• $15,9797
  • €16,9442
  • 948.952
  • 2389.04
12 Temmuz 2011 Salı

Kıbrıs-Ankara-Atina-Tel Aviv

Kıbrıs'ta bulunduğum bu hafta oldukça ilginç gelişmeler yaşandı. Cenevre'de Kıbrıs Zirvesi yapıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, sürpriz önerilerle herkesi şaşırttı ve Kıbrıslı Türklerin çözüme daha yatkın ve istekli olduklarını bir kez daha kanıtladı. Ama asıl sürprizi Dışişleri Bakanı Davutoğlu yaptı. Lefkoşa'ya gelen Davutoğlu, '2012 bitmeden çözüm olabileceğini ve bu çözüm için adada referandum yapılabileceğini' söyledi. Rum yönetimi ise Davutoğlu'nun bu açıklamasını taktiksel bir oyun olarak niteledi. Başbakan Erdoğan'ın haftaya adaya gelmesi ise Kıbrıs konusunu daha da heyecanlı kılacaktır. Çünkü Başbakan'ın Kıbrıslı Türklere yönelik eleştirileri hala buralarda tartışılmakta ve bu eleştiriler Kıbrıslı Türklerin büyük bölümünün 'Türkiye yerine Rumlarla birleşiriz' demesine yetmektedir. Bu söylem olası bir referandumda Rumlarla birleşmeyi çok daha kolay kılacaktır. Kaldı ki; Kıbrıslı Türkler Nisan 2004'te de %65 oranla  Annan Planı'nı onaylamış ve federal birleşik bir devlette Rumlarla birlikte yaşamayı kabul etmişti.
Adada ve ada ile ilgili bunlar olurken Türkiye-İsrail ilişkilerinde beklenen olumlu sürprizler gerçekleşmedi. Yani Türkiye, İsrail ile barışmak için bildik koşul ve isteklerinden vazgeçmedi. Yahudi lobilerinden ve ABD yönetiminden gelen tüm istek, baskı ve şantajlara karşı Ankara'nın tavrını net ve kesin ifadelerle açıklayan Başbakan Erdoğan farklı hesap ve plan içinde olan İsraillileri önce hayal kırıklığına uğrattı sonra da kızdırdı. Gençliğinde bar fedaisi olarak çalışan İsrail'in saldırgan Dışişleri Bakanı Lieberman çok ağır ifadelerle Erdoğan'a saldırdı. İsrail medyasına göre Lieberman ve dolayısıyla İsrail hükümeti, Erdoğan ve AK Parti hükümetinden intikam almak için yeni planlar yapıyor, yapacak. Örneğin Türkiye'ye AB içinde problem yaratmak, Türkiye'nin ABD İle ilişkilerini bozmak ve son olarak Türkiye'yi çevresinden sıkıştırmak.
İşte size bir örnek.
Mavi Marmara saldırısından sonra Türkiye ile ilişkileri bozulan Tel Aviv yaşadığı ekonomik ve mali krizi fırsat bilerek Yunanistan'a özel ilgi gösterdi ve çok hızlı bir şekilde Atina ile her alanda yoğun ilişkiler geliştirdi. Bu yeni ilişkiler sonucu Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas dün İsrail'i ziyaret etmek zorunda kaldı. Kaldı diyorum çünkü Yunanistan'ın eski dışişleri bakanı olan Papulyas yaşamı boyunca İsrail düşmanı olmuş ve hep Filistin halkının haklı davasına destek vermişti. Papulyas İsrail gazetelerine verdiği demeçte ''Türkiye ile ilişkileri bozulan İsrail bizlere yanaştı'' türünden demeçler verdi. İsrail'in iflastan zor kurtulan bir ülke olan Yunanistan üzerinden Türkiye'yi nasıl sıkıştıracağı gerçekten merak konusudur. Yunanistan yalnızca Rumların temsil ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti ile birlikte ancak Türkiye'nin AB yolunu tıkayabilir. Yani İsrail, Ortodoks Yunanistan'ı kullanarak ABD'deki Rum lobisini Yahudi lobilerle el ele verdirip yine Ortodoks Ermenistan'ın söylemlerine kışkırtıcı bir şekilde destek verdirebilir ve kendince Türkiye'yi sıkıştırabilir ya da İsrail, tüm bu olası planlarını Türkiye'ye karşı şantaj olarak kullanabilir ve Başbakan Erdoğan'a Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas gibi ideolojik tavizler verdirmeyi amaçlayabilir. ABD yönetimi ve ABD'deki güç merkezleri ne yaparsa yapsın Tel Aviv'in arkasında durduğu sürece İsrailliler bu huylarından asla vazgeçmeyeceklerdir. Çünkü bu İsraillilerin genetik ve ideolojik karakteridir. Çünkü İsrailliler bu ideoloji gereği dünyaya egemen olmak üzere Osmanlı'yı çökertmiş ve kendi devletlerini 1947'te Filistin halkının toprağı üzerinde kurmuştu. İsrailliler ideolojik amaçlarına varmak için hiçbirimizin aklına gelmeyecek sinsi, kirli ve karanlık yol ve yönetmelere başvurdular ve vuracaklardır. Türkiye'yi sıkıştırmak için Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlarla ilişkiler geliştirmek ve hatta KKTC'ye yoğun ilgi göstermek bu yol ve yöntemlerin en basit ve kolay olanıdır.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister