• $9,3308
  • €10,8923
  • 532.596
  • 1429.85
18 Mayıs 2013 Cumartesi

Farkı ne?

Başbakan Erdoğan’ın ABDgezisi ve Başkan Obama ile düzenlediği basın toplantısı ile ilgili olarak herkes kendi bakış açısı çerçevesinde birşeyler yazıp anlattı. Hükümet yanlısı medya doğal olarak ziyareti bir zafer olarak yansıttı ve Başbakan Erdoğan’ı ABD fatihi olarak takdim etti.
Peki gerçek öyle midir?
Önce ABDkamuoyu açısından bakalım... Basın toplantısındaki Amerikan meslektaşlarımızın sorularına bakarsak Amerikalılar Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili değil. Çünkü şu anda Amerikalılar, Türkinsanının pek yabancı olmadığı iki skandal ile ilgililer.
Birincisi; Amerikanhükümeti 20 kadar AP (Associated Press) ajansı çalışanının telefonlarını gizlice dinlemiş. İkincisi ise devlete bağlı Bağımsız Vergi Dairesi İRS’in hükümete muhalif Cumhuriyetçi ve muhafazakar grupları sürekli denetleyip usulsüz ceza kestiği ortaya çıkmış.
Durum böyle olunca Başkan Obama basın toplantısında daha çok bu iki konuya değinmiş ve sorulmadığı sürece Suriye konusuna detayı ile değinmemeye özen göstermişti. Nitekim de basın toplantısını canlı veren Amerikan televizyonları Obama konuştuktan sonra yayını kestiler.
Peki gündemin en önemli konusu olan Suriye sorulduğunda Başkan Obama ne dedi? Bana kalırsa hiç bir şey. Elbette içeride nelerin konuşulduğunu bilmiyoruz ama Obama basın toplantısında yeni hiç bir şey söylemedi. Söylemediği gibi Ruslar’la görüşmelerine vurgu yaptı ve Esad’ın gitmesi için sihirli bir formulünün olmadığını söyledi. Bu da yetmedi Esad’ın kimyasal silah kullanımı ile ilgili olarak Erdoğan’ın önceki vurgularına rağmen ‘’Kesin kanıt toplamak için daha fazla çalışacağız” dedi.

İSRAİL’E GİDECEK Mİ?
Basın toplantısından bir konu daha..
Başbakan Erdoğan ısrarla Gazze’ye gideceğini söylüyordu. ABD, İsrail, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve ABD’deki Yahudi lobilerinin tepkisi nedeniyle iki kez ertelenen ziyaret için anlaşılan yeni bir formül bulunmuş. Başbakan mayıs sonu olacağını söylediği ziyareti bir ay erteleyerek ve itirazcı tarafların itirazını dikkate alarak Gazze ile birlikte Ramallah’a gitmeye karar vermiş. Anlayacağınız Gazze ziyaretinin bir anlamı kalmadı. Üstelik Ramallah’a gidecek olan Erdoğan aynı zamanda İsrail’e de gitmiş olacak. Çünkü Ramallah, İsrail işgali altında ve oraya gidebilmek için önce Tel Aviv’e gidilir sonra İsrail kontrol noktalarından geçilir.
Bir kez daha söylüyorum: İçerde neler konuşuldu bilmiyorum ama Obama, Başbakan Erdoğan’ın istediği hiç bir konuya ‘evet’ demedi. Tersine Başbakan Erdoğan, Başkan Obama’nın çizgisine geldi.

ÇÖZÜM SİYASİ OLACAK
Suriye’de çözüm siyasal olacak ve kimyasal silah konusu ciddi değil. Gazzeziyareti  İsrail ile dostluğu zedeleyecek bu ise ABD - Türkiye ilişkilerine olumsuz yansır.
Irakkonusunda Obamahiç bir şey demediği için ABD oradaki politikasından taviz vermeyecek. O politika ise Ankara’nın politikaları ile uyuşmaz, uyuşmayacaktır.
Kıbrıs konusunda ise Erdoğan ‘Kapsamlı bir çözüm için varolan elverişli zeminin heba edilmemesi gerektiğini’ söyledi ama Obama oralı olmadı. Bu da geleneksel Amerikan politikasıdır. ABD isterse Kıbrıs sorununu 5 dakikada çözer. Ama istemiyor, istemez ve bunun onlarca nedeni var.
Sonuç olarak her ziyarette olduğu gibi bu ziyaret de ‘tarihsel’ olarak nitelendirildi, nitelendirilecek ama tarihe not düşecek hiç bir sonuç elde edilmedi. Yani 2001’den bu yana Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı ziyaretlerin hiç birinden farklı değildi bu ziyaret!

<p>Sosyal medyada toplumsal algıyı manipüle etmek için birçok yalan servis ediliyor. Bazı yayın orga

Hepsi teker teker deşifre edildi... İşte haftanın yalanları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu