• $17,1307
  • €17,604
  • 973.387
  • 2371.25
9 Mayıs 2021 Pazar

Var-Yok

Yaşadığımız günler muvaccenesinde Cuma günkü yazımızın devamı sadedinde bugün köşemizi 'Yalnızız' romanıyla Peyami Safa'ya bırakıyoruz.

"İnsanın varlaşma hamlesinden ebedilik hayali ve neşesi doğar. Bu özleyiş bütün cesaretini imkandan almaktadır. İnsan mümkün olmayan şeyi istemek için kendini yorma ve paralamaz. Kendi fani ve geçici benliğinin üstüne sıçramak, kendi kendine aşmak için yaptığı bütün fedakarlıklar (her türlü aşk ve kahramanlık), varlaşma hamlesinin devamıdır. Söylemeye hacet yok ki, bu bir ruh hamlesi ve hareket halinde bir edebilik prensibidir."

(...)

"İnsanın yoklaşma hamlesinden doğan fanilik duygusu ya Pierre Loti veya ondan ilham alan Yahya Kemal gibi şairlerde bir geçicilik hüznü uyandırır, yahut da orta adamda "Bugün varız, yarın yok," "Bir günün beyliği beyliktir" tarzında hedonist, keyif ve kazanç temayüllerini azdıran bir yaşama telakkisi içinde "Vur patlasın, çal oynasın" ahlakı vücude getirir. Yaşadığımız çağ bu ruh hali içindedir. Söylemeye hacet yok ki, şiir tarafıyla bu bir geçicilik melankolisi, hayat tarafıyla bir uzviyet hamlesi ve hareket halinde bir fanilik prensibidir."

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı