• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Şubat 2013 Salı

Adanın hali!

Önceki gün adanın iki kesiminde önemli iki olay yaşandı: Güneyde başkanlık seçimi, kuzeyde UBP Kongresi. Güneyliler yüzde 57.5 ile Nikos Anastasiadis'i cumhurbaşkanı seçtiler. İktidardaki Komünist AKEL ve yandaşlarının desteklediği Malas yüzde 42.5'te kaldı. Çünkü güney kesimi çok ciddi  bir mali kriz yaşıyor ve AB, Yunanistan'da olduğu gibi adada da istediği her şeyi yaptırma gücüne sahip. Tıpkı Türkiye'nin kuzeyde yaptırabildiği gibi. 
Herkes son olarak bunu UBP Kongresi'nde gördü. Ada medyası AKP'nin adaya gönderdiği bakanlar üzerinden UBP ve Başbakan İrsen Küçük lehine nasıl etkin tutum aldığını anlatıyor. AKP ile Cunhurbaşkanı Derviş Eroğlu gerginliği devam ediyor. KKTC'de insanlar bu süreçle ilgili her şeyi en ince detaylarıyla biliyor. Bildiği için de müthiş bir moral bozukluğu, umutsuzluk ve çaresizlik yaşıyor. Bunun farkında olan hükümet, Ankara'dan aldığı destekle  kendisine çizilen yolda devam ediyor. Zaman zaman UBP'lileri bile rahatsız eden bu yol, adada karamsarlığı doruğa çıkarttı. Ufukta çözüm de yok. Yine de birileri Anastasiadis'in seçilmesini özellikle pompalıyor. Sanki yarın bir mucize olacak ve Kıbrıs sorunu çözülecek. 

AZ LİBERAL ÇOK SAĞCI
Oysa Anastasiadis'in siyasal geçmişine bakanlar nerelerden nerelere savrulduğunu rahatça görebilirler. Adamcağız eski EOKA'cı, biraz liberal, daha fazla muhafazakâır, daha çok sağcı, kiliseci, Annan'cı ama en önemlisi ABD ve İsrail'ci. Adanın geleceğini de belirleyecek olan da belki son özelliği. Çünkü 2004 Annan Planı sürecinde kuzeyde ve güneyde ortak siyasal ideolojilere sahip partilerin (AKEL ve CTP) iktidarda olduğu bir dönemde bile çözüme yönelik pratik adımların atılmadığı ya da atılamadığı bir dönemde Kıbrıs sorununu çözemeyen iç ve dış dinamikler Anastasiadis'in çelişkili kişiliğiyle bunu başarması asla mümkün olamaz. Mümkün olmadığı için de çözüm ihalesi başından beri olduğu gibi dış merkezlere kalıyor. Çünkü bugünün bölgesel ve uluslararası gündeminde Kıbrıs kimsenin umrunda değil. 

PETROL HESABI
Ada çevresindeki petrol ve doğalgaz hesaplarının netleşmesi için zaman var. Herkes gaz zengini Libya, Mısır, Filistin, İsrail, Suriye ve Lübnan'daki gelişmelerin sonucunu bekliyor. Nasıl olsa Anastasiadis 5 yıl iktidarda ve bu 5 yıl içinde başta Suriye olmak üzere 'Arap Baharı'nın nereye doğru sürükleneceğini herkes görebilecek. O zamana kadar da Avrupa'nın siyasal ve ekonomik geleceğiyle Obama'nın bölgesel ve uluslararası planlamalarında birçok şey değişebilir. 
Bu değişikliklere paralel olarak Ankara da Kıbrıs ile ilgili projelerini gözden geçirebilir. Türkiye; ister AB ve ABD ister bölge ilişkileri ve hesapları üzerinden kendi ulusal çıkarlarının denklemlerini kurmakta ve bu kurgulama içinde adanın önemli bir faktör olduğunu iyi bilmekte. Ankara adada her şeyin kendi planladığı şekilde yürümesi gerektiğini herkese anlatmakta, kabul ettirmekte. 1960'tan bu yana bunu hep başaran Ankara şimdi geçmişten farklı olarak adanın Türkiye'ye benzemesini de istemekte. Son 10 yılda Türkiye'de birçok siyasal, sosyal, kültürel ve dinsel dönüşümleri gerçekleştiren AKP şimdi aynı şeyleri KKTC'de yapmaya ya da UBP ve benzeri partiler üzerinden yaptırmaya çalışmakta ve belli düzeyde başarılı olmakta.

İLK SINAV 7 NİSAN
Siyasal, askeri, ekonomik güç ve psikolojik üstünlük AKP'de olunca da KKTC'deki 'karşı' kesimlerin işi zorlaşıyor. Bu karşı kesimlerin bu zoru aşıp aşamayacağının ilk sınavı 7 Nisan'da Lefkoşa'da. Belediye başkanlığı için yapılacak ara seçimde CTP ve müttefiki kesimlerin adayı kazanırsa adada bildik ve kendine özgü geleneksel dinamiklerin devam edeceği söylenebilir. Yok kendi iç sorunlarıyla boğuşan bir CTP ve sol kesimler genel seçimlere ışık tutucak bu kader seçimi kayberse ada çok anlamısız bir sürecin içine girer ve Kıbrıslı Türkler Türkiye'de anayasanın değişmesini, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını, AKP'nin  2015'ten sonra da iktidara devam etmesini ve Türkiye'nin AKP ideolojisine uygun hale getirilmesini bekleyeceklerdir. Gerisi zaten malum ve çok kolay!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı