• $15,8307
  • €16,8827
  • 944.812
  • 2355.99
10 Nisan 2012 Salı

Normal (mi)!

Yüz ya da bin yıl önce değil tam 9 yıl önce dün Irak'ın başkenti Bağdat düştü. O günden sonra Irak'ta ve dolaysıyla bölgemizde çok önemli şeyler yaşandı, yaşanıyor ve provokasyonlarla da yaşanacak. Ama her nedense hiç kimse artık Irak işgalini ve bu işgalin sonuçlarını konuşmuyor. Oysa Irak işgali BOP denilen Büyük Ortadoğu Projesi'ne giden yolun en önemli işaretiydi. Yani ilk kez Nisan 2002'de  gündeme gelen BOP belki de coğrafyamızı bugünlere getirmeyi amaçlıyordu. Devamı da olacak. Çünkü Suriye'de olup biten her şey Irak'taki durumla yakından ilgilidir. Tıpkı İran'daki gelişmelerde olduğu gibi. Irak ve İran ise Suriye'nin geleceğini belirleyecekleri gibi bu ülkedeki gelişmelerin sonucundan kesin etkileneceklerdir. Lübnan ise dolaylı-dolaysız Suriye, Irak ve İran'ın tüm gelişmeleriyle yakından ilgilidir. Türkiye bu üç ülkeye sınır ve Lübnan'a dolaylı komşudur.
***
Türkiye bu dört ülkede olup biten ve bitecek olan her gelişmeden direkt olarak etkilenecektir. Çünkü Türkiye artık bu dört ülkede yaşanan her gelişmenin tarafı olmuş ve öyle devam edecektir. Örneğin Başkan Obama'nın aniden Mesud Barzani'ye 'Gel görüşelim' demesi mutlaka Türkiye'yi ve Türkiye'nin PKK'ya yönelik önümüzdeki dönem plan ve politikalarını yakından ilgilendirmektedir. Çünkü Irak içi dengelerin netleşmesi doğal olarak Bağdat'ın Şam ve Tahran  ilişkilerini yakından ilgilendirecektir. Türkiye ise bir yandan Tahran'ı Şam'dan uzaklaştırmaya çalışırken diğer yandan İranlıları 5+1 ülkeleriyle İstanbul'da buluşturuyor. İranlılar ikinci buluşmanın  Bağdat'ta olmasını şart koştu. Belki de herkese Bağdat'ı ve dolaysıyla Irak'ın Amerikalılar ve yandaşları tarafından işgalini hatırlatmayı amaçlıyor. Çünkü 9 yıllık işgal Iraklılara çok pahalıya mal olmuştu.
Farklı kaynak ve hesaplara göre yaklaşık 1,5 milyon ölü, bir milyondan fazla dul kadın, 4 milyon yetim çocuk , %40'ı okula gitmeyen ya da ilk okulu bitirmeden okulu bırakmak zorunda kalan çocuklar, neredeyse yüzde 90'ı doğum sonrasında sütü kesilen kadınlar ve  tüm tarihi varlıkları  Bağdat ve diğer müzelerden talan edilen bir ülke ve halk. Bu da yetmiyor şimdi de bölgesel ve uluslararası güçler Irak halkını birbirine kırdırmayı sürdürüyor. Irak patlamaya hazır bir alan... Kürtler-Araplar, Şiiler-Sünniler ve yedekte bekletilen Kürtler-Türkmenler. Irak bunun için işgal edilmiştir. Yoksa durduk yerde Amerikalılar  iki trilyon doları neden harcasın? 30'dan fazla ülke neden ABD'ye destek vererek askerlerini Irak'a göndersin? Ben söyleyeyim: Hepsi Irak'tan ve tüm coğrafyadan nefret ediyor. Çünkü dünyayı şekillendiren medeniyetlerin neredeyse tümü bu coğrafyada. Tabii peygamberler de... Oysa şimdi herkes peygamber gibi davranıyor. Demokrasi denilen sihirli formül  onlara yardımcı oluyor. Bir düşünün baba ve oğul Bush'lar seçimle geliyor ama Afganistan ve Irak'ı işgal ediyor ve yüz binlerce insanımızı öldürüyor. Onları seçen insanlar da hiçbir şey olmamış gibi  'Yanlışlık oldu' deyip başkasını seçiyor ve  hiçbir şey değişmiyor. Bu hikaye İngiltere, Fransa ve diğer ülkeler için de geçerli... Bir de demokrasiyle seçilip halklarını perişan eden İtalya, Yunanistan, İspanya gibi ülkelerin de liderleri var. Ama daha ilginç olanları tüm bunlardan ders almayıp savaş söylemlerini sürdüren ve onlara inanarak destek veren kişi ve medya. Ne çabuk da unutuldu Bağdat'ın 9 yıl önce işgali... Ne çabuk da unutuldu 30 yıl önce Güneydoğa'ya davet edilen ve Bağdat düşünceye kadar burada kalarak neler neler yapan o çok ünlü Çekiç Güç!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar

''Dağların kartalları'' dosta güven, düşmana korku veriyor! Ansızın vuruyorlar