleri etkilemeye çalışacaktır. Ama anlaşılan CHP, Türk insanının İsrail konusundaki duyarlılığını anlamıyor ya da anlamak istemiyor. 'AK Parti hükümetinin dış politikada istenilen sonuçları alma konusunda başarısız kaldığını' söyleyen CHP bir anlamda İsrail'in başarılı olduğunu söylemektedir. Eğer bu doğru ise o zaman CHP'de bir sorun var demektir. 'Sıcak çatışma riskinden' söz eden bir CHP, İsrail Türkiye'ye saldırdığında umarım gensoru verip hükümeti düşürmeye çalışmaz!

<h3>Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu, CHP'nin 'Militan' provokasyonunu AKŞAM TV

CHP neden 'Militan' provokasyonu yapıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tırnağınıza diş macunu sürüp bekleyin! Faydalarını öğrenince şaşıracaksınız

Define için 45 metre tünel kazmışlar! Suç üstü yakalandılar