• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
17 Mayıs 2011 Salı

Demokrasi anlayışı

Aslında bu konuyu yazıp yazmama konusunda çok tereddüt ettim. Her cuma saat 21.00'de Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül ile birlikte TV Net'te program yapıyoruz. Bu köşede haftalardır okuduklarınızı biraz daha detaylandırarak konuşuyoruz. Bu nedenle de programın adını 'Büyük Oyun' koyduk.Çünkü bölgedeki tüm antidemokratik, dikta, faşist ve çağdışı yönetimlere karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdüren halklara açık, net ve mutlak destek veren ben ve Karagül'e göre ''bölgede Batı'nın büyük bir oyunu var''. Ama her nedense biz 'Oyun var' dedikçe birileri kızıyor. Karagül ve ben yönetimin tüm antidemokratik uygulamalarıyla ilgili gerçekleri net olarak ortaya koymamıza rağmen Suriye konusu gündeme geldiğinde bu kızgınlık saldırganlığa dönüşüyor. Türkiye'de yaşayan ya da TC uyruğuna geçen Suriye kökenli ve farklı 'İslami' eğilimli bazı kişiler, Türkiye'deki bazı sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve meslektaşlarımızın da desteğini alarak bize karşı oldukça kızgın bir kampanya yürütüyor... Buraya kadar her şey doğal, normal ve demokratik. Ancak doğal olmayan şey Suriye için demokrasi mücadelesi verdiğini iddia eden ya da öyle olduğunu sanan bu kişi ve çevrelerin benim ve Karagül'ün değerlendirmemize tahammül etmemesidir. Çünkü bazıları tehditler savuruyor, benim hiç takip etmediğim sosyal paylaşım ortamlarında bana karşı aptalca kampanya yürütüyor(muş) ve Suriye Konsolosluğu önüne giderek 'Hüsnü Mahalli'yi susturun artık' diye pankartlar açıyor(muş).Umarım o gösteriye izni veren Valilik ya da ilgili makamlar beni hedef gösteren bu pankartları açanları, açtıranları biliyordur ve gereğini yapıyordur. Ve yine umarım birileri Başbakan Erdoğan'a bunları anlatıyordur.
Şimdilik bu konuda bu kadarını söylüyorum.
Akıl, zeka ve daha önemlisi vicdanlarından şüphe etmeye başladığım bu kişi ve çevreler hiçbir şeyden ders almadıkları için inanılmaz bir yanılgının içinde olduklarını pek yakında göreceklerdir. Örneğin telefonla beni tehdit edenlerden biri ''Amerika'yı Esad'a tercih ederiz'' diyecek kadar gaflet, delalet ve ihanete sürüklenmişti. Bir başkası ise 'Müslümanlar Suriye ve bölge ülkelerinde iktidara gelecek ve Kafir İran ile İsrail uşağı Hizbullah'ın kökünü kazıyacağız' diyebilecek kadar çılgınlaşmıştı. İşte bu nedenle onlar sinirlensin diye bir kez daha ve hep ''Bu işte büyük ve bir o kadar pis oyun var'' diyorum ve diyeceğim. Çünkü onların kapasitesi bu gerçeği anlamayacak kadar çapsız. Yakın gelecek Afganistan ve Irak'ta olduğu gibi onlara bu gerçeği çok kanlı ve acılı bir şekilde kanıtlayacaktır. Artık unuttukları ya da hiç umursamadıkları Irak'ta, Afganistan'da, Sudan'da, Çeçenistan'da, Pakistan'da, Filistin'de, Libya'da, Bahreyn'de, Karabağ'da, Bosna'da ve daha saymaya gerek duymadığım birçok yerde yaşanan ve benim gazeteci olarak şahit olduğum bunca gerçek ortadayken ve onlar bunu görmüyorsa o zaman onlara söyleyecek hiçbir sözüm kalmıyor... Ama bazı eski dostlar, ya da dost sandıklarım dahil bu insanlardan karşı kampanya ve tehditlerinde İsrailliler kadar olmazsa da biraz olsun saygılı olmalarını beklerdim. Umarım uğruna mücadele verdikleri demokraside bu saygıya ve biraz da vefaya yer vardır. Hele söz konusu olan Hüsnü Mahalli ise. Mahalli; onların vicdanlarında bir şey ifade etmiyorsa o zaman onların vicdanı da yoktur. Vicdanı olmayanlardan da demokratik anlayış beklemek abesle iştigaldir. Çünkü bana göre demokrasi Başbakan Erdoğan'ın sık vurguladığı ''mazlumlardan yana zalimlere karşı'' anlayışının iz düşümüdür... Bunu ise ancak demokrasiye içten inanan, insan sevgisi ve daha önemlisi vicdanı olanlar anlar. Anlamak istemiyorlarsa o zaman bir kez daha onları kızdırayım:
Demokratik bir Suriye'nin yeni bir Irak ya da Libya olmaması ve Türkiye ile birlikte ideal bir dostluk içinde kalması için bir gazeteci olarak var gücümle çalışacağım. Ama aynı zamanda Türkiye'nin son 7-8 yılda sağladığı bunca saygınlık, güvenirlilik ve prestijin Batı'nın pis bir oyununun sonunda yok edilmemesi için gerçekleri de hep anlatacağım.

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!