• $15,6018
  • €16,2965
  • 906.942
  • 2404.33
11 Haziran 2013 Salı

Ya Suriye?

Doğal olarak herkes Gezi Parkı Direnişi ve ona bağlı olarak ülkenin birçok yerinde sokaklara dökülen yüz binlerin istemleri ve bu istemlerin ne anlama geldiğiyle ilgileniyor. Hükümetin Suriye politikası belki de bu anlamlardan biridir. 
Peki herkes gösterilerle ilgilenirken Suriye ve bölgede neler oluyor? 
Suriye ordusu stratejik öneme sahip Kusayr Kasabası’nı ele geçirdi. İki hafta süren çatışmalar sonrasında 2000 kadar militan öldürüldü, çoğunluğu yabancı 1500 militan yakalandı geri kalanlar da Lübnan’a kaçtı. Bu arada Şam ve çevresinde de büyük yenilgiler alan silahlı gruplar şimdi Halep’te sıkıştı. Suriye ordusu Halep’e yönelik büyük operasyon başlattı ve bu operasyon Türkiye sınırına doğru genişliyor. 
Peki dünya ve Batı ne yapıyor? 
Hiç. 
ABD ve Rusya uluslararası konferans üzerinde anlaştı. Şam yönetimi ben varım dedi. Muhalifler ise ortada yok. Son İstanbul toplantısından sonra adamlar kayıp. İstanbul’dan sonra nereye gittiklerini bilen yok. Nasıl olsa hiçbir konuda anlaşamayarak kavga etmiş ve dağılmışlardı. Son anda Bakan Davutoğlu ve ABD, Katar ve Suudi Arabistan istihbarat yetkililerinin müdahalesi işe yaramamıştı. Kusayr yenilgisiyle moralleri bozulan muhaliflerin ortaya çıkıp konuşma takatları kalmamıştır. 

KERRY ÇALIŞIYOR
Batı ise bekle gör modunda. Muhaliflere silah yardımı yapma konusunda çok heyecanlı ve istekli olan Fransa ve İngiltere her nedense “Şu Cenevre toplantısını” bekleyelim havasına girdiler. Washington’dan gelen haberlere bakılırsa Başkan Obama bu haftayı Suriye konusuna ayrılmış. Dışişleri Bakanı Kerry bile bu nedenle Ortadoğu gezisini iptal etmiş ve tüm kurmaylarıyla harıl harıl Suriye dosyasını inceliyormuş. CIA, Pentagon, Ulusal Güvenlik Konseyi ve diğer tüm kurumlar gibi. Peşinden Obama-Putin görüşmesi olacak. 
Bu görüşme sonrasında her şey daha net anlaşılacak. Esad’ı bir türlü deviremeyen Batı, Esad’ın öldürdüğü radikal İslamcı Kaide’ci militanların ortadan kaldırılmasından çok mutlu. Belki sırf bu nedenden dolayı Esad kalsın moduna girdiler. Çünkü Esad iki yıldır devam eden çatışmalarda bu militanlardan binlercesini öldürdü. Ama buna karşın Batı’nın desteklediği ve Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye üzerinden silahlandırdığı bu militanlar, Suriye’nin her anlamda yıkımına neden oldular. Bu ise en çok İsrail’i sevindirmiştir. 
Peki Türkiye şimdi ne yapacak? 
Suriye ordusunun Halep ve çevresinde sürdürdüğü operasyonlarda sıkışan Nusracı militanlar Türkiye’ye kaçacaktır. Nasıl olsa Türkiye sınırından Suriye’ye girmişlerdi. Bunların büyük bölümü Suriyeli değil. Yaklaşık 40 ülkeden gelerek Suriye’de savaştılar. Suriye’den kaçarlarsa ya Türkiye’de kalırlar ya da geldikleri ülkelerine dönerler. Batılı ülkeler bunları yakalamak için şimdiden hazırlıklara başladı bile. Türkiye de bu konuda alarma geçmelidir. Kontrolsüz Türkiye’ye kaçan ya da sığınan bu militanlar Türkiye’nin başına bela olabilir. Çünkü bu militanlar öldürmeye programlanmış ruh hastaları gibi. Yaptıkları katliamların görüntülerini övünerek herkese gösteriyorlar. 
Özetle Suriye’de önemli şeyler oluyor ve olacak. Hep söyledim ve yazdım: 
Türkiye, Suriye konusunda mutlaka yalnız bırakılacak. Daha fazla zarar görmeden şimdi sakin düşünme zamanı. Tıpkı Gezi Parkı direnişinde olduğu gibi... 
Gerginlik hiçbir zaman işe yaramamış ve yaramayacaktır. 
Umarım mesaj alınmıştır.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?