• $7,3596
  • €8,9561
  • 437.085
  • 1536.11
15 Eylül 2011 Perşembe

Laik Erdoğan

Mısır'dan sonra Başbakan Erdoğan, Tunus'a geçti. Yarın da Libya'da olacak. İsrail ile ilgili söylemleri her yerde yankı bulan Erdoğan, gittiği bu üç ülkede farklı tartışmalara da neden oldu. Başbakan'a ilk tepki Mısır'da Müslüman Kardeşler'den geldi.  Cemaatin sözcüsü Mahmud Gazlan 'Başka ülkelerin deneyimleri kopyalanmaz. Türkiye'nin özgün koşulları laik sistemi kabullenmesi ve onunla yaşamasını gerektirdi. Erdoğan bizim iç işlerimize karışamaz' dedi. Peki, Müslüman Kardeşler'i kızdıran neydi?
Başbakan Erdoğan Kahire'de bir konuşmasında Mısırlılara demokratik laik sistemi tavsiye etmişti. Bu çağırı Mısır'da İslami gençleri heyecanladırmış olabilir ama Müslüman Kardeşler'in 'Ak Sakallı' geleneksel liderlerini kızdırmıştı. Çünkü Arap olarak onların dünyaya bakışı ve yaşam biçimi ile Türk olan Başbakan Erdoğan'ın bakışı ve yaşam biçimi arasında çok büyük bir fark var. Türkiye'nin bölge halkları tarafından model olarak algılanmasının da en temel konusu da bu olsa gerek. Yani Arap ülkelerindeki İslamcılar, Erdoğan ve arkadaşlarını etkileyebileceklerini ve kendi çizgilerine çekebileceklerini düşünüyor. Erdoğan ve arkadaşları ise kendilerinin ve Türkiye'nin 'İslami anlayışını' bölge halklarına anlatmaya ve bu anlayışla Arap gençlerini etkilemeye çalışıyorlar. Yani iş model olmakla bitmiyor... Nitekim Türkiye deneyimi bugün Mısır politikacıları ve aydınları arasında çok ciddi bir şekilde tartışılmaktadır. Tartışılan yalnızca AK Parti'nin 'İslamcılığı' değil. Tartışılan AK Parti'nin asker ve laik çevrelerle ilişkileri. Tartışılan Türkiye'nin son 9 yılda yaşadığı tüm detaylar. Bu detaylar Tunus'ta çok daha derinlemesine tartışılıyor. Çünkü Arap alemi içinde laik sistemi anayasal olarak benimseyen tek ülke Tunus. Hem de 50'li yıllardan itibaren. İşte bu nedenle 23 Ekim'de Kurucu Meclis seçimlerine hazırlanan Tunus'u çok ciddi ve bir o kadar tehlikeli bir süreç bekliyor. Çünkü oradaki laikler kolay kolay İslamcıların zaferini kabullenmeyecek ve Cezayir'deki senaryo bu kez Tunus'ta tekrarlanabilir. Batı'nın böyle bir senaryoda neler yapacağını tahmin etmek pek zor olmazsa gerek!
Peki Libya ne olacak?
Libya gelenekleri itibarıyla çok dindar bir toplum. Tümü Sünni ve Maliki mezhebine bağlı Libyalılar devrim sonrası ülkenin siyasal yapısını kurarken çok zorlanacaklar. Çünkü dağılan Kaddafi'nin ordusunun tüm ağır silahlarını ele geçiren 'radikal İslamcı' grup ve cemaatler bu silahları her an ve çekinmeden kullanabileceklerdir. Batı ise bu radikallerden hiç hoşnut değil ve 'laik' kesimi destekliyor. Laik kesimin başında ise Geçici Konsey'in Yürütme Komitesi Başkanı Mahmud Cibril, CIA elemanı olduğu söylenen Mahmud Şammam, Geçici Yönetimin Güvenlik ve Petrol İşlerinden Sorumlu Ali Tarhuni ve Kaddafi'nin BM'deki eski temsilcisi Abdurrahman Şalgam. Bu isimleri ben değil, Libya'nın İslamcı muhalefet liderlerinden Ali Al-Sulabi veriyor ve bu kişileri 'Radikal laikler' olarak niteleyerek onların ülkenin başında kalmalarına izin vermeyeceklerini söylüyor. Anlaşılan Erdoğan'ın Mısır, Libya ve Tunus gezisi ideolojik olarak başta bu ülkeler olmak üzere tüm Arap ve Müslüman ülkelerde daha çok tartışılacak. 'Tartışılacak' diyorum çünkü Suudilerin El-Arabiya ile Katar Emiri'nin El-Cezire televizyonları yukarıdaki tartışmaları provoke ediyor ve kendi kafalarındaki projelere uygun olarak bu tartışmalarla ilgili haberleri sürekli ekranlara taşıyor. Çünkü her zaman dediğim gibi bu iki ülke yönetimi günü geldiğinde mutlaka Türkiye'ye bir oyun oynayacaklardır. Çünkü çağdışı bu ülkelerin yöneticileri 'çağdaş, laik, demokratik ve Müslüman' bir Türkiye ya da Erdoğan'dan asla hoşlanmaz ve onu kendi karanlık sistemleri için bir tehlike olarak görürüler. Tabii büyük patron ABD onlara tersi telkinlerde bulunmazsa!

<p>Taceddin Kutay Kafa Konforu'nda bu hafta, 'hayatın tekliflerine karşı aldığımız pozisyonu nasıl t

'Refik'in kadar kıymetlisin hayatta...'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!