• $15,9022
  • €16,8103
  • 939.295
  • 2380.8
25 Ekim 2011 Salı

İletişimin gücü

Başbakan Erdoğan geçen perşembe günü bazı gazete ve televizyonların sahipleri ve genel yayın yönetmenleri ile özel bir toplantı yapmıştı. Erdoğan toplantıya katılanlardan terör ve Kürt sorununun çözümüne yönelik hükümetin çabalarına destek vermelerini ve toplumsal barışı zedeleyecek yayınlardan kaçınmalarını istemişti. Başbakan kesin haklı çünkü Türkiye'nin son 30-40 yıllık siyasal ve toplumsal yaşamında medyanın olumlu ya da olumsuz ama çok büyük etkisi vardı. Çünkü medya yalnızca Türkiye'de değil dünyanın her yerinde ve özellikle dedikodu ve söylentilere meraklı bizim gibi toplumlarda çok daha etkili. Örneğin 'Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde. Örneğin babasına darbe yaparak iktidarı ele geçiren Katar Emiri'nin sahip olduğu El-Cezire, Suudi ailesinin sahip olduğu El-Arabiye, CIA'nin sahip olduğu El-Hurra, İngiliz BBC ve France- 24'ün Arapça yayınları olmasaydı hiçbir Arap ülkesinde hiçbir ayaklanma başarıya ulaşamazdı. Elbette ayaklanmaların başarıya ulaşması için birçok başka faktör vardı ancak medyanın yalan makineleri iyi çalışmasaydı Arap ülkelerinde durum çok farklı olurdu. Örneğin El-Cezire son bir yıldır bir haber televizyonu olarak değil de resmen bir CIA ya da MOSSAD operasyon merkezi gibi çalışıyor. Haberlerin %80'ini abartılı, yalan ve uydurma. Bununla yetinmeyen El-Cezire ve diğerleri zaman zaman da insanları sokaklara dökmek ya da eylemlere kışkırtmak için inanılmaz yayınlar yapıyordu. El-Cezire ve diğerlerinin tehlikeli yayınları farklı formatlarla devam ediyor ve edecektir. Çünkü Batı'nın 'devrim' yaşayan ülkelerle ilgili planları devam ediyor. El-Cezire'nin Katar'ın başkenti Doha gibi bir kasabada 13 yıl önce kurulmasının önem ve anlamı şimdi anlaşılıyor. Çünkü plan ta o zaman hazırlanmıştı. Unutmamak gerekir ki Amerikalılar Irak'ı işgal ederken operasyon merkezini Doha'da kurmuş ve her şeyi buradan idare etmişlerdi. Tıpkı şimdi 'Arap Baharı'nı da buradan idare etmeye çalıştığı gibi. Ama bu kez medya gibi çok etkili bir silaha başvurarak.
Elbette ABD El-Cezire ve El-Arabiye gibi kanallarla yetinmiyor ve yetinmeyecektir. Birçok ülkede ABD'ye 'yardım ve yataklık' ve hatta onun 'suç ortağı' olmaya hazır gönüllü ve gönülsüz birçok kişi var. Gönülsüz diyorum çünkü ABD ya kendi gücü ya da işbirliği içinde olduğu hükümet, örgüt ve kişilerle istediği her şeye ulaşabiliyor. Örneğin herkesin telefonları dinlenebiliyor, her türlü yazışmaları takip edilebiliyor ve farklı yöntemlere başvurularak özel bilgilerine ulaşılıyor. Cep telefonu taşıyan herkesin nerede ne yaptığını öğrenmek artık çok kolay. Casus uyduları boşuna tepemizde dolaşmıyor. ABD'nin yeni dönem için geliştirdiği en önemli yöntem 'nokta operasyonlar'. Casus uçakları Predatorlar istenilen herkesi takip edebiliyor ve istenildiğinde havaya uçurabiliyor. Amerikalar dostları İsrailliler gibi Yemen'de, Somali'de, Afganistan'da, Pakistan'da, Irak'ta ve son olarak Libya'da bu yolla birçok 'düşmanı'nı ortadan kaldırdılar. Bununla yetinmeyen ABD Afrika'ya özel 'Rambo'larını göndererek 'gıcık' olduğu herkesi ortadan kaldırmaya çalışacak. Terörizme Karşı Global Ortak Girişim dedikleri bu olsa gerek. 
Özetle bu büyük bir savaştır. Amerikalılar ve onların yandaşları doğal olarak iletişim ve medya alanındaki teknolojik üstünlüklerini hep kullanacaklardır. Başta Türkiye olmak üzere bu coğrafyadaki ülkelerde son 20-30 yıllık gelişmelere ve bu gelişmelerin ince detay ve verilerine bakıldığında bu gerçek çok daha net olarak görülecek ve anlaşılacaktır. Batı bizi hep medya ve iletişim silahları ile vuruyor ve yeniyor. Amerikalılar Kabil ve Bağdat'a tanklarla değil televizyon ekranlarıyla girdiler. Kaddafi ise tüm yaşam v e ölüm hikayelerini bu ekranla başladı ve noktaladı. Tıpkı Saddam gibi. Çünkü ABD her ikisini ekran üzerinden 'önemli figür' haline getirmiş ama sonunda birer delikten çıkarak onların ekranlarını karartmıştı.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı