• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
17 Kasım 2012 Cumartesi

Test

İsrail yine siyasal ve genetik yapısının gereğini yaptı. ABD tarafından 1947'de BM'de kurulan İsrail o tarihten sonra hep komşularına saldırdı ve toprağını işgal ettiği Filistin halkına sürekli acı çektirdi. Yani 65 yıldır işgal altında yaşamak zorunda bırakılan Filistin halkı tüm dünyanın gözü önünde İsrail'in dolaylı-dolaysız günlük baskı ve tehditleri altında yaşamaktadır. Ama ilginç olan, Arap ve Müslüman ülkeler sürekli konuşmalarına rağmen bir türlü bu duruma çare bulamamaktadır. Çünkü İsrail'in arkasında ABD ve Batı'daki müttefikleri var. Ama daha önemlisi Arap ve İslam aleminde ABD talimatıyla hareket eden onlarca yönetim var. Örneğin 30 yıl Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek.. Ki Arap aleminin en büyük ülkesi Mısır, İsrail denklemi açısından en önemli ülke. Önemli olunca da son gelişmeleri bu açıdan değerlendirmekte yarar var. 'Uyumlu' Müslüman olarak algılanan Müslüman Kardeş'çi Muhammed Mursi'nin tavrı çok önemli. ABD desteğini ve AB'den 5 milyar euro yardımı alan Mursi'nin sergileyeceği tavır Mısır ve Arap alemi kadar Hıristiyan Batı ve Yahudi İsrail için de önemli. Sırayla gidelim.
MURSİ ÇOK ŞAŞIRTTI
Mısır içinde radikal Selefi kesimler Mursi'den İsrail'e karşı çok daha sert olmasını ve Hamas'a her türlü desteği vermesini ister. Benzer şey 'Arap Baharı' ile güç kazanan diğer Arap ülkelerinin İslamcıları için de geçerli. Mursi'ye ve genel olarak Arapların 'uyumlu' İslamcılarına destek veren, iktidara gelmelerine 'yeşil ışık' yakan ABD ve Batılı ülkeler, bu yeni Müslümanların önce kendileri sonra da Ortadoğu'da stratejik müttefik İsrail ile uyum içinde olup olamayacaklarını merak ediyor. Ama Mursi ve 'uyumlu' İslamcıları en çok merak eden kuşkusuz İsrail'in kendisi. Üstelik Mursi daha geçenlerde Tel Aviv'e yeni büyükelçi atamış ve herkesi şaşırtarak Başkan Şimon Perez'e çok duygusal bir mektup göndermişti. Bunun üzerine İsrail de Katar Şeyhi ve ABD müttefiği Hamed'e Gazze'yi ziyaret izni vermişti. Özetle son saldırı herkes ama özellikle İsrail için bir test vesilesi. Yani İsrail, Muhammed Mursi'nin ne yapacağını görmek istedi. Aynı İsrail, Mursi ile ortak ideolojik bağlantıları olan Başbakan Erdoğan'ın da ne yapacağını test etmek istedi. Belki de bu nedenle Washington; Ankara ve Kahire'nin adını vererek bu iki başkentin yumuşatıcı rol oynaması gerektiğinden söz etti. Başkan Obama, Mursi ve Erdoğan ile bu çerçevede konuşmuştur. Yani Obama da Mursi ve Erdoğan'ı test etmek istemiştir. Belki de Türkiye dahil Arap ve Müslüman ülkelerde saldırıya karşı sokaklarda büyük tepki verilmemesi bu çerçevede algılanabilir.
İSRAİL BAŞARILI OLDU!
 Başbakan Yardımcı Bülent Arınç'ın İsrail ile  konuşmadan söz etmesi ise çok daha ilginç. Eğer yorumum doğruysa İsrail'in test girişimi başarıyla sonuçlanmıştır. Tabii Başkan Obama, İsrail'in askeri kanadını test etmeyi planlamadıysa!! Çünkü Obama ikinci başkanlık döneminde bölgede yeni plan üzerinde çalışabilir. 'Arap Baharı' ile başlayan bu yeni planın amacı 'uyumlu' İslamcılarla birlikte Arap ve İslam alemini daha Amerikancı yapmak. Daha Amerikancı 'uyumlu' Müslüman aynı zamanda İsrail ile de uyum içinde olabilmelidir. 'Büyük test' budur. Bakalım Obama bu testi başarıyla gerçekleştirebilecek mi? Ama esas sorulması gereken soru, ABD'deki Yahudi lobileri ve İsrail'deki bildik bağnaz kesimler bütün bu testlerin neresindedir?

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?