• $15,5453
  • €16,2382
  • 906.887
  • 2390.79
18 Aralık 2012 Salı

Süper demokrasi

Arap Baharı' ile 'Batı türü demokrasiye' kavuşan Mısır şimdi de yeni anayasayı oyluyor. 'Oyluyor' diyorum çünkü bu ülkenin siyasal ve hukuksal altyapısı bu işi bir seferde yapmaya elverişli değil. Yasaya göre il ve ilçe seçim kurullarının başında mutlaka yargıçlar olmalı. Olmalı ama olmuyor ya da olamıyor. Çünkü Müslüman Kardeşler üyesi Mursi ile yargı erki arasında patlak veren sorunlar bu koşulun yerine gelmesini engelliyor. Başkanın başta başsavcı ve HSYK olmak üzere yargıyı kontrolüne alma çabasını ve şeriat anayasasını protesto eden birçok yargıç sandık kurullarındaki görevlerinden ayrıldı. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı sessizce yargıç olmayanları sandıkların başına atadı ve  referandumun Mursi'nin istediği şekilde sonuçlanmasını sağladı. Olay duyuldu ve itirazlar yapıldı ama kimin umurunda? Nasıl olsa sistem artık bütün kurumlarıyla Müslüman Kardeşler'in kontrolünde. Böyle olmasaydı referandum iki aşamalı yapılır mıydı? Böyle demokrasi olur mu? Bir aşamanın sonucuna göre iktidardaki parti ya da güç ikinci turda gerekeni yapacaktır. Kaldı ki birinci turda da gereken yapılmıştır.
EVLERDEN ALDILAR
Mısır medyasına yansıyan haberlere bakılırsa kadın ve yaşlılar evlerinden alınarak maddi ve manevi kazançlar karşılığında oy kullandırılmış ve cuma hutbelerinde motive edilen insanlar cumartesi sabahı sandıklara yönlendirilmiştir. Bu yöntem önceki seçimlerde de işe yaramıştı. Bir düşünün parlamento seçimleri 28 Kasım-11 Ocak arasında üç aşamalı olarak yapılmış, maddi ve manevi tüm teşviklere rağmen sandığa gitme oranı % 40 civarında kalmıştır. Yani 'Arap Baharı' Mısır halkının başına vuramamış ve demokrasi onu heyecanlandırmamıştır. Benzer şekilde iki aşamalı yapılan Şura Meclisi yani senato seçimlerinde sandığa gitme oranı bu kez yüzde 10'u bile bulmamıştır. Yargıç eksikliği ve benzeri gerekçelerden dolayı iki gün üst üste yapılan başkanlık seçiminde katılım yine %50'nin altındaydı. Katılanların %51'nin oyunu alan Müslüman Kardeşler üyesi Mursi güzel kurgulanmış bir medya gösterisiyle Mübarek'i deviren ve kendisine iktidar yolunu açan generalleri emekliye sevk etti. Böylece 'Evet ama yetmez'cilere ilk mesajını verdi. Verdi ama bu mesajın etkisiyle sarhoş olan liberaller kısa süre sonra gerçeğe uyandı. Çünkü Mursi kendilerine danışmadan hatta seslerine kulak vermeden yeni şeriat anayasasını hazırladı ve referanduma sundu. İş işten geçmişti.
ADIM ADIM HEDEFE
Halkın %25'nin oyuyla başkan olan Mursi parlamento seçimlerinde partisinin yani Müslüman Kardeşler'in aldığı oya da güvenerek sistemi kendi istediği şekilde kurgulamaya devam edecek. Ordudan sonra istihbarat, medya, yargı, üniversiteler, devlete bağlı KİT yönetimlerini ele geçiren Mursi ve yandaşları cumartesi yapılacak ikinci turla birlike onaylanacağı kesin olan yeni anayasayla toplumu da istedikleri şekilde şekillendirecekler. Hele böylesi 'Uyumlu İslamcı' bir uğraş başta ABD olmak üzere Batı tarafından onay görüp destekleniyorsa! Mursi de bunun farkında olduğu için kendinden emin olarak hedefine doğru adım adım ilerliyor. Batı ise her zaman olduğu gibi süreci yakından takip ediyor ve uygun zaman ve mekanda müdahale edecek şekilde 'hazır ol'da bekliyor. Başta 'Yetmez ama evet' diyerek Mursi'ye destek veren Tahrir'in liberalleri olmak üzere şeriat anayasından tedirgin olan ve korkan herkes tetikte olacak.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı