• $9,3054
  • €10,8192
  • 529.685
  • 1417.91
7 Aralık 2010 Salı

Kin ve nefret

İsrail; kendisini tanıyan ilk Müslüman ülke olarak Türkiye'den ve Türkiye'deki NATO ve Amerikan varlığından hep ve çok yararlandı. AKP'nin iktidara gelmesiyle İsrail'in Türkiye ile ilişkilerinde farklı bir dönem başladı. Çünkü AK Partililer birçok nedenden dolayı İsrail'den haz etmezdi. İsrailliler ise Türkiye'nin bu yeni yönelişini anlamak istemiyordu. Çünkü İsrailliler bölgede ve dünyada kendilerinden daha ''üstün'' olanlardan pek hoşlanmaz. Hele bu 'başkaları', Erdoğan gibi yüzlerine ''Siz katilsiniz'' diyen bir Osmanlı torunu ise.


İnanın bana İsraillilerin Türkiye ile ilişkilerinde temel sorun budur. Yoksa İsrailli askerler seçerek ve bilerek neden yalnızca 9 Türk'ü öldürdü. O gemilerde 60 ülkeden insanlar ve bunlar arasında İsrail'in baş düşmanı Filistinliler bile vardı.

Peki böyle bir İsrail ile nasıl olup da tekrar dost olunacak?
Hemen söyleyelim: Mutlak teslim olmadığı sürece Erdoğan ne yaparsa yapsın İsrailliler AK Partinin yönettiği bir Türkiye ile asla ve hiçbir şekilde dost olmazlar ve en yakın ve uygun bir zamanda Türkiye'ye kazık atmaya çalışacaklardır.


Temmuz 1976'da Mosad'ın gerçekleştirdiği Entebbe baskınında bir tek operasyon şefi Yonatan Netanyahu öldürülmüştü. Şimdiki Başbakan Binyamin Netanyahu ise kardeşinin intikamını alma yemini ederek hep savaş peşinde koşmuştu. Çünkü beslediği kin ve nefret böyle davranmasını gerektiriyordu. 'One minute' ile İsrail'in aşağılandığına inanan Netanyahu ve benzerleri, Türkiye'ye farklı bir şekilde davranacağını düşünenler nasıl yanıldıklarını çok yakında göreceklerdir. Çünkü bir kez daha söylüyorum kin ve nefret İsraillilerin birçok nedenden dolayı vazgeçilmez karakteridir.

Yani İsrail özür dileyip tazminat ödese bile saldırgan ve katliamcı karakterinden vazgeçmeyecektir. Yani İsrail; Türkiye ile ilişiklerini 'düzeltse' bile Filistin, Suriye, Lübnan ve genel olarak bölge ülkelerine ve haklılarına karşı savaş politikalarından vazgeçmeyecektir. Yani Netanyahu; bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmuş ve geliştirmiş Ankara'yı bu ilişkilerinde zorlamayı planlayacaktır. Yoksa Netanyahu, Mavi Marmara saldırısından bu yana beş ay geçmiş olmasına rağmen neyi beklemektedir. BM İnsan Hakları Konseyi'nde bu saldırıyı kınayan kararı veto eden ABD ve yandaşı AB ülkeleri ise şimdi de BM Genel Sekreteri Ban Kİ-Moon'a baskı yaparak soruşturma komisyonunun raporunu açıklamasını engellemektedir. Durum böyle olunca doğal olarak İsrail Türkiye'ye karşı bildik küstah politikalarını sürdürecektir. İsrail; yangın söndürme uçaklarının gönderilmesini bahane ederek Ankara'ya 'iyi niyet' mesajları gönderse bile hep pusuda bekleyecektir. Üstelik daha şimdiden ''Biz değil Türkiye yangın uçaklarını göndererek bizimle barışmak istedi'' demeye başladı. Çünkü İsrail hiç kimseden özür dilemeye alışık değil ve yenilgiye hiç tahammülü yoktur. Bunun tersi olsaydı bir kere olsun Filistinlilerden özür diler ve 43 yıldır işgal altında tuttuğu tüm Arap topraklarından geri çekilirdi. Ama bu olası değil ve olamaz.

Çünkü bu İsrail'i kuran ve yöneten ideolojinin kendisine aykırıdır.
Gül-Erdoğan-Davutoğlu üçlüsü ise bu gerçeği herkesten çok daha iyi bilmektedir. İsrailliler de Erdoğan-Gül -Davutoğlu'nun bunu bildiğini bilmektedir. Ama İsraillilerin bilmediği ya da bilmek istemediği temel gerçek:

''Türkiye; İsrail'i haritadan silmek istemiyor. Türkiye İsrail dahil bölgede herkesle barış istiyor. Ama aynı Türkiye İsrail de olsa böyle bir barışı engelleyen herkese düşman ve düşmanlığın gereği neyse onu yapar''.

Şimdi düşünme ve dürüstçe karar verme zaman İsraillilerindir.
Ya uslanır ve Türkiye'nin gösterdiği yolda herkesle dost olurlar ya da başta Türkiye olmak üzere herkesle düşmanlığı göze alırlar.
Şimdi mucizeyi bekliyoruz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar

Servis minibüsüyle kamyonet çarpıştı: 2 ölü, 11 yaralı