• $7,33
  • €8,8094
  • 404.679
  • 1523.63
07 Ocak 2012 Cumartesi

Oyun hızlanıyor

Amerikalılar 11 Eylül'ün 'intikamını' almak için Kasım 2001'de Afganistan'ı işgal etti... 10 yıl aradan sonra ABD, Taliban ile dost olmaya başladı. Arabulucu ise bildik 'küçük dev adam' Katar Emiri Şeyh Hamed... Emir Hazretleri Amerika'nın emirleriyle Taliban'a ülkesinde ofis açma izni verdi. Daha doğrusu Taliban'a 'Gel burada ofis aç' diye yalvardı. Çünkü El-Cezire üzerinden bölgeyi karıştırmaya ve mezhep savaşı çıkarmaya çalışan Emir Hazretleri CIA ile birlikte Taliban'dan yararlanmayı planlıyor. Bölgeden gelen haberlere bakılırsa Amerikalılar Taliban'a 'Seninle dost olur ve Afganistan'da iktidara getiririz ama senin militanların da  Lübnan, Suriye, Irak ve İran'da bize yardım edecek' demiş. Gelen haberlere bakılırsa yüzlerce Taliban militanı, bu ülkelere sokuldu. Başından beri dikkat çekmeye çalıştığım 'Büyük Oyun'un belki de en tehlikeli halkası bu olacaktır.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu istediği kadar 'Bölgesel bir soğuk savaşı engellemeye kararlıyız. Bölgesel bir mezhep gerilimi bütün bölge için intihar olur' desin... Çünkü bu gerilim ve mezhep savaşını çıkarmaya çalışan Sayın Davutoğlu'nun dostu Washington'un emir kulu Katar Emiri'dir. Irak'ta Şiileri hedef alan kanlı eylemler... İran'da Belucistan bölgesindeki kıpırdanmalar... Lübnan'da her an patlamaya hazır iç savaş potansiyeli olan tehlikeli gelişmeler... Suriye'de ise iç ve dış kışkırtmalı provokasyonlar. Ordudan kaçanların oluşturduğu 'Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı olarak takdim edilen ve Antakya'da özel kampta barınan Riyad El-Asaad ''Yakında Esad yönetimine büyük sürprizlerimiz olacak ve tüm Suriye'yi kana bulacağız'' diyor...

100 YILLIK PİS OYUN
ABD ve Katar Emiri ise Arap Birliği gözlemcilerinin işe yaramadığını söyleyerek Suriye'ye bir dış müdahale çağırısı yapıyor. Oysa aynı ABD, Katar ve yandaşları daha iki hafta önce Suriye'ye 'Gözlemcileri kabul etmezsen NATO'yu devreye sokarız' türünden tehditlerde bulunuyordu. Gözlemciler gelip silahlı grupların ülkeyi nasıl iç savaşa sürüklemeye çalıştıklarını görünce ABD, Katar, Fransa ve yandaşları bu işe bozuldu ama bunu saklamaya çalışıyor... Başından beri söylüyorum: Ortada çok büyük, tehlikeli ve 100 yıllık pis bir oyun var. Göreceli olarak bazıları bu oyundan kazanmış gibi görünebilir. Ama bu oyun tam olarak oynanmaya başlandığında bu coğrafyada hiç kimse kazanmayacaktır. 10 yıl Taliban ile savaşan, 'radikal ve terörist' Taliban'dan dolayı İslam ve tüm Müslümanlığı düşman ilan eden ABD, şimdi daha 'başka Müslüman' olan Müslüman Kardeşleri Mısır, Tunus, Fas ve Libya'da destekliyor, işbirliği yapıyor. ABD ve Batı'nın desteğiyle Sudan'dan ayrılarak bağımsız devlet olan Güney Sudan, ayaklanan kabilelere karşı katliam uyguluyor ve bir haftada  3 bin insanı öldürüyor ama bununla ilgili haber yok.

KATAR EMİRİ'NİN HESAPLARI
Kenya ve Etiyopya ordusu Somali'yi işgal ediyor Batı'da yine çıt yok... ABD; Suudi Arabistan'a sattığı milyarlarca dolarlık silahın hatırı için bu ülkedeki çağdışı ve ilkel yönetime destek veriyor ve bu yönetimi Şii İran'a karşı kullanmak üzere Sünni alemin lideri olmaya teşvik ediyor. Bahreyn'deki halk ayaklanmasını bastırmak için ordusunu bu ülkeye sokan Suudi yönetim ABD tarafından verilen görevleri tek başına yerine getiremeyeceğini bildiği için hiç sevmediği Katar ve Türkiye'nin yardımını istiyor. Babasına darbe yaparak iktidarı ele geçiren Katar Emiri ise ülkesinin küçük (11 bin 500 km) olmasına bakmaksızın çok tehlikeli roller üstlenmeye çalışmaktadır. Tıpkı sahibi olduğu El-Cezire televizyonu gibi. Tıpkı bir türlü (!) yayına başlamayan El-Cezire-Türk televizyonu gibi. Çünkü onun da 'esas patron' Emir Hazretleri gibi  'ilginç' hesapları var ve olacaktır. Çünkü Türkiye'de olup biten HİÇBİR ŞEY 'Büyük Oyun'dan bağımsız olarak düşünülemez.

<p><span>28 Şubat darbesiyle iktidardan uzaklaştırılan ve bu uğurda büyük bedeller ödeyen Erbakan'ı

CHP'nin 'Erbakan' ilgisi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler

Madde madde kademeli normalleşme dönemi! İşte merak edilen soruların cevabı