• $13,5317
  • €15,3365
  • 788.749
  • 1979.83
17 Şubat 2013 Pazar

Cilvegözü-2

 Bu gruba bağlı olanların büyük bölümü, bir çok yabancı ülkeden gelerek din adına Suriye'de savaşan militanlardır. Bombalamalar, intihar eylemleri ve her türlü kanlı katliamları bunlar yapıyor. Güçlü oldukları için rakip istemiyorlar. Herkes bunların Suriye ve bölge için risk oluşturacağını biliyor. 
İKİ gün önce İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague 'Suriye'deki radikal İslamcı grupların çok tehlikeli olacaklarına' dikkat çekti. Çünkü bunların durumu Mali'deki gibi değil. Mali'deki radikal İslamcılar hem bölge ülkeleri hem de Mali'deki yönetim için tehlikeli oldukları için Fransa'nin işi kolay oldu. 
OYSA Suriye'de hem çevre hem de Batılı ülkeler Esad'dan kurtulmak amacıyla El-Nusra'ya destek verdi. 'Denize düşen yılana sarılır' misali. Ama burası Ortadoğu. Her an her şey değişebilir. Bu kuralı bilmeyen beklenmedik tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Çünkü Suriye'de yalnızca El-Nusra ve benzeri gruplar yok.  

DİĞER RİSK PKK YANLILARI 

Türkiye için diğer risk kaynağı PKK yanlısı Kürtler. Yani PYD ve benzeri gruplar. Örneğin hükümetin Öcalan ile başlattığı süreç çıkmaza girer ve Suriye'de işler karışırsa Ankara'nın Suriye kaynaklı riskleri artar. Bunu fırsat bilecek El-Nusra ve benzeri Kaide'ci gruplar rahat durmayacaktır. Belki de Cilvegözü patlamasına böyle bakmak gerekir. Hedef Suriye Ulusal Konseyi liderleri olsaydı araç neden onlar gelmeden patlatıldı? 
TEMMUZ 2012'de resmen kapatıldığı söylenen Cilvegözü sınır kapısı karşı tarafta Suriye'nin resmi makamları olmadığı için silahlı-silahsız muhaliflere açık tutuldu. Sınırdan geçen araçların yükünü görecek cihaz iki gün önce yani patlamadan sonra yerleştirildi. Arap olmalarına rağmen komşu Ürdün, Lübnan ve Irak bile muhalif gruplara nefes aldırmazken Türkiye, Suriyeli silahlı muhaliflere her türlü  desteği vermektedir. Türkiye hızlı bir şekilde Suriye ve bölge bataklığının içine sürüklenmektedir. 
HEP söyledim Suudi Arabistan, Katar ve benzeri ülkelerin Kral, Emir ve Şeyhlerine asla güven olmaz. Bunlar ABD emirleriyle hareket ettikleri için her an tutum değiştirir ve herkesi satarlar. Türkiye coğrafyanın yeni oyuncusu olarak henüz bunlara alışık değil.   

BATAKLIĞA ÇEKME PLANI
 

BELKİ de Türkiye alışık olmadığı için Suriye konusunda çok ileri konumda olmak istedi. Öyle olunca da geri dönüş şansı kalmadı. Gerçekleri gören bölgesel ve uluslararası güçler Türkiye'yi biraz daha bataklığın içine çekmeyi planlıyor. Cilvegözü patlamasına biraz da öyle bakabiliriz. 
BU nedenle özel konumu olan Hatay'da insanlar gergin. Hatay ve tüm güney illerinde cirit  atan El-Nusra militanlarının söylemleri onları tedirgin ediyor. Dünkü Milliyet, 'Suriyeli silahlı muhaliflerin Urfa'da toplanarak tekbir sesleri ile komutan seçtiklerini' yazıyordu. Gaziantep ve Kilis'ten benzer haberler geliyor. İşin içine patlamalar girince işler çok daha karmaşık durum alıyor. Üstelik Suriye'den gelebilecek bir saldırıyı önlemek için Türkiye'ye çağrılan Patriotlar bomba yüklü bir aracı durduramadı. 

ONLARDAN  SORULUYOR

Bir de bakarsınız Türkiye bu kez CIA, FBI, MI6, BND, DGSE ve benzeri istihbarat örgütlerinin yardımını ister. Onlar da MOSSAD'a başvurursa hiç kimse şaşırmasın. Nasıl olsa bu coğrafyada her şey onlardan soruluyor. Eski dışişleri bakanı Livni bile 'avcı' kod adı ile MOSSAD ajanı olarak çalıştığı yıllarda görev icabı Arap erkeklerle yatağa girmeyi vatanseverlik sayıyordu! MOSSAD ise Mavi Marmara'da öldürdüğü 9 Türk ile Türkiye ve Başbakan Erdoğan'a karşı 'duygularını' kanıtlamıştı! Tıpkı Eylül 2007'de Suriye'nin doğusunda bir binayı bombalayıp Türkiye'nin hava sahasını kullandığında kanıtladığı gibi!

 

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı