• $9,2706
  • €10,7577
  • 526.634
  • 1409.56
9 Nisan 2013 Salı

Tarihi uzlaşma

2008'de Türkiye komşusu ve o zaman yakın dostu Suriye ile İsrail'i barıştırmaya kalkışmıştı.
Tam da sonuç alınmak üzereyken dönemin İsrail Başbakanı Olmert, Başbakan Erdoğan'a yalan söyleyerek 28 Aralık 2008'de Gazze'ye saldırdı. Buna çok sinirlenen Başbakan Erdoğan Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres'e 'One minute' dedi. 

31 Mayıs 2010'da ise İsrail intikam almak amacıyla Mavi Marmara'ya saldırarak 9 Türk insanını öldürdü. Sonrasında 'alçak  koltuk' olayı yaşandı ve Türk-İsrail ilişkileri askıya alındı. Ancak 'Arap Baharı' bölgede birçok şeye yansıdığı gibi Türk-İsrail ilişkilerini de etkiledi. Önce Şam'ı terk etmesi için Hamas ikna edildi peşinden Hamas, Mısır ve Türkiye'nin arabuluculuğuyla İsrail ile masaya oturtuldu. 

BUNU DA YAPTI
Hamas artık İsrail'e füze fırlatmayacak ve Gazze'deki 'radikal' İslami grupların İsrail'e saldırmasını engelleyecek. Bunu da yaptı. Yani Hamas yumuşatıldı. Türkiye, Mısır ve Katar tarafından mülayim hale getirilip uyumlaştırılan Halit Meşal geçen hafta yeniden Hamas liderliğine seçildi. Ama tüm bunlar Hamas-Fetih uzlaşması için yeterli olmadı. Olmadı çünkü yıllardır Batı'nın hizmetinde olan ve bu yolda Hamas'a karşı İsrail ile işbirliği bile yapan Mahmud Abbas durduk yerde Hüsnü Mübarek ya da Tunuslu Bin Ali gibi olmak istemiyor. 
Onlar da 30 yıl süreyle Batı'nın hizmetinde olmuş ama biri kafese konulmuş diğeri son anda kaçırılmıştı. ABD öyle istemişti... Tıpkı İsrail ile Türkiye'nin barışmasını istediği gibi. Tıpkı Türkiye'den İsrail ile Filistinliler arasında arabulucu olmasını istediği gibi. Tıpkı öncesinde Hamas ile Fetih arasında uzlaşmayı sağlamasını istediği gibi. İstedi ama bu Netanyahu'nun özür konusunda ikna edildiği gibi kolay olmuyor. Çünkü konu Filistin olunca önce Arap sonra bölgesel ve uluslararası devletlerin tümü karışıyor. 

ÖZÜR KARŞILIĞINDA...
Oysa İsrail- Türkiye barışması bu iki ülkeyle birlikte ABD ve ABD'deki Yahudi lobilerini ilgilendiriyor. Bu barışmanın sonuçları ise başta Suriye olmak üzere tüm bölgeyi etkileyecektir. Netanyahu da bu nedenle 'Suriye'deki gelişmelerden dolayı Erdoğan'dan özür diledim' demişti. Demişti ama Obama'dan da Hamas'ı ve Mısır'daki Müslümanlar Kardeşler yönetimini daha fazla İsrail işbirlikçisi yapmasını istemişti. 
Hamas lideri Meşal ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ise Erdoğan'a bakar ve onu dinlerler. Başbakan Erdoğan'ın İsrail ve Siyonizm konusundaki politik ve ideolojik tavrı ise belli. 

PERİŞAN OLDU
16 Mayıs'taki Washington buluşmasında Obama'nın tam desteğini alacak bir Erdoğan bakalım İsrail konusunda neler yapacak. Çünkü Başbakan'ın gündeminde ağırlıklı olarak Suriye  ve oradaki gelişmelere bağlı olarak Kürt sorunu var. Her iki konu dolaylı- dolaysız İsrail'i ilgilendiriyor. Ama kendini teknolojinin merkezi ilan eden aynı İsrail, bir grup amatör genç karşısında perişan oldu. Uluslararası Hackers grubu Anonymous'un çağrısı üzerine son üç günde binlerce Filistin sevdalısı genç, İsrail devlet ve özel kurumlarına karşı dijital saldırıya geçti. Siteler çökertildi, şifreler kırıldı ve birçok önemli kurumun bilgilerine ulaşıldı. 
İşte birilerinin bir zamanlar göklere çıkarttığı İsrail'in hali. Aynı İsrail 2006 Lübnan saldırısı sırasında Hizbullah'a yenilmiş ve son Gazze saldırısında Filistinlilerin fırlattığı füzelerin bir bölümünü karşılayamamıştı. Oysa o kadar da Patriot bataryası yerleştirmiş ve bu konuda ABD'den yardım ve destek almıştı. Belki de  Netanyahu İsrail'in bu gerçeklerini bildiği için Erdoğan'dan özür dilemiş ve başta Hamas olmak üzere Araplarla barıştırılmasını istemiştir. Hem de Obama'nın şahitliğinde... Her ikisinin de nihai hedefi belki de Yahudilikle İslam arasındaki tarihi uzlaşmayı sağlamaktır. Hem de Müslüman Kardeşler eliyle. Bu kolay olmayacak ama gidilen yol bu.

 

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi