• $13,609
  • €15,2982
  • 794.337
  • 1951.17
23 Ağustos 2011 Salı

Demokrat Brütüs

Önce Saddam sonra Bin Ali ve Mübarek. Dün de Kaddafi gitti. Hepsi ABD ve Batı'nın dostuydu.
Brütüs'ü herkes bilir. İmparator Sezar'ın düşmanları ile işbirliği yaparak onu arkadan hançerlemiştir. Sonra da ihanete uğrayınca kendi kılıcı ile intihar etmiştir. Ölmeden önce de 'Fazilet bir sözcükten başka bir şey değildir'' demiştir.
İhanet ve fazilet...
Tarih boyunca bu iki sözcük bir yerlerde hep yan yana gelmiştir. Günümüzde de bu değişmiyor.
Şöyle bir bakalım.
Saddam'a ihanet edenler hep en yakınındaki adamlardı. Saklandığı yeri ihbar eden ve oğulları Udey ve Kusay'nın saklandığı yeri Amerikalılara gösteren de Saddam'ın yakın adamları. Her şeyi 'yüce değerler' için yaptılar. Yani iş 'tamamen duygusal' idi. 30-40 milyon dolarlık bir duygu seli.
Mısır, Libya, Tunus, Suriye ve Yemen'de durum farklı değil.
Libya'da aralarında Abdülselam Cellud, Dışişleri Bakanı Musa Kusa ve muhalefeti temsil eden Geçici Ulusal Konsey üyelerinin büyük bölümü 1969'dan beri Kaddafi'nin has-muhlis adamları idi. Hepsi Kaddafi'nin suç ortağı. Şimdi çıkmış ''Libya'da demokrasiyi gerçekleştireceğiz'' diyor. Hem de 40 yıldır Libya'nın düşmanı ABD ve Batılı ülkelerin desteği ile. Hepsi birer Brütüs olma hevesine kapılmış.
Mısır'a bakalım. 30 yıl ABD ve Batı'nın hizmetinde çalışan Mübarek çevresinde ne kadar Brütüs beslediğini hiç anlamadı. Darbeci generaller, eski bakanı Amro Musa ve her şeyde suç ortağı istihbarat şefi Ömer Süleyman. Hepsi el ele verip Mübarek'i arkadan hançerledi ama demokrasi adına!
Yemen'de Başkan Ali Abdullah Salih'e karşı ayaklananlar arasında yine başkanın yakın çevresinden birçok isim var. Meğer Brütüs olmaya hevesli ne kadar insan varmış! Ama sürekli gat çiğneyip uyuştukları için bir türlü kendilerine gelip Salih'e vurucu hançer darbesini indiremiyorlar! Belki de 30 yıldır Başkan Salih'e 'Sakın demokrat olma' diyen Washington'dan yola çıkan 'yeni demokrasi' kitapçığı henüz kendilerine ulaşmadı!
Peki Tunus'ta ne oldu. Orada da 30 yıl süreyle faşist Bin Ali'ye destek veren ABD ve Batılı ülkeler Brütüs'leri bulup onu bir uçağa bindirterek 'demokrasinin Kabe'si Suudi Arabistan'a yolladılar. Brütüs'ler ise ABD ve Batılı ülkelerin desteğiyle şimdilik ülkeyi 'demokratik'leştiriyorlar!
Suriye'de  de durum farklı değil.
30 yıl süreyle baba Esad ve 5 yıl oğlunun yanından ayrılmayan ve geçen süre içinde tüm yolsuzluk ve pisliklerin ortağı olan 'Brütüs' Abdülhalim Haddam şimdi oturduğu Paris ya da Brüksel'den 'demokratik' nutuklar atıyor. Arada bir İsrail televizyonuna çıkıp Suriye halkına isyan çağırıları yapıyor. Suriye muhalefeti içinde Haddam'a benzeyen ve el altından İsrail ile işbirliği yapan çok Brütüs'ler var.
Elbette insanların 30-40 yıl sonra da olsa gerçeği görmesi ve doğrular için mücadele etmesi büyük bir erdemdir. Ama bu mücadele doğruların hep düşmanı olmuş 'düşman' güçlerin desteğiyle olunca Brütüs'ün dediği gibi 'fazilet anlamsız bir sözcük olmaktan' öteye geçemiyor ve Brütüs olmaya hevesli insanlar kendi Brütüs'lerinin hançerini bekleyerek iktidarın hazını yaşıyor.
Peki suçlu kim?
Roma'yı yakmaya kalkıştığı söylenen Sezar mı, yoksa onu hançerleyen Brütüs mü? Belki de suçlu hep Sezar'ı Sezar yapan etrafındaki Brütüs adayları yardakçı ve yalakalardır.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!