• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
18 Kasım 2012 Pazar

Detay

Ahmet Hakan dünkü köşe yazısında bakın ne diyor:
'Yeniden seçildi diye sevindirik olduğumuz Obama şöyle
demiş: 'İsrail'in kendini savunma hakkı var. İsrail'i destekliyoruz'. İsrail füzeleri bebekleri vururken... Mazlum Gazze'den ölüm feryatları yükselirken... Suçsuz masumlar katledilirken... Gazze bir kez daha yıkılıp yakılırken... Obama'dan çıkan ses şu: 'İsrail'in kendini savunma hakkı var. İsrail'i destekliyoruz'. Gazze insafsızca vurulurken... Obama böyle yapıyor da... Suriye'de Esad rejimi yıkılsın diye Obama ile işbirliği yaparak kesenin ağzını açan Katar ne yapıyor? Obama ile Suriye konusunda uzlaşarak Esad'a karşı milyonlar akıtan Suudi Arabistan ne yapıyor? Bırakalım Katar ve Suudi Arabistan'ı... Esad'a karşı gür bir seda ile haykıran Başbakan Erdoğan ne yapıyor? Başbakan Erdoğan, Obama'ya haykırıyor mu? Mesela çıkıp da 'İsrail kendini savunuyor demek de neyin nesidir ey Obama! Sen ne dediğinin  farkında mısın? Çoluk çocuk katlederek kendini savunma mı olur? Zalim İsrail'e karşı neden sesini yükseltmiyorsun? Bu mu senin adaletin?' diyerek kükrüyor mu? Hayır... Sadece şunu söylüyor: 'Akşam Obama ile görüşüp kendisine Gazze konusundaki hassasiyetimizi aktaracağız'... Esad'ın canavarlıkları karşısında sergilenen tavırlar, İsrail'in canavarlıkları karşısında sergilenmediği müdddetçe... Hiç kimse adaletten, insanlıktan, haktan, sivil katliamlarından falan söz etmesin. Başbakan Erdoğan dahil...
Ahmet Hakan'ın bu yazısını biraz da dünkü yazımın devamı olarak algıladığım için Ahmet dostumun tesbit ve sorgulamalarını biraz detaylandırmak istedim.
Örneğin Başbakan Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye 'Hamas'ı sakinleştirin' diyen Obama o sırada Netanyahu'yu arayarak 'Ben onları ikna ettim sen katliamlarına devam et' demiştir.
Örneğin Esad rejimi yıkılsın diye şimdiye kadar 4 milyar dolar para harcayan Suudi Kral, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'yi telefonla arayarak 'Aman sakin olun' demiştir.
Örneğin ABD'nin bölgedeki diğer kölesi, her canı sıkıldığında Arap Birliği'ni toplantıya çağıran ve Suriyeli muhalifler için ABD'nin talimatlarını yerine getiren Katar Şeyhi Hamed sessiz sedasız durmakta ama Suriye'yi yıkmak için işine devam ediyor.
Örneğin İstanbul ve Paris'te toplanarak Suriye'yi yok etmek için kararlar alan ve orada ölen 40 bin insanın kanından sorumlu olan 100 ülke İsrail için toplanma gereğini duymuyor. Benzer şekilde Esad yönetimini sıkıştırmak için binbir oyuna girişen Arap Birliği Örgütü Gazze'yi görmemezlikten geliyor. Tesadüfen başka bir gündemle Jibuti'de toplanmış olan İslam İşbirliği Örgütü bakanları o ülkenin her tarafının Amerikan, Fransız ve İngiliz üsleri ile dolu ve bunların İsrail'in hizmetinde olduğunu unutmuştur.
Gelelim Türkiye'ye... Mavi Marmara olayı ile Ankara'nın sesinin ne denli yükseldiğini hepimiz hatırlıyoruz. 9 Türk insanının şehit edildiği o olaydan sonra Ankara tüm tehditlerini unuttu. Unuttu unutmasına da ABD geldi ve radarlarını Malatya'ya yerleştirerek bunların İsrail'i İran füzelerinden  korumak için olduğunu söyledi. Sırada Diyarbakır'a yerleştirilecek Patriot füzeleri var..
Özetle İsrail kurulduğu günden itibaren planladığı ve istediği herşeyi yaptı. Arap yönetimler ise genellikle İsrail müttefiği ABD'nin izin verdiği ölçüde hareket etti ya da edemedi. Çoğu zaman da Filistin halkına ve davasına ihanet etti. Geri kalan 45 müslüman ülkede durum pek farklı değil. Durum böyleyken biz neden hala konuşuyoruz? Yoksa genetik bir sorunumuz mu var!..

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?