• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
26 Mart 2011 Cumartesi

Vicdan

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya ile ilgili olarak Batı'nın 'gizli ajandalar ve farklı çıkarlarla hareket ettiğine'' dikkat çekti. Başbakan Erdoğan ise Batılılardan ''bölgemize vicdan gözüyle bakmalarını'' istedi. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan bunları söylerken Batılı ülkelerin uçakları Libya'yı bombalıyor TBMM ise Türk uçaklarıyla savaş gemilerinin Libya'da görev yapmasını sağlayacak tezkereyi onaylıyordu.
Peki bundan sonra ne olacak?
Batı'nın yaptığı her şeyden en üst düzeyde endişe ve kuşku varken Libya'da işlerin normal gelişmesini beklemek hayaldir. Diyelim ki NATO ya da BM kararı çerçevesinde Libya havadan ve denizden ablukaya alındı ve Kaddafi ateşkese zorlandı. Bu durumda Kaddafi başkent Trablus ve şu an denetiminde olan kentlerde oturacak, muhalefet ise Bingazi ve çevresinde sonucu bekleyecek. Peki Kaddafi iktidardan vazgeçmeyeceğine göre o zaman ne olacak? Türkiye ve Batılı ülkelerin gemi ve savaşları ne zamana kadar Libya çevresinde dolaşacak? Askersel olarak Kaddafi ordusundan çok daha zayıf olan muhalefet Batı'dan yardım almadan Trablus'u nasıl ele geçirecek? Yoksa Bağdat ve Erbil'de olduğu gibi Kaddafi Trablus'ta muhalefet de Bingazi'de oturup keyiflerine mi bakacak?  Hatırlanırsa 1991'de Kuveyt'ten çıkarılan Saddam'a Batılılar ambargo uygulamış ON İKİ yıl sonra da Irak işgal edilmişti. Bugün Irak SEKİZ yıldır işgal altında, orada bir milyon insan öldürüldü ve ülke her an etnik ve mezhepsel çatışmanın tehdidi altında. Afganistan ise ON yıldır işgal altında ve Taliban ülkenin büyük bölümünü hala kontrol ediyor.
Irak; başta PKK ve Kürt konusu olmak üzere birçok nedenden dolayı Türkiye'yi yakından ilgilendiren önemli ve komşu bir ülke. Libya ise yine birçok nedenden dolayı Türkiye için önemli ama coğrafi olarak uzak bir ülke. Türkiye'nin Libya konusunda yanlış yapma riski yok ve olamaz. Çünkü Arap kamuoyu kendi başlarındaki Amerikan yandaşı iktidarların tutum ve davranışına değil Erdoğan'ın söylem ve kararlarına bakar ve bakıyor. Yani Katar'dan yayın yapan El-Cezire televizyonu Arap halklarını 'demokrasi ve değişim' için provoke ederken o ülkenin uçakları Fransız ve İngiliz uçakları ile Libya'yı bombalarsa bu hiç kimsenin umurunda değil ve olmaz. Ama El-Cezire televizyonu Türkiye'nin Libya'ya uçak ve gemi gönderme haberini 'acil' başlığı ile izleyicilerine duyurursa bunun çok anlamı vardır. Çünkü Başbakan Erdoğan bölge halklarına hep doğru şeyler söylemiş Türkiye ise bölgesel politikalarında hiç yanlış bir adım atmamış ve bundan dolayı büyük saygınlık ve prestij kazanmıştır. Umarım hükümet Libya ile ilgili olarak bizden çok daha şey biliyor ve ona göre adım atıyordur. Unutmayalım ki Çekiç Güç Türkiye'ye üç aylığına geldi anacak 12 yıl kaldı. Gittiğinde de Irak işgal edilmişti. Batı ise 37 yıl geçmesine rağmen Kıbrıs sorununu çözmemek konusunda ısrarlı ama Libya'yı bombalamak için de adadaki İngiliz üslerini kullanmaktan geri kalmıyor. Sudan ise Batı'nın emrine girmediği için ikiye bölündü. Benzer şey 18 yıldır Somali'de yaşanıyor. Rus Başbakan Putin ise Batılı ülkeleri Libya'ya karşı Haçlı savaşı başlatmakla suçluyor ama kendisinin Batı desteğiyle Çeçen halkına yaptıklarını unutuyor. Libya halkını korumak amacıyla Kaddafi'ye savaş ilan eden Batılı ülkeler keşke o zaman da Çeçen halkına bomba yağdıran Putin'e de ambargo ve kuşatma kararı alsaydı. Demek istediğim Batılılara asla güven olmaz. Baksanıza İsrail Dışişleri Bakanı Liberman bile olup bitenlerden cesaret alarak kendisinin Filistin halkına yaptıklarını unutuyor ve müttefiki Batılılara 'Suriye ve İran'ı da vurun' diyor. Özetle yapılacak bir şey yok. Batı'nın kültüründe hep bu çifte standart var ve hep öyle kalacaktır. Çünkü bu genetik bir hastalıktır. Bize düşen görev tarihten ders alarak onun tüm oyunlarını bozmaktır. Bu ise halklarımıza ve onların özgür iradesine saygı göstermek ve onların özgürlük ve mutluluğundan güç almakla gerçekleşir.

<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı