• $15,9173
  • €16,7832
  • 925.454
  • 2394.83
12 Kasım 2011 Cumartesi

Kavram kargaşası

Yıllar önce İsrailli yöneticilerle ilgili olarak kişisel eleştirilerde bulunduğumda İsrailliler bana çok kızmıştı. Oysa o zaman örnek verdiğim İsrail Cumhurbaşkanı Katsav, önceki gün 7 yıl hapisle cezalandırıldı. Beyefendi yanında çalışan genç bir kıza tecavüz etmiş ve ikisini de taciz etmiş. İsrail eski kültür bakanı, eski başbakan Olmert hatta şimdiki Başbakan Netanyahu ve başkaları benzer iddialarla yargılandı, yargılanıyor. Yolsuzluk ve öldürme ise İsrailli yöneticilerin ortak özelliği.
Bir zamanlar bazıları İsrail ve Türkiye'yi bölgenin tek demokratik, laik ve çağdaş ülkeleri olarak niteler ve İsrail ile Türkiye arasındaki stratejik ittifakı savunurlardı. Şimdi bu dostlarımızın sesi çıkmıyor. Belki de onlara göre Türkiye artık laik değil ya da İsrail'in savunulacak tarafı kalmadı. Çünkü bölgede artık daha demokratik iktidarlar ortaya çıkmaya başladı ve bu iktidarlar Türkiye'yi yani AK Parti'yi örnek alıyor. Örneğin Mısır, Libya ve Tunus'taki İslamcı iktidarlar. Bunlara bir de Suriye eklenirse o zaman İsrail'in ve İsrail dostlarının işi gerçekten zor olacak. Çünkü ABD ve Batı'nın desteklediği 'İslami' Arap Baharı'nda Türkiye önder rol oynayacak, bu ise Türkiye- İsrail ilişkilerinin geleceğini belirleyecektir. Çünkü ABD ve genel olarak Batı yeni Ortadoğu'daki yeni 'Sünni' yönetimlerin Türkiye telkiniyle İsrail ile daha dost olmasını ama 'Şii' İran'a karşı daha düşmanca davranmasını istemektedir. Ancak ABD ve Batı her zaman olduğu gibi bu isteğinde de çok net ve dürüst değil. Çünkü ABD ve Batı bölgedeki toplumsal dinamiklerin nasıl gelişeceğini kestiremiyor. Çünkü ABD ve Batı tüm karanlık oyunlarına rağmen yenilerek Irak'tan çekilmek zorunda kalıyor. Durum böyle olunca ABD ve Batı Irak'ın komşusu Suriye ve İran'ı hedeflemektedir. Çünkü Kürt boyutu da olan Suriye'deki durum netleştirilmeden ABD ve Batı'nın hiçbir planı işlevsel olamayacaktır. Belki de bu nedenle ABD ve Batı, Suriye ile ilgili bir kavram kargaşası yaşamaktadır. Örneğin geçen hafta Suriye muhaliflerine 'Sakın Esad'ın af kararına aldanıp silahlı eylemlerinizi durdurmayın'' diyen Washington, önceki gün 'Biz Suriye'de silahlı muhalefete karşıyız'' dedi. Bir günlük de olsa İran'a karşı nükleer dosya konusunda yüklenen ve bundan iş çıkmayacağını anlayan Washington tekrar Suriye'ye yöneldi. Bugün Kahire'de toplanan Arap Birliği Örgütü Bakanları ABD'nin telkiniyle Suriye'ye yönelik baskıların artırılmasını amaçlamaktadır. Bir hafta önce Suriye ile Arap Birliği arasında varılan anlaşmanın başarısız kalması için yoğun çaba harcayan ABD ve müttefikleri Esad yönetiminin daha da sıkıştırılması için uğraşıyor. Katar Emiri'nin sahip olduğu El-Cezire ve Suud Ailesi'nin malı olan El-Arabiye televizyonları ABD ve müttefiklerine bu konuda yardım ediyor. İnanın bana MOSSAD ve CIA bile bu denli başarılı provakatif ve etkin yayın yapamazdı. Bu iki televizyon bildik anlamda yayıncılık yapmıyor. Bu iki televizyon birer işgal operasyon merkezi gibi çalışıyor. Unutulmamalıdır ki; Irak 2003'te işgal edilirken Amerikalı generaller bu işgal operasyonunu Katar'ın başkenti Doha'nın yakınındaki bir Amerikan üssünden yönetiyorlardı. Bu üs El-Cezire televizyon binasına çok yakın. Özetle bu bir medya savaşıdır. Savaşı hep medya gücüne sahip olanlar kazanıyor.
Örneğin tecavüzden 7 yıl hapis yatacak olan İsrail Cumhurbaşkanı Katsav değil de bir Arap ya Müslüman lider olsaydı Batı medyası kıyameti koparırdı. İsrail Gazze'de, Lübnan'da binlerce insanı öldürüyor ama Batı'da hiç kimse sesini çıkarmıyor. Sonra da Sarkozy Obama'ya, Obama da Sarkozy'ye 'Baktık yahu şu bela adam Netanyahu'dan' diyecek. Mademki bıktınız o zaman Kaddafi'den kurtulduğunuz gibi ondan da kurtulun. Kaddafi'yi sokaklarda sürüklediğiniz gibi onu da sürükleyin. Ama hala Netanyahu ve ırz düşmanı Katsav'ı seviyorsanız o zaman bir zamanlar kadın koruması var diye dalga geçtiğiniz ve sonunda kazığa oturttuğunuz Kaddafi'den farkı olarak onlara özel yeteneklerinden dolayı NOBEL Barış ve Sevgi ödüllerini verin. Nasıl olsa ödülü ve ödül kriterlerini siz belirliyorsunuz ve birileri bunu ciddiye alıyor.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama