• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
1 Ocak 2013 Salı

Şans

Bugün salı ve 2013 yılının ilk günü. Bazılarına göre 'Salı sallanır'. Başkaları ise '13' sayısını uğursuz kabul eder. Umarım bu yıl öyle olmaz ve salı ile başlayan 2013 yılı  bazılarının yanlış beklentilerinin tersine herkese uğurlu gelir. Uğur denilen şey ise biraz da şans demektir. Şans ise umut ve biraz da kaderi zorlamaktır. Yani insanların 'alın yazılarını' zorlayarak biraz olsun kendi kaderlerini belirlemeleridir. Yaşamın kendisi de böyle bir şeydir. Yani insanlar karşılarına çıkan her yaşam kesitinde her şeyi kabullenmek yerine biraz olsun önce kendilerini sonra yaşanan olayı sorgulamalıdırlar. Bunu doğru bir şekilde başarabilen insanlar hep mutlu olurlar. Mutluluk ise gerçeği görmektir ve başkalarına gösterebilip inandırmaktır. Gerçek ise hazın ta kendisidir. Çünkü gerçek ilkeli olmaktır. İlkeli olmak dik durmaktır, onurdur. İkiyüzlü olmamaktır. Yalan söylememektir. Hangi neden ve koşulla olursa olsun dönek ve yalaka olmamaktır. Bugünün koşullarında bunun zor olduğunu söyleyenler 2013'te daha da çoğalacaklardır. 'Sallanan salı'yı bahane edenler kendileri hep sallanacakları için her şeyin sallantıda kalmasından mutlu olacaklardır. Çünkü kendi tutum ve davranışlarını gerekçelendireceklerdir. Bu ise zorlukların karşısında çok daha kolay ve 'şans getircidir'. Yani 'kendi şansını kendin yarat' mantığı . Karşılığı ise hiç önemli değil. Çünkü kişilik ve onur denilen özellikler bugünün mahalle pazarlarında bol miktarda hem de seri sonu fiyatlarıyla satılmaktadır. Oysa şansı şans olduğu için yaşamak çok daha anlamlıdır. Şans ise sağlıktır, başarıdır, sevgidir ve karşılıklı değer bilmektir. Saygı ise her şeyin temel kriteridir. Hem kendimize hem de karşımızdakilere olan saygımız onurlu bir yaşamın temel kriteridir. Yani karşı tarafa gösterip hissettirdiğimiz saygı kadar saygı görürüz. İkiyüzlü ve farklı hesap içinde olanlar hemen anlaşılır. Kendilerini zeki sanıp başkalarını kandırmaya kalkışanlar aslında yalnızca kendilerini aldatabilirler ve kişilik bozukluklarını kanıtlarlar. Bu tipler asla mutlu olamazlar. Bu tipler göreceli olarak bazı maddi- manevi kazanç sağlasalar da aslında kendi kötü kaderlerini kendi iradeleriyle çizerler. Çünkü şans ve kaderin virajlı yollarında net ve kararlı irade gerekmektedir. İrade ise kişiliktir. Kişilik ise ilkeli olmak demektir. Yani sen sen olmaktır. Ben ben olmaktır.

YORUM SİZE AİT
'Salı' ile başlayan '13'lü yeni yıl umarım herkes için bir test yılı olur. Çünkü kişisel sorunlarını çözemeyen bireylerden oluşan toplumumuzun daha büyük toplumsal sorunları çözebileceklerine inanlar hep yanılmışlardır. Bireyleri sorunlu toplumların bireylerini, daha sorunlu bireyler tarafından bir yerlere sürüklemek çok daha kolaydır. Hep anlattığım sürü misali. Yani bir koyun sürüsü acaba kimin arkasından gider? Çobanın mı yoksa çobanının kavalından çıkan sesin mi? Belki de cahil çobanın bindiği eşeğin ya da arada bir havlayan köpekten korktuğu için mi yoluna devam eder? Yorumu  siz bırakıyorum.

ŞANS DOLU BİR YIL
'Salı'lı ve '13' yeni yılınızı kutluyor tüm bu uğursuz saplantıların kanıtlanmaması umut ve dileğiyle hepinize sağlık, başarı, dostluk, sevgi ve şans dolu bir yıl diliyorum. Ama tek bir koşul ile: Hepsini hak etmeye çalışın  sonra da hazını doyasıya yaşayın.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı