• $13,5599
  • €15,2983
  • 803.337
  • 1970.49
11 Ocak 2011 Salı

Çimdik

Dünkü AKŞAM'ın birinci sayfasında iki başlık çok hoşuma gitti. Oktay Ekşi 'İki yazara kırgınım' demiş. Altta ise İsrail'in eski başbakanlarından Şaron ile ilgili haberde 'Çimdiği yedi gözünü açtı' başlığı kullanılmıştı. Önce Şaron'a bakalım. Ocak 2006'dan bu yana bitkisel hayatta olan ve kısa bir süre önce televizyondaki maç anlatımlarına tepki verdiği söylenen Şaron'un şimdi de kendisiyle konuşulduğunda gözünü açtığı ve çimdiğe tepki verdiği söyleniyor. Anlaşılan çimdik İsrailli yöneticilerin ortak zaafı. Başta eski Cumhurbaşkanı Katsav olmak üzere İsrailli birçok yönetici çalıştırdıkları kadınlara çimdik atmış, bazıları da daha ileriye gitmiş. Arada bir Türkiye'yi tehdit etme alışkanlığına kapılan şimdiki Dışişleri Bakanı Lieberman ise Moldavya'dan İsrail'e göç etmeden önce fedai olarak çalıştığı barlarda kızları çimdiklerden korumak için para alıyordu.

Şaron'un ise çimdik'e tepki vermesi ise çok anlamlı. Çünkü Şaron yaşamı boyunca insanlığa karşı suç işlemiş sürekli Filistinlileri öldürmüş. Ben değil tüm dünya Şaron'u 'Kasap' lakabıyla tanır. Çünkü bu adam Eylül 1982'de Lübnan'ın Sabra ve Şatilla kamplarına adamlarını salarak 2000'den fazla Filistinli'yi kimsenin hayal edemeyeceği vahşette bir gecede öldürtmüştü.Bu insanlık dışı katliamlardan sonra o kamplara giren ilk gazetecilerden biri de bendim ve orada gördüklerimi yıllarca unutamadım. Orada ölenlerin ahı ile Şaron daha uzun süre çimdiklere tepki verecektir. Gelelim diğer çimdiğe. Kısa bir süre önce Hürriyet'ten ayrılmak zorunda kalan ya da kovulan Oktay Ekşi, arkadaşımız Şenay Yıldız'a konuşmuş ve kendisini eleştiren iki gazeteciye kızdığını söylemiş.

Hayret...
Şimdi sizlere Milliyet'te 21 Şubat 2006'da yani Şaron komaya girdikten bir ay sonra çıkan bir haberi olduğu gibi hem de yorumsuz olarak aktarıyorum: Basın Konseyi'nden Mahalli'ye sert tepki: ''Ne idüğü belirsiz zat.''

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Hamas heyetinin Türkiye'ye yaptığı ziyarete ilişkin Türk basınında çıkan  yazıları  eleştiren Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahalli'ye sert tepki göstererek  'Türk basını, Türkiye çıkarlarını Hüsnü Mahalli isimli kişinin tavsiyelerinden öğrenme durumunda değildir' dedi. Ekşi, dünkü açıklamada şunları kaydetti: 'Türkiye'deki gazetelerde yazıları yayımlanan, böylece kendi ülkesi Suriye'de hayal bile edemeyeceği kadar geniş bir özgürlük ortamında görüşlerini ifade olanağı bulan bu ne idüğü belirsiz zata, ağzını açarken ve kalemini kullanırken terbiyeli olması gerektiğini birileri söylemelidir. Hüsnü Mahalli isimli zat, tek otoritenin tayin ettiği tek doğruyu savunan bir basın istiyorsa, Şam'a gitmesi iyi olur'.

Mahalli, bir seminerde şöyle konuşmuştu: ''Türk medyasında gösterilen bu tepki (Hamas lideri Meşal'in Ankara ziyaretine gösterilen tepki. H.M) İsrail medyasında bile yok. Batı'da hiç yok. Sanki Türkiye, Yahudi lobilerinin dediğini yapmak zorunda. O zaman teslim edelim, gidelim. İsrail gelsin bu ülkeyi yönetsin. Dünyada hiçbir ulusal basının kendi halkını bu kadar aşağıladığını, rencide ettiğini görmedim. Eleştirebilirsiniz ama bunu Yahudi lobilerinin ağzıyla yapamazsınız ''...

Hürriyet'ten kovulduğunda bu sözlerini Sayın Ekşi'ye hatırlatmak istemiştim ama onun düzeyine düşerim diye vazgeçtim. Ekşi 2006'da bu 'düzeysiz ' sözleri söylediğinde bile ona ben değil dönemin AKŞAM Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut yanıt vermişti.
Şimdi aradan 5 yıl geçti ve zaman kimin doğru kimin neyi, neden, nasıl ve kimin adına yazdığını çok güzel kanıtlıyor.

Ama anlaşılan Sayın Ekşi olup bitenlerden hiçbir ders almamış ve vicdan muhasebesi yapma cesaretini bile kendi kendine gösterememiştir. Anlaşılan Ahmet Hakan iyi çimdik atamamış! Umarım bana saldırmasına rağmen kendisini manşete taşıyan NET gazete AKŞAM'ın tavrı onu düşündürür.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar