• $8,517
  • €10,111
  • 494.202
  • 1431.78
4 Temmuz 2019 Perşembe

Uzakta durmak

1

23 Haziran’dan önce bir TV programında söylemiştim ilk kez, sonra, yanlış hatırlamıyorsam yazdım da. Ama daha çok ister propaganda amaçlı ister dertleşmek babında yaptığımız sohbetlerde kullanmış, demiştim ki;

“Ak Parti’nin yanlışlarını ve eksikliklerini, hatta sapmalarını ve nerelerde ne kadar kirlendiğini tespit ve listeleme konusunda bir yarışma açılırsa, birinciliği kimseye bırakmam, ben kazanırım…

Ama hiçbir şey İstanbul’u CHP zihniyetine bırakmanın/terk etmenin mazereti, gerekçesi olamaz…”

Yanılmışım; yarışma konusunda yanılmışım…

Sanki, birileri soruları önceden çalmış öğrenciler gibi Ak Parti’nin zaaflarını hatta sırlarını istif etmekle meşgulmüş, zamanı geldiğinde, işe yarayacak ortam oluştuğunda ortaya boca etmek için.

Şüphesiz; dava derdiyle ve eleştiri namusuyla yapılan değerlendirmeleri, analizleri kastetmiyorum. Ancak, görünen o ki; işte o birileri, mümkündür ki seçimin sonuçlarını kestiremediği için, büyük ihtimalle Ak Parti’nin oluşturduğu iktidar alanında tezgah kurduğu için, önce değil de, seçimden sonra konuşmayı uygun bulmuştur.

Diyeceğim o ki; yarışı kaybettim…

2

2008 yıllarıydı.

Konuşma metinlerinden kaynaklanan bir nedenle dönemin Başbakan Basın Danışmanı ile aramızda bir niza oluşmuştu.

Diyordu ki danışman arkadaş;

“Sizin mantaliteniz ve üslubunuz başlangıç için, hatta bu güne gelinen süreç için geçerli olabilir. Çünkü o zaman Başbakanımız birçok dengeleri gözetmek zaruretinde olduğu için görece olarak güçsüzdü. Oysa şimdi güçlü. Konuşma metinleri de bu gücü yansıtıcı nitelikler taşımalı… vs.” (mealen) Açıkça söylemese de; böyle yapmayacaksınız/yapamayacaksınız, bırakın gidin… demek istiyordu. Ben de kendisine; “anlaşıldı arkadaşım! Yeter ki Reis hep güçlü olsun, biz uzakta kalmaktan gocunmayız…” diye cevap vermiştim.

Ben hala sözümün arkasında, buradayım, gerektiğinde oradayım.

3

31 Mart sonuçları eleştiriye açıktı.

Mesela, çok yerinde ve haklı olarak;

Alınan sonuçlar kuşkusuz tek bir sebebe dayandırılamaz ama bir önde gidenler sıralaması yapıldığında; seçim sürecini iyi yönetemediği için iltisaklarıyla birlikte başta başkanı olmak üzere İstanbul İl Yönetimi’nden hesap sorulmalı… denilebilirdi.

Ancak; 23 Haziran’dan sonra hiçbir eleştirinin yeri de yok, karşılığı da yok.

Varsın bir takım; ‘ben görmüştüm’, ‘ben demiştim’, ‘ben uyarmıştım’cılar istediği kadar konuşsun ve yazsın.

Mevcut durumda yapılması gereken tek şey, muhasebedir.

Ben nerde yanlış yaptım, ben neyi eksik bıraktım… diyebilmektir. Eminim ve inanıyorum ki; ancak tek tek muhasebe yapan insanların topluluğu, birlikteliği ‘yeniden yürüyüş’ü başlatabilir.

Vesselam…

<p class='MsoNormal'>Çok Güzel Hareketler 2 programının sezon finali yapmasının  ardından soluğu Köy

Yılmaz Erdoğan, yardım malzemelerinin yangın bölgesine ulaştığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı