• $13,6498
  • €15,5182
  • 783.814
  • 2004.55
30 Mart 2013 Cumartesi

Akıllı adamlar!

Örneğin inkılap yani devrim. Arapça’da inkılap ‘askeri darbe’ demektir. Türkçe’de askeri darbe olarak kullanılan ihtilal ise Arapça’da işgal anlamında kullanılır...
Gelelim ‘Akil Adamlar’ konusuna.
Akil; Arapça’da akıllı, aklıbaşında, uslu anlamında kullanılmaktadır.
Barış sürecine katkı sağlayacak insanlara ‘Akil Adamlar’ denmesi umarım diğerlerinin akılsız olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü Akil Adamlar listesinde adı geçmeyen ya da geçmeyeceklerin dışında da birçok insan bu sürece katkı sağlamaktadır. Üstelik inanarak. Çünkü ‘Akil’ yani akıllı olmak yetmez. Önemli olan aklın erdiği konuya inanmaktır. Yani aklın yanında vicdan da olmalıdır. Her iki taraf için. Türkler ve Kürtler... Çünkü bu sürecin nasıl süreceğini kestirmek pek kolay olmayacaktır. Bunu yalnızca Türkiye’nin iç koşullarından dolayı söylemiyorum. Çünkü PKK yalnızca bir Türkiye sorunu değildir. 
Çünkü Öcalan 1999’da da silahlı militanların ülke dışına çıkmasını istemiş ve öncesinde ve sonrasında  5-6 kez ateşkes kararı almıştı. 

ASLA ESKİSİ GİBİ OLAMAZ
Her seferinde iç ya da  dış nedenlerden dolayı sonuç alınamıyordu. Şimdi alınır mı hep birlikte göreceğiz. ‘Göreceğiz’ diyorum çünkü ilk kez Türkiye tarafı yani hükümet bu denli ciddi ve kararlı. Öcalan ise kendisini İmralı dışına çıkaracağına inandığı bu sürece tam destek veriyor. Üstelik  bölgesel koşullar ondan yana. Örneğin Esad’ın sonu ne olursa olsun Suriye’nin Kürt bölgesi asla eskisi gibi olmayacaktır. Kürtlerin en azından orada özerk bir bölgesi olacaktır. Esad gider ve yerine ABD yanlısı bir iktidar gelirse o özerk bölge Irak benzeri federal bir statü kazanacak ya da kazandırılacaktır. 

TÜRKİYE’Yİ ETKİLEYECEK
Böyle bir gelişme mutlaka ve yakından Türkiye’yi etkileyecektir. Kim ne der ve plan yaparsa yapsın bu böyle olacaktır. Batı’nın bölgesel hesapları bu yöndedir. PKK’nın PYD üzerinden Suriye’nin Kürt bölgesinde etkin olması doğal olarak Öcalan’ın elini güçlendirmektedir. Barzani bundan hoşnut değildir ve bu gerçeği değiştirmek için Ankara ile yoğun işbirliği yapmaktadır. Ama bu kolay olmayacaktır çünkü yakında Kuzey Irak’ta sorunlar başlayabilir. Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Lideri Celal Talabani’nin hastalanması Kürt bölgesinde iç çatışmalara yol açabilir. Çünkü Talabani’nin yokluğunda KYB içinde Barzani ve geleneksel rakip KDP’ye karşı tepkiler giderek çoğalmaktadır. Seçimlerin yaklaşmasıyla bu tepkiler hatta çatışmalar artabilir. Öcalan ise mutlaka bundan yararlanacaktır. Tıpkı İran Kürdistanı’ndaki durumdan yarar-landığı gibi. Çünkü PKK, PJAK üzerinden orada da çok etkin.

HERKESİN İŞİ ZOR
Özetle Akil Adamlar’ın işi çok zordur.
Bu sürece inanan ve katkı sağlayan tüm Türk ve Kürtlerin işi zor.
Çünkü bu sürecin yüzlerce belki de  binlerce iç ve dış verisi vardır ve olacaktır. Tüm bu veriler doğru bir şekilde görülüp anlaşılmadığı sürece süreç bir yerinde aksayabilir ya da geçmişte olduğu gibi askıya alınabilir. Çünkü bu süreçten hoşlanmayan birçok iç ve dış taraf vardır ve hep olacaktır. Kürt sorunu en azından  yüz yıldır emperyalist ve sömürgeci ülkelerin çok iyi kullandığı bir sorundur. Bölgesel ülkeler ise bu konuda hep oyuna gelmişlerdir. Örneğin kendi Kürtlerine kötü davranan bu ülkeler, komşu ülkelerin Kürtlerine açık ya da gizliden destek vermişlerdir.
Suriye,Türkiye, Irak ve İran...
Gerisini bilen biliyor. 
Tabii unutmadıysa ya da unutturulmadıysa!!

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını