• $15,9561
  • €16,8872
  • 946.134
  • 2372.35
26 Temmuz 2011 Salı

Özür

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun son anda bir 'gıcıklık' yapmazsa  Mavi Marmara saldırısıyla ilgili raporu yarın açıklayacak.7-8 aydır ABD'nin talimatı ile Mun'ın dolabında saklı tutulan bu rapor İsrail'in Mavi Marmara'ya yönelik saldırısını anlatacak. Oysa anlatılacak hiçbir şey yok. Çünkü yine BM'ye bağlı İnsan Hakları Konseyi 22 Eylül 2010 tarihli  raporunda İsrail'i net olarak suçlu bulmuştu. Yani Mun'un açıklayacağı yeni rapor bu rapordan farklı çıkarsa o zaman en azından ben 'Mun; ABD, İsrail ve Batılı ülkelerden korktu ve onların istediği yönde bir rapor hazırlattı'' diyeceğim. Ama ne yazık ki benim ve sizin gibi milyonlarca insanın görüşü hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü ONLAR, ne yaparsa yapsın İsrail'e dokunmak istemez. Bir düşünün İsrail askerleri açık denizlerde ve İsrail sahillerinden 100 mil uzaklıkta yolunda giden gemilere saldırıyor ve 9 Türk insanını öldürüyor ama bildik ülkeler İsrail'i haklı buluyor. İsrail'i haklı bulan bazı Türk  gazeteci ve 'aydın' da var. Bu gazeteci ve sözde aydınlar şimdi İsrail hükümetine yalvarıyor ve 'Ne olur Türkiye'den özür dile de her şey bitsin ve yeniden dost olalım' diyor. Ama İsrail ideolojisi ve İsrail'i yönetenlerin  genetik ruhsal bozuklukları özür dilemelerine izin vermiyor. Çünkü onlar yaptıkları hiçbir işten pişman olmazlar. Çünkü o zaman 2006'da Lübnan'da ve 2008'de Gazze'de öldürdükleri binlerce insanın ailelerinden özür dileyecek ve tazminat ödeyecekler.
Zor durum. Hem İsrail hem de bizdeki İsrail sevdalısı  gazeteci ve aydınlar için. İsrail dostu Obama ve Washington'daki Yahudi lobilelerinin de işi zor. Çünkü onlar Ankara ile Tel Aviv'in arasını bulmaya çalışıyor ve bu amaçla Ankara'ya heyet üzerine heyet gönderiyor ama boşuna. Çünkü Başbakan Erdoğan kararlı: ''Özür dileyin, tazminat ödeyin ve Gazze ambargosunu kaldırın'' diyor. Başbakan Erdoğan yüzde yüz haklı. Türkiye ve Türkler gemilerin gönderilmesinde ve Mavi Marmara olayında  hiç bir yanlışlık yapmamıştır. İsrail ve İsrail gibi düşünenler hak ve hukuktan anlamadıkları için rezil olmaktan da çekinmiyor. Bir düşünün Davos'ta Başbakan Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı'na 'Siz katilsiniz' diyor ama adam bön bön bakıyor. Belki de öyle işine geliyor!
Özetle İsrail özür dilese de dilemezse de bir anlamı yok. İsrail gerçekten Türkiye'nin ve Türklerin dostluğunu istiyorsa önce saldırgan ve katil olduğunu kabul edecek, sonra Türkiye'den ve Türk halkından özür dileyecek ve zarar verdiği herkese maddi ve manvi tazminat ödeyecektir. Ama daha önemlisi İsrail en büyük suçunu itiraf ederek bedelini ödemelidir. Yani işgal ettiği tüm Filistin ve Arap topraklarından derhal çekilecek ve komşusu Arap ülkeleriye barış içinde yaşamayı kabul edecek. Bunun dışında İsrail için başka hiçbir şans yok ve olmayacaktır. BM ve BM'deki egemen güçlerin desteğiyle kurulan ve bugünlere kadar varlığını sürdürebilen İsrail, sonsuza dek böyle devam edemez ve etmeyecektir. İsrail bu gerçeği görüp kabullenmediği sürece gün gelir kurulduğu gibi bir günde yok olur. İsrailliler tarihten ders almak yerine tarihi kendi çıkarları doğrultusunda yazıp yorumlamayı bir marifet sanıyor. İsraillilerin son şansı Türkiye ve Türklerle dost olmaktır. Türkiye ise İsrail ile dostluğu ancak bölgesel barış için önemser. Yoksa Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi 'Türkiye zalimden yana mazluma karşı asla olmaz ve olmayacaktır'.  Bu gerçeği değiştirmek İsrail'in ve İsraillilerin elindedir. İsrailliler Türkiye'deki dostlarını düşünüp onları zor durumdan kurtarmak istiyorsa derhal  Erdoğan'ın koşullarını yerine getirir ve öldürülen 9 Türk vatandaşının mezarına gidip birer Fatiha okurlar. İsrailliler bu konuda acele etmek zorundalar. Yoksa Erdoğan Marmara gemisinin varamadığı Gazze'ye karadan gider ve bu kez yalnızca İsraillilere değil tüm dünyaya hak ettiği mesajı verir. Tıpkı Davos'ta Peres'i alkışlayanlara yaptığı gibi!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak