• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
15 Ağustos 2011 Pazartesi

Kara'lar karıştı!

Cumartesi akşamı devletin resmi kanalı olan  TRT-Haber televizyonu Karayılan'ın yakalandığına dair bir haber verdi. Kaynak ise  İran'daki Devrim Muhafızları'na yakınlığıyla bilinen Fars Haber Ajansı. 'Acil' başlığı ile haberi vermeye başlayan tüm televizyonlarımız dün de bu yayınlarını sürdürdü. Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'nın 'Bizde böyle bir haber yok' demesine rağmen televizyonlar ısrarla haberi veriyor ve yorumlatıyordu. Bunu fırsat bilen bildik ve bilmedik yorumcular hayal ötesi senaryolar üretip Türkiye-İran- Suriye üçgeninde savaş çıkartacak kadar ileri gidiyorlardı. Yani yakalanmayan Karayılan böylesi senrayoları ürettirebiliyorsa yakalandığında Allah bilir nelere muktedir olacak!!!
Oysa olay çok basit idi. Bir düşünün Karayılan  yakalanacak ve uluslararası medya bunu haber yapmayacaktı. Haber üzerine atlayan Türk medyası ve özellikle televizyonlar biraz olsun emek harcasaydı gereçeği çok kolay bulabilirdi. Örneğin CNN-Türk bana bağlanıp haberi yorumlamamı istediğinde ben 'Bir iddianın yorumlanmasının ciddi bir iş olmayacağını' söyleyip gerçeği aramaya başladım. Yalnız üç telefonla gerçek ortaya çıktı. Kuzey Iraklı Kürtler hemen ve kesin bir ifadeyle  haberin asılsız olduğunu söylediler. Iraklı başka bir  Kürt  kaynak Pejak sorununu çözmeye yönelik PKK ile İranlılar arasında son günlere bazı görüşmelerin yapıldığını söyleyerek asılsız Karayılan haberine bu çerçeve içinde bakılabileceğini söyledi. İranlı meslektaşlarımız ise çok daha doyurucu bilgi verdiler.
İşte hikaye.
Devrim Muhafızları bir aydır PKK'nın İran kolu olan Pejak'a karşı operasyon yürütüyor. Bu operasyonlarda iki hafta önce bazı Devrim Muhafızları komutanları Pejak militanları tarafından öldürüldü. Devam eden çatışmalarda İran Muhafızları bazı Pejak militanlarını öldürdü, yaraladı ve yakaladı. Çoğunluğu İran Kürtlerinden olan bu kişiler arasında bir de Türkiye kökenli bir Kürt olduğu anlaşılmış.
Bu kişinin adı da Murat Karasaç.
Devrim Muhafızları, Murat ve Kara sözcüklerini  yan yana görünce 'Olsa olsa bu Murat Karayılan'dır'' deyip erken bayram sevinci yaşadılar. Devrim Muhafızları 'PKK liderini yakaladık'' haberini işte böyle verdiler. Amaçları da Türkiye'yi sevindirmek değil İran kamuoyuna mesaj vermekti. Yani İran halkına 'İşte bakın PKK -ki Pejak demektir-  liderini yakaladık ve öldürülen komutanlarımızın intikamını aldık'' demek istediler. Ama iş büyüyüp karışınca doğruyu söylemek yerine konuyu kapatma yoluna gittiler. Bu nedenle İranlı Dışişleri Bakanı Salihi, Bakan Davutoğlu'na 'Bizde böyle bir bilgi yok' demek zorunda kaldı. Çünkü hükümet ile devrim muhafızları arasında zaten sorunlar var ve bu iş hükümeti aşıyordu.
İşte hikaye bu kadar basit. Olan bizdeki o bildik ve bilmedik 'müthiş' stratejist uzmanlara oldu. Çoğu zaman olduğu gibi yine hayal ürünü senaryolar üretip  her şeyin kolayına kaçtılar. Vatandaş da oturup bu uzmanların ne dediğine bakarak PKK'yı, Türkiye'nin İran ve Suriye ilişkilerini anlamaya çalıştı. Olan da hep vatandaşa oluyor. Çünkü birçok konuda olduğu gibi dünkü yorumlar olayın kendisi gibi hep kurguydu.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...