• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
25 Eylül 2012 Salı

Tepki

Önce Danimarka'da Jullands Posten gazetesi Hazreti Peygamber'le ilgili bazı çizimler yani karikatürler yayımladı. Türkiye dahil tüm Müslüman ülkelerde insanlar sokaklara döküldü sonra da konu unutuldu. Birkaç ay sonra bu kez Papa II.Benediktus, Hazreti Muhammed'i hedef alan sözler söyledi. Yine Müslümanlar sokaklara döküldü sonra da konu unutuldu. Hatta bu lafları söyleyen Papa Hazretleri 29 Kasım 2006'da İstanbul'a gelerek sultanlar gibi karşılandı ve Sultanahmet'ten 'barış' mesajları verdi! Karikatürlerin yayımlandığı ülke Danimarka'nın Başbakanı Rasmussen ise Nisan 2009'da Türkiye'nin onay vermesiyle NATO Genel Sekreteri seçildi.
Hem de karikatürlerden dolayı özür dilemeden. Bu arada ABD'deki Papaz Terry Jons'un Kur'an-ı Kerim'i yakmaya kalkışması, Afganistan'da Amerikan askerlerinin Kur'an-ı Kerim'e saldırmaya kalkışması ve Alman Merkez Bankası Başkanı Sarrazin'in Müslümanları hedef alan kitabı Müslüman ülkelerde tepki toplamıştı.
Alman Başbakan Merkel ise karikatürü çizen ve yayımlayanları 'Özgürlük Kahramanları' ilan etmiş ve madalyalar vermişti. Müslümanlar ise tüm olaylarda sokaklara dökülmüş ama sonrasında konu unutulup gitmiştir. Yani insanlarımız her şeye alıştırılmıştır. Yani en yüce değerlerine saldırılıyor ama cılız bir tepkiden sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi insanlarımız 'normal' yaşamlarına ve 'inançlarına' devam ediyorlar. Şimdi ise yeni bir olayla karşı karşıyayız. Ortada Sevgili Peygamberimizi ve dolaysıyla dinimizi hedef alan bir film var. Filmin nasıl, neden ve kimin tarafından hangi amaçla yapıldığı çok önemli değil.
Çünkü filme karşı sokaklara dökülenlerle ilgili haberler Batı medyasında çok geniş yer almaktadır. Hem de çok olumsuz görüntü ve sözlerle...
Çünkü Libya'yı özgürleştiren Amerikan Büyükelçisi Bingazi'de İslamcılar tarafından öldürülmüş ve birçok Müslüman ülkesinde insanlar sokaklara dökülerek tepkilerini göstermeye başlamıştı.
Ama bu kez bir farkla... Birçok Arap ve Müslüman ülkede liderler halklarına ve genel olarak Müslümanlara itidal çağırısı yapıyordu. Örneğin Başbakan Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Tunus'ta iktidarda bulunan El-Nahda'nın lideri Gannuşi, Körfez ülkelerinin Amerikan yanlısı kral, emir ve şeyhleri... Durum böyle olunca her zaman İstanbul'da sokaklara dökülen yüz binleri bu kez göremedik. Aynı şey Mısır ve diğer Arap ve Müslüman ülkelerde oldu. Ama en ilginç gelişme Libya'da yaşandı.
On binlerce Libyalı Bingazi'de sokağa dökülerek İslami Şeriat Örgütü'nün kamplarını basarak kentten atılmalarını sağladı. Libya Savunma Bakanı ise kendisine bağlı tüm radikal İslamcı grupların silahsızlandırılacağını açıkladı. Gannuşi ise 'Radikal Selefilerin Tunus için bir tehlike olduklarını' söyledi. Mısır'da ise Müslüman Kardeşler iktidarında ilk kez radikal İslamcı 14 kişiye idam kararı verildi.
Bu kişiler iki ay önce Gazze'de polis ve askeri karakollara saldırmış ve oradan da İsrail'e sızmaya kalkışmıştı. Özetle 'Uyumlu' İslamcılar 'Radikal' İslamcılara karşı savaş açmış ya da açıyor. Belki de 'Arap Baharı'nın en önemli sonuçlarından biri bu olsa gerek.
Yani bir zamanlar İslam'ın her türlüsüyle işbirliği yapan yani Kaide'yi kuran, Taliban'ı Kabil'de iktidara getiren ABD, şimdi kendisiyle uyumlu İslamcılarla işbirliği yaparak tüm Müslümanları uyumlaştırmaya çalışıyor.
Bunu da başarmışa benziyor. Demek ki bundan böyle İslam'ı ve İslam'ın yüce değerlerini hedef alan birçok film, karikatür, hatta tiyatrolar göreceğiz. Yani her şeye alışacağız ya da alıştırılacağız. Kolay gelsin!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti