• $17,9629
  • €18,5356
  • 1034.37
  • 2868.44
19 Nisan 2011 Salı

Mısır ve Suriye

1950-1960 yılları arasında Amerika'nın dediği her şeyi yapan rahmetli Menderes, Washington'un yeşil ışık yaktığı askeri darbe sonrasında generaller tarafından idam edildi.
İran Şahı Rıza Pehlevi ise 38 yıl süreyle ABD, İsrail ve Batı'nın hizmetinde kaldıktan sonra yine Batı'nın yeşil ışık yaktığı Humeyni'nin Tahran'a dönüşüyle ülkeden kaçmak zorunda kaldı. ABD ise vize vermeyince Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat onu misafir etti ve ölünceye kadar orada yaşamak zorunda bırakıldı. Kendini ABD ve İsrail'in hizmetine adayan Sedat öldürüldüğünde yine ABD destekli Mübarek, Ekim 1981'de Mısır Cumhurbaşkanı oldu. Mübarek, 30 yıl süreyle Kahire'de iktidarda kaldı. Ama şimdi çocukları ve tüm adamları ile birlikte tutuklu ve belki de kahrından intihar edebilir. Tabii Saddam gibi idam edilmezse! Çünkü Amerikalılar son yıllarda 'artistlik yapmaya başlayan ve zaman zaman İsrail konusunda Washington'nun verdiği emirleri tam olarak yerine getirmeyen'' Mübarek'e kızmaya başlamıştı. Bu ise doğal olarak 'en büyük benim ve benden başka büyük yok' diyen Amerika'yı ve Amerika'daki Yahudi lobilerini kızdırmıştı.
Bunu nedenle Washington, Kahire'ye 'özel ve olağanüstü yetkilerle donatılmış'' süper bir büyükelçi atamıştı.
Francis Joseph Riccaiardone.
Yani geldiği günden itibaren AK Parti hükümetini kızdıran Ankara'daki Amerikan Büyükelçisi. Unvanı kadar  'büyük' olan Elçi Bey 2005-2008 döneminde Mısır'da görev yapmış ve başta Müslüman Kardeşler olmak üzere Mısır muhalefet grupları ile yoğun ilişki kurarak belki de ülkeyi bugünlere hazırlamıştı. Mübarek de bu nedenle Kahire çıkışlı WikiLeaks belgelerinde bol imzası bulunan bu adama kızmış ve başka yere gönderilmesini istemişti. Elçi Bey, Kabil ve Bağdat'a özel görevlerle gönderildi ama Mübarek de iktidarından olarak hapsi boyladı. Şimdi ise ABD'nin yeşil ışığı ile iktidarı devralan generallerin Müslüman Kardeşler ile yoğun temas içinde oldukları söyleniyor ve önümüzdeki dönemde Müslüman Kardeşler'in ülke politikasında etkin bir duruma getirileceğinden söz ediliyor. Ancak senaryosu önceden ABD tarafından belirlenmesine rağmen bu olasılık her nedense Amerika'daki Yahudi lobilerini rahatsız etmişe benziyor. Nitekim bu lobi yöneticileri geçen hafta Amerikan Kongresi'ne gönderdikleri raporda duruma müdahale edilmesini ve acilen önlem alınmasını istiyorlardı. Çünkü bu lobilere göre Müslüman Kardeşler örgütü şu an Güvercinlerin değil Şahinlerin kontrolünde. Ayrıca Müslüman Kardeşler'in iktidara gelmesinden yararlanacak ve bu nedenle bu örgüte destek vermesi beklenen diğer İslamcı grupların da ezici çoğunluğu çok daha radikal gruplardır. Bu radikal İslamcı gruplar ise doğal olarak Hamas 'a yakın olacak bu da İsrail'in güvenliğini ve bölgesel projelerini Mısır üzerinden tehdit ederek tehlikeye düşürecektir. Çünkü Gazze; Mısır'a sınırdaş ve Mısır Süveyş Kanalı'nı ve dolaysıyla İsrail için stratejik öneme sahip Kızıl Deniz'i kontrol etmektedir.
Özetle Mısır'daki gelişmeler ve olası tüm sürprizler çok önemli. Bu nedenle de Mısır'ın batı komşusu Libya'daki gelişmeler, Batı'nın ve özellikle ABD, Fransa ve İngiltere'nin çok daha fazla ilgisini çekmektedir. Mısır'ın güney komşusu ise daha geçenlerde Batılılar tarafından ikiye bölünen Sudan'dır. Batı'da Mısır ne kadar önemli ise Arap aleminin doğusunda Suriye daha fazla önemlidir. Çünkü Batı'nın hedef tahtasına yerleştirilen Suriye; İsrail'e ve İsrail'e komşu Lübnan ve Ürdün'e komşudur. Türkiye ise Suriye ve Suriye'nin doğu komşusu Amerikan işgali altındaki Irak'ın kuzey komşusudur. Irak'ın kuzeyi ise yani Kürdistan; yine Kürtlerin yaşadığı Suriye'nin kuzeydoğusu ile Türkiye'nin güneydoğusuna bitişik.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi