• $15,9591
  • €17,0384
  • 948.652
  • 2380.9
8 Aralık 2012 Cumartesi

Hans

Yurtdışında çalışan ya da yaşayan Türk vatandaşlarının büyük bölümü Almanya'da. Sayıları üç milyondan fazla ve Almanya'nın kalkınmasına ve şimdi de ekonomisine büyük katkıları var. Buna karşın Türkiye'ye gelen yabancı turistler arasında 3,5 milyonla Almanlar birinci sırada. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerde kapsamlı bir işbirliği var. Ancak aynı Almanya, Türkiye'nin AB mücadelesine karşı koyan ülkelerin başında geliyor. Tabii Fransa ile birlikte. Yine aynı Almanya dolaylı-dolaysız olsun PKK'ya destek vermekten çekinmiyor. Daha üç ay öncesinde Başbakan Erdoğan, Almanya ve Fransa'nın adını vererek bu iki ülkenin PKK konusunda Türkiye'ye yardım etmediğini kızgınlıkla söylemişti. Bu konuda daha birçok şey söylenebilir.
NE DEĞİŞTİ Kİ?
Ancak şaşırtıcı olan aynı Almanya'nın bir hevesle 400 askerini Türkiye'ye gönderme kararı almasıdır. Sözde iki Patriot bataryasını kurup işletecekler. Hani bunları Türk subayları işletecekti? Hani kumanda Türk subaylarda olacaktı? Üstelik iki bataryaya bu kadar asker neden? Bu işte bir gariplik var. Hatırlıyorum da Malatya'da radarlar kurulduğunda Alman medyası 'Bunlar İsrail için' demişti. Alman askerler Malatya'ya yakın bir yerde yerleşirse işte o zaman işin kokusu çıkacak? Yine hatırlıyorum da Alman uçakları 1991'de Kuzey Irak'ta Kürtleri korumak için Türkiye'ye gelen Çekiç Güç'te de vardı. Sonra Fransızlarla birlikte çekildiler ve o Amerikan-İngiliz uçaklarından oluşan ve yalnızca üç aylığına gelen o Çekiç Güç, Irak'ın 2003'teki işgaline kadar Türkiye'de kaldı. Kaldı ama Kuzey Irak'ta Federal Kürt Bölgesi'nin temelleri atıldı. Bakalım şimdi Türkiye'ye gelecek Hans'lar, John'lar nerede neyin temelini atacak? Çünkü bu coğrafyada her şey karışık ve daha fazla karıştırlmaya uygun. Bir düşünün bir zamanlar Türkiye, PKK'ya destek veren ülkelere kızıyor ve onlarla gerginlik yaşıyordu. Sırayla Ermenistan, Azerbaycan, İran, Suriye, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Libya, başta Almanya ve Fransa olmak üzere tüm AB ülkeleri ve zaman zaman ABD. Şimdi ise Türkiye komşu ülkelerin PKK ya da farklı kimlikli 'teröristlerine' kucak açıyor ve destek veriyor.
TEHLİKELİ BİR OYUN
Irak Başbakanı Maliki 'Biz de Öcalan'ı Bağdat'ta barındırıp destek verseydik ne yapardınız' diyor. Maliki idama mahkum Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'nin Türkiye'de barındırıldığını hatırlatıyor. Benzer durum Suriye için geçerli. Suriyeli siyasi ve askeri muhalifler Türkiye'de barınıyor ve destek alıyor. Batı medyasında bununla ilgili çok detay var. Yine Batı medyasına göre İranlı muhalifler yakında Türkiye üzerinden İran'a karşı faaliyete geçebilir. Yani Türkiye üç önemli komşusu Irak, İran ve Suriye ile ciddi sorunlar yaşayabilir. Lübnan ise sırada. Bir düşünün ülkesinde adalet tarafından aranan Lübnanlı bir milletvekili Beyrut'ta değil, gelip İstanbul'da basın toplantısı yapıyor ve kendisine yönelik suçlamalara yanıt vermeye çalışıyor. Bu kişi, ki eski Başbakan Saad Hariri'nin sağkoludur, Suriye'ye gönderilmek üzere radikal İslamcıları örgütlüyor, silahlandırıyor ve para vererek Suriye'nin içine sokuyor. Özetle Ankara son dönem politikalarıyla çok ilginç ve tehlikeli bir çizgi izlemektedir. Oysa ne Batı'da ne de Doğu'da Ankara'nın işbirliği yaptığı tüm ülke ve taraflara güvenilir. Tersini söyleyenler önce bu ülke, taraf ve kişilerin kirli geçmişine baksın. Ama  bunu bir an önce yapsın ki Türkiye'ye yazık olmasın. Çünkü Türkiye çok tehlikeli bir bataklığın içine çekilmek isteniyor. Yoksa bu kadar Hans durduk yerde Türkiye'ye gelmezdi!!!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor