• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
11 Aralık 2012 Salı

Üçgen

Patriot ile ilgili tartışma her nedense aniden kesildi.
NATO onay verdikten sonra ilk önce Alman hükümeti iki batarya ile 400 asker göndereceğini açıkladı. Peşinden de Hollanda hükümeti 'Ben de 350 askerle varım' dedi. Oysa ne Almanya ne de Hollanda; en az ABD, Fransa ve İngiltere kadar bu coğrafya ve özellikle Suriye ile ilgili. Belki de bizim bilmediğimiz birtakım karanlık hesaplar yapılıyor. Çünkü NATO, Almanya ve Hollanda üçgeninde ilginç bir bağlantı var.
Aslında Danimarka'yı da bu üçgene katmak gerek. NATO'nun Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Danimarka Başbakanı iken, Jyllands Posten gazetesi 30 Eylül 2005'te Sevgili Peygamberimizi hedef alan provokatif çizimler yayınladı. İslam alemi ayaklandı, ama ne Rasmussen ne de gazete geri adım attı. Hatta Avrupa'da bazı gazeteler, Danimarka gazetesi ile dayanışmalarını göstermek için aynı çizimleri yayınladı.
ROJ TV konusunda da Türkiye'yi oyalayan Danimarka Başbakanı Rasmussen, görevinden ayrıldıktan sonra NATO Genel Sekreterliği'ne aday oldu. Türkiye 'Karikatürlerden dolayı özür dilemezse veto ederim' dedi, ancak daha sonra bu koşulundan da vazgeçti. Böylece Rasmussen 4 Nisan 2009'da özür dilemeden NATO Genel Sekreteri koltuğuna oturdu.

HOLLANDA DA SABIK
Gelelim Hollanda'ya...
Bosna'da savaşın sonlarına doğru Sırplar Srebrenitsa kentine doğru kapsamlı br saldırı başlattı. BM Barış Gücü'ne sığınan Bosnalılar bölgede bulunan 400 Hollandalı askerin denetiminde Sırplara teslim edildi ve en az 8 bin Bosnalı katledildi. Daha sonra Hollanda Kraliçesi bu askerlere 'cesaret madalyası' verdi.
Peki Angela Merkel ne yaptı?
Bildik karikatürleri Danimarka gazetesine çizen Kurt Westergraad'a Eylül 2010'da özel bir törenle 'Basın ve İfade Özgürlüğü' ödülü verdi ve cesaretinden dolayı kendisini kutladı.
Durum böyle olunca yani Rasmussen, Almanya ve Hollanda yan yana gelince bu işte bir gariplik var diye düşünüyorum. Yakında anlarız. Yoksa durduk yerde Rasmussen neden bu kadar heyecanlı olsun Patriot konusunda? Neden Almanya ve Hollanda bu kadar askerle birlikte Patriotları Türkiye'ye gönderme kararlarını bu denli hızla alsınlar ki?
 Bir daha söylüyorum: Bu işte bir gariplik var. Bunun ne olduğunu ya da olabileceğini yakında anlarız.
 Belki de bu bir rol paylaşımıdır. Yani ön saflarda olması gereken İngiltere, Fransa ve ABD Patriotlar konusunda pek heyecanlı gözükmezken, bu görevi Hollanda ve Almanya'ya yüklemiş olabilirler. Yani göze batmasın diye!

KİMSE KAZANMAYACAK
Bu iki ülkenin Ortadoğu'daki geçmişi çok da kirli değil. Üstelik Türkiye ile ilişkilerinde farklı olumlu-olumsuz boyutlar var. Bu boyutların nasıl ve hangi yönde gelişeceğini Patriotların ve beraberindeki askerlerin gelişi ve nerelerde yerleştirilmesine paralel olarak anlarız. Çünkü Batı'nın Suriye ve peşinden İran'a yönelik planlarında bir hareketlilik gözlenmektedir.
 Batılı başkentler ve onların bölgesel müttefikleri ne pahasına olursa olsun Suriye sorununu kendi hedefleri doğrultusunda çözmeye kararlı gözüküyorlar. Bu kararlılığın ne anlama geldiğini yakında hep birlikte göreceğiz. Göreceğiz ama çözüm ne olursa olsun yani Suriye'de kim kazanırsa kazansın bu ülkenin geleceği kısa ve orta vadede asla aydın olmayacaktır.
 Karanlık bir Suriye başta Türkiye olmak üzere tüm çevresini kapkara bulut ve kanla gölgeleyecektir. 

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak