• $13,3823
  • €15,1655
  • 789.995
  • 2014.21
28 Şubat 2012 Salı

Anlamak için

Ekim 2005'ten bu yana bu köşeden sizlere farklı bir bakış açısıyla gördüğüm ve yaşadığım olayları anlatmaya çalışıyorum. Bunun ne kadar zor olduğunu da biliyorum. Çünkü 'birçoğu' başka bir şey anlatırken ben çıkıp başka bir şey anlatıyorum. Neyse ki; genellikle ben haklı çıkıyorum. Örneğin Tunus'ta olayların başladığı ilk günlerde gelişmeleri farklı bir gözle görmeye çalıştım ve bu olup bitenleri mutlak objektif bir yaklaşımla yansıttım. Peşinden de bölgedeki gelişmelerle ilgili bir yazı dizisi hazırladım. Biraz uzun olduğu için özetlenerek AKŞAM'da yayınlanan bu yazı dizisinde aslında sonraki gelişmelere ve tüm coğrafyamızı bekleyen kanlı süreçlere dikkat çekmek istedim. Yazı dizisine olumlu ya da olumsuz tepkiler çok olunca olup bitenlerle ilgili bir kitap yazmaya karar verdim. Bu kitabı bilinen ya da alışılagelen türden bir kitap olarak değil de daha çok uzun bir makale türünde yazdım ve kısa süre önce bitirdim ya da bitirmek zorunda kaldım. Çünkü ben yazdıkça sürekli sıcak gelişmeler yaşanıyor ve coğrafyamızda ilginç şeyler oluyordu.
***
Bu süre içinde de ben bu köşeden bu gelişmeleri anlatmaya ve farklı televizyon ekranlarından yorumlamaya çalışıyordum. Özetle bu kitap belki de bir yıllık yazı ve konuşmalarımın toparlanmış halidir. Bir köşe yazısında ya da televizyon programında yazılıp ve söylenemeyen şeylerin de yer aldığı bu kitap umarım ilginizi çeker ve coğrafyamızda yaşanan, yaşanmakta olan ve yaşanacak olaylara bakmanızda ve anlamanızda yardımcı olur. Olur diyorum çünkü bu kitaptaki  olayların tümü bu coğrafyada oldu ve ben bunların büyük bölümünü yaşadım, gördüm ya da objektif kaynaklardan öğrenerek yine objektif ama  vicdanın tarafı olarak kendi kanaatlerim olarak yazdım, anlattım ve savundum. Kimseye de diyet borcum olmadığı için hep rahat oldum. Kitabı yazarken de hep öyle oldum.Çünkü Suudi Arabistan, Katar ve benzeri ülkelerin çağdışı yönetimlerinin ya da onların Irak ve Libya 'fatihi' patronlarının demokrasi söylemi kanıma dokunuyor.
***
Oysa gerçek o kadar net ki görmeyenlerde kasıt aramak gerekir. Özetle kitapta da anlatmaya çalıştığım kadarı ile coğrafyamızı çok ilginç ama bir o kadar tehlikeli gelişmeler beklemektedir. Coğrafyada yaşanacak her türlü olumsuz gelişme dolaylı-dolaysız ama mutlaka Türkiye'yi etkileyecektir. Bunun ne zaman olacağını kestirmek hiç önemli değil. Çünkü kurgulanan ve çok güzel sahneye konan oyunda sıranın kime, ne zaman ve nasıl geleceğini yalnızca kan meraklısı olanlar biliyor. Biraz reklam gibi olacak ama beklenmeyen bir aksama olmazsa Destek Yayınları'ndan bu hafta içinde çıkması beklenen kitabı okuyanlar bu sıralamayı kestirebilirler.  Daha önemlisi objektif baktıklarında oynanan oyunu çok daha kolay görebilirler. Gördükleri anda ise bu coğrafyanın geleceğine en azından doğru bir bir görüş olarak katkı sağlayabilirler. Bu olmadığı sürece yani doğrular görülüp yolunda herhangi bir düzeyde mücadele edilmediği sürece karanlık daha zifiri olacak ve  'Arap Baharı' denilen şey 'Kanlı Bahar' olacak. Kanlı Bahar'da ise ne yasemin ne de baharat ve karnabaharın kokusunu anlayan olmaz.

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında