• $8,8887
  • €10,3943
  • 495.276
  • 1381.4
3 Eylül 2021 Cuma

Türkiye, şimdi kim nerede, kiminle?/4

6

Bir kez daha tekrarlamak gerekirse; Osmanlı'nın açık ya da gizli Yahudileri, Mustafa Kemal başkanlığında verilen kurtuluş mücadelesini desteklemişlerdir. Çünkü gidecekleri başka bir memleket yoktu.

Kurtuluş Savaşı kazanılıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulurken, o günkü Osmanlı Yahudilerinin dünya tasavvuru ile; batıcı, asri, seküler kurucu Türk unsurlarının dünya ve Türkiye tasavvuru birbiriyle imtizaç edebilecek nitelikteydi.

Nitekim cumhuriyet devrimleri ve yeni Türkiye'de yapılan tüm yapısal oluşumlar, birlikte hareket eden söz konusu anlayışların eliyle gerçekleşti.

Ve kuruluştan itibaren uzun bir dönem Türkiye'yi bu anlayışın taşıyıcıları, ardılları yöneticiler idare etti.

Ne var ki, halkın büyük bir çoğunluğu devrimleri ve bu yönetim biçimini, seküler ve modern Türkiye'yi, 'Yurtta sulh cihanda sulh' deyişinin arkasına sığınılarak egemen ve galip devletlerin dümen suyundan giden dış politika anlayışını bir türlü benimseyip desteklemedi.

Baskıdan kurtulup özgürce tercihte bulunma fırsatı bulduğu her durumda bu tavrını ortaya koydu.

Ne var ki; açık ya da gizli Yahudilerin, batıcı, seküler paşaların, asri/modern ailelerin kurduğu seçkinci ve jakoben yapı, oluşturduğu sosyal sınıf halkın tercihlerine razı olmadılar, katlanamadılar ve ordu marifetiyle sivil yönetime karşı defalarca darbe yaptılar.

İmdi;

Yirmi yıllık muhafazakar demokrat Ak Parti iktidarından sonra durum ne alemdedir, kim nerededir sorusu önem kazanmaktadır.

Kuşkusuz bu sorunun cevabı ciddi bir araştırmayı ve uzun bir tahlil vetiresinden geçmeyi gerekmektedir. Biz burada buna kalkışmayacağız.

Ancak; bir nevi hatırlatma babında bir iki cümle kurmaya çalışacağız.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bir konuşmasında şöyle demişti: "Yirmi yıl geçmesine rağmen fikri sahada pek başarılı olamadık..." Bunun bir başka şekilde söylenmesi şöyle olabilirdi: "Aradan bunca yıl geçmesine rağmen kurucu jakoben, aydınlanmacı, pozitivist anlayışın eğitim ve kültür sahasındaki egemenliğini kıramadık..."

Biz, Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu söylemine ekonomik alanın da dahil edebileceğini düşünüyoruz.

Her ne kadar kimileri Ak Parti'nin, '5'li çete'den bahsederek, kendi işadamlarını ürettiğini söylese de rakamlar bize ekonominin hala seküler, batıcı, modern, sabataist ailelerin elinde olduğunu göstermektedir.

Yani hala, kimin nerede, kimlerle beraber olduğu önemli bir başlık olarak önümüzde durmaktadır.

Bitirirken; keşke bütün Sabataistler İbrahim Betil gibi gerçeği söyleseler...

<p>Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme 'açık

Rum lider Anastasiadis çözüme 'Hayır' dedi

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Sancar, TOGG'un direksiyonuna geçti

Emniyet güçlerini dünyanın en hafif balistik zırhı koruyacak

''Karadeniz'in Zeugması'' kapılarını dünyaya açacak