• $8,2963
  • €10,1085
  • 489.274
  • 1444.87
05 Mart 2011 Cumartesi

Gazeteciler

Demokratik ülkelerin tümünde, olağanüstü koşullar dışında basın özgürlüğü, yasaların belirlediği sınırlar içinde anayasaların kesin güvencesi altındadır ve öyle olmalıdır. Bu nedenle fiili suç işlemedikleri sürece ve ne kadar sempatik ya da antipatik olurlarsa olsunlar medya mensuplarına asla dokunulmamalıdır. Hele hele tartışmalı gerekçelerle! Çünkü siyasal tercihleri ne olursa olsun medya mensupları yalnızca düşündüklerini yazar ve konuşurlar. Halk ise kimin doğru kimin yalan söylediğini kesinlikle anlar. Örneğin benimle ilgili olarak birçok meslektaşım aptalca şeyler söylediler. Ben ise onlara 'Gelin birlikte sokağa çıkalım ve bakalım halk kime inanıyor ve kime daha fazla saygı gösteriyor' diyordum. Halk o tür gazetecilere inanmış olsaydı AK Parti ne 2002 seçimlerinde ne de sonraki seçimlerde oylarını artırarak kazanamazdı.

Üstelik 2002'de neredeyse tüm medya AK Parti'ye karşıydı. İşte bu nedenle AK Parti hükümeti ve yalnızca şiir okuduğu için hapse atılan Başbakan Erdoğan, basın özgürlüğü ve tüm demokratik hakların korunmasıyla ilgili tartışmaların son bulması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamalıdır.

Unutulmamalıdır ki Arap hatta Acem halkları, Türkiye'ye demokratik olduğu için hayran. Bu ülkelerde sokaklara dökülen milyonlarca insan başlarındaki anti-demokratik iktidarlarda görmedikleri AK Parti'nin demokratik zaferinden ve bu partinin iç ve dış politikadaki olağanüstü hamle ve başarılarından dolayı Türkiye'yi bir model olarak görüyor.

Medya çağında gazetecilere yönelik son davranışlar, Türkiye'nin bu imajına zarar verebilir ve AK Parti ile birlikte bu coğrafyada iktidara gelmesi muhtemel AKP benzeri parti ve güçlerin siyasal ideolojilerinin sorgulanmasına neden olabilir. Tam da bölgede önemli gelişmeler yaşanırken.

Örneğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önceki gün ziyaret ettiği Mısır'da, demokrasi yolunda önemli adımlar atılıyor ve insanlar Türkiye'nin deneyimini yakından izliyor. Aynı şey Tunus'ta yaşanıyor. Libya'da ise halk Kaddafi'den kurtulma konusunda ısrarlı. Yemen ve Umman'da ise sınırlı da olsa ayaklanmalar devam ediyor. Bahreyn, Kuveyt, Cezayir, Fas, Irak ve İran'da gösteriler sürüyor.

Daha sınırlı olmakla birlikte benzer haberler Suudi Arabistan, Sudan, Lübnan, Ürdün ve El-Cezire'nin yayın yaptığı Katar'dan geliyor. Suriye ve Lübnan'da ise şimdilik bir kıpırdanma görünmüyor. Hep söyledim ve söylüyorum tüm bu ülkelerde halkların modeli Türkiye.

Siyasal tercihleri ne olursa olsun bu ülkelerdeki insanlar kendilerine göre bir gerekçeyle Türkiye'yi yakından izliyor ve buradaki demokrasinin getiri ve kazanımlarının kendileri için bir model ve örnek olabileceğini düşünüyor.
İşte bu nedenle gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse Türkiye'deki demokrasiye bir zerre toz kondurmamalıdır. Hele hele bölge halklarının demokrasi için tarihsel mücadele verdiği ve herkesin onlara Türkiye'yi bir model olarak gösterdiği sırada.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı