• $7,399
  • €9,0108
  • 442.593
  • 1537.08
14 Mayıs 2011 Cumartesi

Çelişkili tavırlar...

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi bölgedeki son gelişmelerin Türkiye toplumundaki algılanması ile ilgili olarak önemli bir araştırma yaptı. Oldukça kapsamlı olan bu araştırmada ilginç ve bir o kadar çelişkili sonuçlar ortaya çıkmış. Örneğin insanlara ''Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki halkın mevcut rejimlere yönelik protesto gösterileri hakkında ne düşünüyorsunuz'' diye sorulduğunda katılımcıların %29,7 ''demokrasi talebi'' diye yanıtlarken %58,8'i ''Batılı devletlerin bir oyunu olarak görüyorum'' demiş. Ancak bir sonraki soruya verilen yanıtlarda çelişkili bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü ''Türkiye halk hareketlerini desteklemeli midir'' diye sorulduğunda katılımcıların %59,6 'evet' diyor.
İşte büyük çelişki bu. Yani insanların %58,8'i bölgemizde olup bitenleri ''Batılı ülkelerin bir oyunu'' olarak görüyor ama aynı zamanda Türkiye'den Batı'nın bir oyunu olarak görülen halk ayaklanmalarını desteklemesini istiyor. Bu yorum doğru ise katılımcıların %59,6'ı belki de medyada estirilen havanın etkisiyle Türkiye'nin Batılı ülkelerle birlikte aynı oyunun içinde olmasını istiyor demektir.
Umarım benim bu yorumum doğru değildir.
Çünkü insanların ve emperyalist değilse ülkelerin başına ne gelirse hep çelişkili ve ilkesiz davranmaktan geliyor. Çünkü emperyalist ülkeler hep çelişkili ve ilkesiz davranır ama coğrafyamızdaki geniş çevreleri hep kandırır. Örneğin ''Irak'ı Saddam diktatörlüğünden kurtaracağım'' diye bu ülkeyi işgal eden ABD ve yandaşları, bir milyon insanın ölümüne neden oldu ama o topraklara demokrasi gelmediyse de birileri 'Canım şu anda Bağdat'ta olmak istiyor' diyebildi. O dönem Irak işgaline en çok muhalefet eden Fransa ise şimdi benzer bahanelerle Libya'yı işgal etmeye çalışıyor. Ama aynı Fransa demokrasi palavraları ile ABD ve klasik müttefik İngiltere ile birlikte Afganistan'ı işgal etmekten geri kalmadı. Afganistan'da ise şimdi 'Süper demokrasi' var!
Peki tüm bu 'Şer Kumpanyası' ortak düşman İran'a karşı neden sessiz kaldı? Yani bu ülkeler geçen yıl ayaklanan ve demokrasi isteyen İran halkının kalkışmasını neden görmezlikten geldi. Şimdi Libya ve Suriye'ye yüklenen bu ülkeler neden BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırıp Tahran aleyhine kararlar almadı. Aynı ülkeler Müslüman Uygurların ayaklanmasında acaba neden Çin'e karşı bir tavır sergileyemedi. Elbette çelişkili örnekleri çoğaltabiliriz ama aynı ülkelerin Fas ve Ürdün'de sokaklara dökülen insanları görmemezlikten gelişi ve oradaki çağdışı krallık yönetimlerine desteğini sürdürmesi çok daha ilginç. Meğer ortada çok büyük bir oyun varmış. Bu iki ülke ABD ve Batı işbirlikçisi Körfez ülkeleri İşbirliği Konseyi üyesi oldu. Oysa ne Ürdün ne de Fas körfez ile hiçbir ilgisi yok. Ama önemli değil çünkü ABD kendi bölgesel hesapları için çağdışı bu ülkeleri birleştirmek istiyor. Oysa bu Konsey körfeze kıyıdaş olan ve Şiilerin yönetimindeki Irak'ı ve körfeze yakın olan Yemen'i bile bir türlü üyeliğe almıyordu. Oyun içinde oyun var. Bölgede çok tehlikeli ve pis oyunlar oynanıyor ve her gün yeni perdeler açılıyor. Her açılan ve açılacak perde Türkiye'yi yakından ilgilendirmektedir. Çünkü Batı'nın tüm oyun ve planlarında hep çelişkiler ve pis hesaplar vardır. Bu oyun ve hesapların hedef tahtasında dolaylı- dolaysız şimdiye kadar olduğu gibi hep Türkiye var ve olacaktır. Yakın gelecekte örneğin seçimlerden hemen sonra bunu çok daha net olarak göreceğiz. Ama ne yazık ki bizdeki yarı cahil 'bilge' uzmanlar hala durumun farkında değil ve tıpkı Irak örneğinde olduğu gibi Amerikan ağzı ile konuşuyorlar. Böyle olmasaydı ABD'nin Ankara Büyükelçisi M. Birand'ın programına çıkıp ''İran; Irak'ta, Afganistan'da, Lübnan'da ve Suriye'de ateşle oynuyor'' diyebilir miydi? Sanki Irak ve Afganistan'ı ABD değil İran işgal etti. Sanki Suriye ve Lübnan'ın topraklarını işgal eden ve 30 yıldır bu iki ülkeye saldıran İsrail değil de İran. Sanki Saddam'ı İran ve Kuveyt'e saldırtan ABD değil de uzaylılar ya da bizdeki o her şeye Fransız 'bilge' uzmanlar!

<p>  Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ekipleri, Suriye'nin Tel Abyad kentinden Akçakale Gümrük Kapısı'na g

Ekipler gördükleri manzara karşısında isyan etti: Bu nasıl vicdansızlık?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İğneada'da 250 tekne hamsi peşinde! Kasalar dolusu hamsiyle dönüyorlar

Muğla'da deniz suyu 20 metre çekildi