• $13,5162
  • €15,3749
  • 799.575
  • 2057.79
11 Eylül 2012 Salı

İkinci Cumhuriyet

Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Mısır'da da İkinci Cumhuriyete doğru hızlı adımlar atılıyor. Her ne kadar Türkiye, AKP iktidarı ile birlikte bu yola erken koyulduysa da Mısır Müslüman Kardeşleri, AKP'nin deneyimlerinden yararlanarak açılan arayı kapatmaya çalışıyor. Ama daha sonra Mısırlılar 'Gerçek İslamcılar biziz çünkü Hasan Benne Müslüman Kardeşler örgütünü Mısır'da kurdu ve İslam alemindeki herkes ondan etkilendi' diyebilir.
Belki de bu nedenle 1952 devrimini gerçekleştiren Cemal Abdülnasır, Atatürk'ten etkilenmiş ve esinlenmişti. Tıpkı Tunus Cumhurbaşkanı Burgiba, Libya Lideri Kaddafi Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad ve Cezayirli Ulusal Kurtuluşçular gibi. Hepsi de Atatürk düşünce ve eylemlerini yakından izlemiş ve olumlu-olumsuz tüm davranışlarından etkilenmişlerdir. Belki de bu nedenle 'Arap Baharı' denilen rüzgar yukarda saydığım 'Birinci Cumhuriyetler'de esmiş ve İkinci Cumhuriyetlerin kurulması yolunda sonuç almıştır. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi.
Dönelim Mısır'a.
Ayaklanma olduğunda Washington'da bulunan Savunma Bakanı Tantavi, Obama'nın talimatı ile Başkan Mübarek'i dinlememiş ve orduyu sokağa göndermemişti. Bunu yapsaydı bugün Mübarek yine iktidarda olacaktı. Tıpkı Tunus'ta Bin Ali olayında olduğu gibi. Libya'da ise Kaddafi'nin en yakın adamları CIA ve İngiliz Mİ6 tarafından önceden satın alınmıştı. Generallerin müdahale etmediği 3 haftalık ayaklanma sürecinde Cumhurbaşkanı olan Müslüman Kardeş Mursi ise Washington'dan aldığı destekle kendisini iktidara taşıyan Tantavi, Anan ve 70 kadar yüksek rütbeli komutanı emekliye sevkettti. Çoğu oruç tutan ya da Cuma namazına giden Mısırlı generallerin laiklik konusunda Mursi iktidarı ile sorunlarının olacağını hiç kimse beklemiyor. Çünkü 1979 yılında imzalanan Camp David Anlaşması'ndan bu yana en az 40 bin Mısır subayı ABD'de eğitilmişti.
Bu rahatlığı yaşayan Mursi şimdi de Tantavi ve Anan'ı yargılayabileceğinin sinyalini veriyor. Siyasal ve sosyal alanda ise Mursi önce medyaya el attı ve devlete bağlı gazete, televizyon, radyo ve ajans yöneticilerini değiştirdi. Peşinden televizyonlarda türbanlı spikerleri ekrana çıkarttı ve türbanlıların uçaklarda hostes olarak çalışabileceklerini ilan ettirdi. Sırada liberal kimlikli yüksek yargı elemanlarından kurtulmak var. Yani HSYK'yı ele geçirmek. Mursi'nin tüm bunları kolayca yapabileceği ortada. Çünkü normalde bir kadınla tokalaşmayan Mursi kendisini kutlamak için özel olarak Kahire'ye gelen Hillary Clinton'le teke tek görüşmüş ve beklediği desteği almıştı. Şu anda Amerika'nın en büyük 50 şirketinin yöneticisi ile devlete bağlı 50 farklı kurumun temsilcileri Mısır'da önemli görüşmeler yapıyor. Katar Şeyhi Hamed ABD talimatı ile Mısır'da 18 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Libya'daki ayaklanma sürecine 2 milyar dolar harcayan aynı Hamed geçen ay Mısır Merkez Bankası'na 2 milyar dolarlık nakit desteğinde bulunma sözü vermişti. Amaç Müslüman Kardeş Muhammed Mursi'nin başarılı olmasını sağlamak ve halkın günlük sorunlarını çözme konusunda ona destek vermektir. Bu sağlandığında Mursi'nin liberal-laik muhaliflerini susturması çok kolay olacaktır. Böyle olmasaydı Mursi'nin seçimlerdeki rakibi Ahmet Şefik hakkında geçen hafta dava açılmazdı.
Oyların % 45 kadarını alan ve Mübarek'in başbakanı olan Şefik şu anda Abu Dabi'de yaşıyor ve yeni bir siyasi parti kuracağını söyleyerek gerekirse bu partiyi bulunduğu yerden yöneteceğini ilave ediyor.
Şefik'e oy veren farklı siyasal, sosyal ve dinsel gruplar ise kendi aralarında anlaşamadıkları için Mursi'nin işini kolaylaştırıyor. Geriye nüfusun yaklaşık % 12'sini oluşturan Hıristiyan Kıptiler kalıyor. Çünkü onlar İslamcı bir iktidarın kendilerine dokunacağına inanıyor. Tıpkı ‘demokrasiye sahip çıkmak' gerekçesiyle son seçimde Mursi'ye oy veren ve şimdi de kara kara düşünmeye başlayan liberal çevreler gibi.
Ne kadar da benziyor Mısır, Türkiye'ye!

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor