• $15,7333
  • €16,7784
  • 937.7
  • 2369.47
29 Ekim 2011 Cumartesi

Siyasi magazin

Suudi Arabistan Kralı Abdullah cumartesi ölen Veliaht Prens Sultan Bin Abdülaziz'in yerine üvey kardeşi ve 1975'ten bu yana İçişleri Bakanı olan Prens Naif Bin Abdülaziz'i atadı. Türk medyasının hiç ilgilenmediği bu olay aslında bölgesel gelişmelerin geleceği açısından çok ama çok önemli. Çünkü muhafazakar olarak bilinen Naif, ülkesindeki her türlü reform hareketine karşıdır. Ama daha önemlisi o ılımlı İslamcılara da karşıdır. Bunu da dün ünlü CIA'ci ve Graham Fuller'in durduk yerde El-Cezire'nin internet sitesine yazdığı makalesinden öğreniyoruz. Türkiye uzmanı Fuller'e göre ''Naif Amerikalıların yeni müttefiki Müslüman Kardeşler'den ve isim olarak rahmetli Erbakan ve Tunus'un Nahda Partisi'nin lideri Gannuşi'den hiç hoşlanmazmış''. Yine Fuller'e göre Naif, Müslüman Kardeşleri Arap ve İslam alemindeki tüm belaların sorumlusu olarak görmektedir... Arap Baharı'na karşı olan ve Bin Ali'nin Tunus'tan kaçırılmasını sağlayan Naif, Bahreyn'deki ayaklanmanın bastırılması için özel birliklerini bu ülkeye göndermiştir. Kaide'nin amansız düşmanı olan Naif, aynı zamanda Yemen diktatörü Ali Abdullah Salih'in de dostudur. Ağır hasta olan Kral Abdullah'ın her an ölebileceğini ve veliaht seçilen Naif'in kral olacağını düşünürsek bu durumda ABD-Suudi ilişkileri, ABD'nin bölge planları ve genel olarak bölgedeki tüm gelişmelerin etkileneceği kesindir. Naif'e karşı aile içinde bazı kişilerin karşı olduğunu da hatırlatarak şimdilik bu konuyu noktalayalım. Ancak noktalarken Suudi ailesi ile ilgili biraz da siyasi magazine bakalım.
-Suudi Arabistan denilen ülkenin gerçek adı Necd ülkesidir ya da Arap yarımadasıdır. İngilizlerin desteğiyle 1880 yılından itibaren Osmanlı'ya karşı ayaklandırılan Suud Ailesi ülkeyi ele geçirince adını Suudi Arabistan olarak değiştirdi. Bu krallığın kurucusu Abdülaziz El Suud kendini kral ilan etti. 41 kadınla evlenen kral hazretlerinin 36 erkek ve 27 kız çocuğu oldu. Bu erkek ve kızlardan ve onların çocuklarından şimdiye kadar doğanların sayısı yaklaşık 6 bin prens ve prenses. Günlük tüm harcamaları devlet tarafından karşılanan bu prens ve prenseslerin ülke bütçesine maliyeti yıllık 2 milyar dolar. Ama toplam servetleri bir trilyon dolardan fazla. Örneğin Savunma Bakanı da olan Prens Sultan'ın serveti yaklaşık 80 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bu servetin kaynağı askeri ihalelerden elde ettiği komisyonlardır. Suudi kraliyet ailesinin serveti ile ilgili Arap ve Batı medyasında çok egzotik hikayeler okuyabilirsiniz.
-İktidarı babasından devralan Suud Bin Abdülaziz'in ise 54 erkek ve 57 kız çocuğu oldu. Eş sayısı ise bilinmemektedir.
-Üçüncü Kral Faysal'ın eş sayısı 7 ve bu 7 kadının doğurduğu çocukların toplam sayısı 18 (8'i kız).
-Dördüncü Kral Halid 5 kadın ile evlendi ve 10 çocuğu oldu.
-11 kadınla evlenen Kral Fehd'in de 10 çocuğu olmuştu...
-Şimdiki Kral Abdullah ise 18 kadınla evlendi ve 33 çocuğu var.
Böyle bir ailenin yönettiği karanlık ve çok tehlikeli Suudi Arabistan ülkesi ABD'nin tüm bölge planlarında en önemli stratejik müttefiktir. Ama bazı Arap ülkelerinde 'demokrasi baharı' estirmeye çalışan ABD demokrasi rüzgarının bu ülkeye uğramasına 100 yıldır izin vermiyor ve vermeyecektir. Bu gerçeğin bunca net ve mutlak olmasına rağmen bazılarının 'Arap Baharı'na inanması şaşırtıcıdır. Ama daha şaşırtıcı olan çağdışı ve kendi içinde çelişkilerle cebelleşen Suudi yönetimi 'Arap Baharı'na destek vermesidir. Çünkü bunu ABD'nin zoruyla yapmaktadır... Çünkü bölgede artık Amerika'ya sınırsız hizmet sunma konusunda Suudilerle yarışan yeni bir rakip var. Katar yönetimi. Olimpiyatlar dahil her şeyi parayla satın almaya meraklı Katarlı El-Sani Ailesi şimdi de 100 yıl öncesindeki Suud Ailesi'nin misyonuna talip. Ama tek eksikle; onların Mekke ve Medine'si yok!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor