• $8,8433
  • €10,3738
  • 497.562
  • 1384.68
29 Ağustos 2021 Pazar

Türkiye, şimdi kim nerede, kiminle?/3

İbrahim Betil bir konuşmasında; kurdukları okulları ve diğer eğitim faaliyetlerini kastederek;

"Bizde inanç farklılıkları yoktur (Problem olmaz anlamında)" der.

Bu ifade aslında 'bizim dinle imanla ilişkimiz yok' anlamındadır.

Nitekim, uzun uzun eğitim faaliyetlerinin ve öğrencilerle ilgili etkinliklerin anlatıldığı sayfalarda dinle, bahusus İslam'la ilgili hiçbir ize rastlanmaz;

415 sayfalık kitapta,

Sadece dedesinin camisinden sonra bir iki sefer 'cami' kelimesi geçmektedir.

Birincisinde; Turgut Özal ile İstanbul Orduevi'nde saat 17:30'da randevusu vardır. Betil saatinde randevu yerinde olur ama Özal yoktur. Özal "Cuma namazı sonrası gecikmiştir." Keza Adapazarı'nda okul yeri ararken bir muhtarla görüşmesi gerekir ama muhtar yerinde yoktur, o da 'Cuma Namazı'na' gitmiştir.

Hakkı teslim etmek adına; bir kez de konferans vermek üzere çağırıldığı bir üniversitede, tam konuşacağı salona doğru yürürken yanına başörtülü iki genç kız yaklaşır "Biz de sizi dinlemek istiyoruz ama bizi içeri almıyorlar" derler ve sonra o gençlerden bir tanesi başındaki örtüyü çıkarmaya teşebbüs eder. Bunun üzerine Betil, "Örtünü çıkarma, eğer sizleri içeri almıyorlarsa, ben içerdeki öğrencileri dışarı çıkarırım, konferansı dışarıda yaparız, sizde mahrum olmazsınız" der. Allah'tan idare problemi çözer de Betil zor duruma düşmekten kurtulur.

Eğer siz eğitimi 'evrensel' olarak tanımlamışsanız, bilerek ya da bilmeyerek yerel olanı, tarihi olanı, coğrafyaya bağlı olanı; yani dini, tarihi, örf ve adetleri, gelenekleri, bölgesel ve yöresel değerleri, kültürü yadsıyorsunuz, anlamsız addediyorsunuz demektir.

İbrahim Betil 50'li yaşlarda tam mesaili bankacılığı bırakıp eğitim işleriyle uğraşmaya başlaması öyle çok masum ve halka hizmet diye mütalaa edilecek cinsten değildir.

Betil gerek kalıtımsal olarak toplumdaki yeri, gerek Robert Kolej eğitimi alması hasebiyle kendisini ayrıcalıklı; toplumu da her haliyle 'geri' ve eğitilmeye müstehak olarak görmektedir.

"Boğaz'ın tepesinde ayrıcalıklı imkanlarla eğitim alan İbrahim o an yoksul hayatla yüzleşti(...) Herkes benim kadar şanslı değil diye geçirdi içinden..."

İbrahim bu anlayışını, liseden mezuniyetinin 50. yılı nedeniyle Robert Kolej'in o yılki mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada da dile getirir ve yeni mezun Robertlilere özellikle hatırlatmak ister: "Sizler bu ülkenin en iyi okulunda eğitim alma fırsatı yakalamış ayrıcalıklı kişilersiniz."

(Acaba burada daha yenilerde Boğaziçi'ne yeni rektör atanması ile ilgili tartışmaları hatırlamalı mıyız?)

5

Niyetim, durup dururken size İbrahim Betil'i tanıtmaya çalışmak değil. Lakin her ne kadar İbrahim Betil 1944 doğumlu olsa da; hem cumhuriyetin kuruluş ilkelerini, yüz yıllık serencamını, hem de bu günü anlamak için,

Betil'in hayatı ve çevresi elverişli malzemeler sunmaktadır.

Ayrıca meraklısı olanlar için bir döneme farklı bir bakış açısı sunmuş olmamızda cabası. Bir hüküm vermekten çok söz konusu döneme ait malzemeleri sunmaya çalıştık. Bunlardan herkes kendisine göre çıkarımlarda bulunsun istedik.

Bu bağlamda aşağıda size İbrahim Betil'in hayatında yer alan isimlerden bazılarını takdim etmeyi de uygun gördük.

En yakınından başlarsak; anne tarafından dede: İbrahim, anneanne: Emine Nedime; baba tarafından dede: Mehmet, babaanne: Zeynep; baba adı Osman Hidayet, anne adı Nevin; ağabey Mehmet, kız kardeşi Ayşegül...

(Dikkat edilirse bu fasıldaki isimlerin tamamı 'İslami isimler'. Bir de İbrahim Betil'in eşinden başlayarak ileriye doğru bir sıralama yaparsak; Sedef (eşi), Senem (kızı), Serna ve Sia veya Selen (torunları). İsimlerin gittikçe İslami açıdan anlamsızlaştığı görülecektir.)

Diğerleri karışık olarak: Timur Selçuk, Ahmet Altan, Mehmet Emin Karamehmet, Cem Karaca, Mehmet Alan, Ömer Madra, Tahir Özgü, Doğu Perinçek, Cüneyt Ülsever, Sabih Tansal, Etyen Mahçupyan, Güngör Uras, Işık İnsel, Mehmet Dirisu, Raşit Canbaylı, Halil Berktay, Yavuz Canevi, Burhan Karaçam, Vural Akışık, Hüsnü Özyeğen, Osman Turkay, Suzan Bayazıt, Tuğba Jabban, Özden Dinçer, Emre Nişancı, Kahraman Erciyes, Ahmet Demir Birol, Yavuz Rona, Aydın Menderes, İshak Alaton, Asım Kibar, Çetin Nuhoğlu, Sinan Tara, Can Peker, Mehmet-Canan Barlas, Mehmet Ali Birand, Akın Öngör, Ali İzzet Ekem, Gündüz Vassaf, Behçet Kemal Çağlar, Masal Maselum, Rona Yırcalı, Nejat Eczacıbaşı, Haluk Eczacıbaşı, Ayhan Şahenk, Ahmet Yücekok, Mustafa Sezer, Ahmet Aykaç, Halil Azizleri, Daryal Batıbey, Ruşen Eşref Ünaydın, Erol Aksoy, Erjan Dumanlı, Cevher Özden, Halis Komili, Ümit Boyner ve diğerleri.

DEVAM EDECEK...

<p>Görüntüler İspanya'ya  bağlı Kanarya Adalarından. Cumbre Vieja Yanardağı'nda patlamaların şiddeti

Patlamaların şiddeti artıyor

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün