• $28,9682
  • €31,3396
  • 1867.8
  • 7913.76
21 Temmuz 2023 Cuma

Yerli güçlüdür

1

Güç: fiziki olarak bile kendi başına var olan bir şey olmayıp cisimleşmiş/kütleleşmiş nesnenin hareket etmesiyle oluşur.

Gücü tarif etmek için bu kadarı bile yeterli değildir. Kütlenin büyüklüğü-küçüklüğü, özgül ağırlığı, şekli, hareketin hızı, düz bir hat boyunca mı, yoksa dönerek mi gerçekleştiği vs. bir sürü unsur.

Hal böyleyken; bir insanın, bir milletin, devletin gücü nedir?.. dendiğinde çok daha fazla etkenin devreye girdiği açık bir şekilde görülür.

'Kişinin gücü'nü oluşturan etkenlerden birkaçını zikredecek olursak;

Öncelikle o kişinin yerli olup olmadığına bakmalıyız.

Kişinin ayağının kendi evine, kendi yurduna, kendi toprağına basıyor olması; başkalarının gücünü de kendi gücüne katması açısından çok önemlidir.

Saniyen, sahici olup olmadığı çok önemlidir. Kurgu kahramanlar, gücünü daha da yükseltmek için göstereceği çabanın, bir kısmını sahici olmayan yanını güçlendirmek için harcamak mecburiyetiyle karşı karşıyadır.

Salisen; kişinin güçlü olabilmesi ve kalabilmesi, içinde bulunduğu toplumla, üstünde yaşadığı coğrafya ile, içinden sıyrılıp geldiği tarih ile bir çatışma içinde olmamasıyla ilişkilidir.

Dördüncü olarak, kişinin güçlü olabilmesi, tevarüs ettikleriyle, anda olanı mezcedebilme kabiliyetiyle doğru orantılıdır...

Bu böyle devam eder gider.

2

Son NATO toplantısı bir kez daha göstermiştir ki; Recep Tayyip Erdoğan bugün itibariyle dünyanın en güçlü liderlerinden bir tanesidir.

Erdoğan'ın bu gücü, onun olağanüstü özelliklere sahip olması nedeniyle değil;

Yerli, sahici, samimi, bizden... biri olmasıyla ilgilidir.

Tayyip Erdoğan, milletin ilk kez Avrupai takılmayıp ona ilk ismiyle hitap ettiği için güçlüdür.

Erdoğan, 21 yıllık iktidarına rağmen hiçbir şekilde milletine yabancılaşmadığı için güçlüdür.

O, hiç forma değiştirmediği, Kasımpaşa'da giydiği, bugün halen sırtında olan formanın arkasında 'millet' yazdığı için güçlüdür.

Tayyip Erdoğan, hiçbir 'devlet terbiyesi'nden geçmeden Başkan, Başbakan, Cumhurbaşkanı olduğu için güçlüdür.

Tayyip Erdoğan, Kasımpaşa'nın Kaptanpaşa mahallesinde doğup, Pera'nın ve Dolapdere'nin kesişme çizgisinde hayata tutunduğu için güçlüdür.

Erdoğan, Kasımpaşalı olmanın raconu gereği delikanlılığı her daim yaka cebinde bir mendil gibi taşıdığı için güçlüdür...

Dünyanın en kudretli liderlerinden birisi olmasına rağmen ağlayan bir çocuk gördüğünde onunla ağlayabildiği; o ağlayan çocuğun yeniden gülebilmesi için mevcut politikaları baştan sona değiştirmeyi göze alacak kadar merhametli olduğu için güçlüdür Tayyip Erdoğan...

3

Sırtını ülkesinin dağlarına yaslayan, elini yüzünü yurdunun derelerinde yıkayan, ayaklarını ülkenin ovalarına uzatan;

Gayrı hiçbir dayanak ve destek arayışında olmayan;

Çarığıyla-çürüğüyle, topalıyla-düzgünüyle, akıllısıyla-delisiyle, velisiyle-mecnunuyla, okumuşuyla-yazmışıyla, dillisiyle-dilsiziyle, ellisiyle-ayaklısıyla, göreniyle-görmeyeniyle, duyanıyla-duymayanıyla, asisiyle-mutisiyle, imanlısıyla-imansızıyla... yerli olandan dahi güçlü kim olabilir?

Bilmiyorum doğru mu? Bir zamanlar bulunduğum çevrelerde şöyle bir şeyden bahsedilmişti;

Amerika'da bir araştırma yapılmış: Aynı şartlara haiz olmakla beraber bir beyaz adama karşı, siyah adam görece olarak niçin daha başarısız olmaktadır... diye sorulmuş.

Bulunan tek anlamlı cevap; siyah adamın kökü yok ya da bilinmiyor. Bu nedenle kuvvetli bir rüzgâr esince savruluyor...

Bilmem anlatabildin mi?

YÜZYIL ÖNCE

"Hilafetin Türklerin elinden gidebileceğini, hilafet bizden giderse beş on milyonluk Türkiye Devletinin Alem-i İslam içinde hiç ehemmiyetinin kalmayacağını, Avrupa siyaseti nazarında da en küçük ve kıymetsiz bir hükümet mevkiine düşüceğimizi anlayabilmek için büyük bir dirayete lüzum yoktur. Milletperverlik bu mudur? Hakiki millet hissini kalbinde duyan her Türk makam-ı hilafete dört elle sarılmak mecburiyetindedir. Çünkü hilafet Türklük için bir kuvvettir. Hilafeti Türkiye hudutlarından dışarı çıkaracak surette hareket etmek intihardan farksızdır..."

(Hüseyin Cahit Yalçın, Tanin Gazetesi, 11 Kasım 1923)

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''