• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
23 Ekim 2014 Perşembe

‘Takım Çantası’ denebilir mi?

1

Mustafa Öztürk duruşuna ve tavrına saygı duyduğum, düşünce ve görüşlerini dikkatle dinlediğim ve önemsediğim bir ilahiyatçıdır.
İlber Ortaylı’nın hep söylediği, dün Hürriyet’te yayınlanan Ahmet Hakan’a verdiği söyleşide de yinelediği bir görüşü vardır.
“İyi bir ilahiyatçı en az iki ölü, üç yaşayan dil bilmelidir. İslam ilahiyatçısı Yahudilik ve Hıristiyanlığı da iyi bilmeli ki o dinlerle İslam arasında mukayeseli okumalar ve tahliller yapabilmelidir.”
Mustafa Öztürk’ün iki ölü, üç yaşayan dil bilip bilmediğini bilmiyorum. Ama takip ettiğim kadarıyla kadim külliyata vakıf olacak kadar Arapçası, batı literatürünü tarayacak kadar İngilizcesi olduğu kesin.
Yahudiliği ve Hıristiyanlığı bildiği kadar İslam öncesi toplulukların yerel inanışları ve davranışları hakkında malumatları olduğu da görülüyor.
Kısacası Öztürk, Ortaylı’nın tanımladığı ilahiyatçı olmaya dünyada ve Türkiye’de namzet gösterilecek isimlerden biri benim kısıtlı gözlemlerime ve değerlendirmelerime göre.
2
Mustafa Öztürk bir televizyonda haftalık sohbet programına katılıyor.
Son izlediğimde mezhepler hakkında konuşuyordu. Özellikle itikadi mezheplerin çıkışını izah sadedinde, “Topluluklar ya da devletler içinde bulundukları siyasi ve sosyolojik durumu meşrulaştırmak için Kur’an’ı Kerim’e baktılar ve durumlarını doğrulayan ayetler bularak yapılandılar. Kur’an’ı Kerim’de herkes kendisine uygun bir ayet bulabilir. Bu bağlamda Kur’an’ı Kerim ‘Alet Çantası’ gibidir.”
(Cümle moto mot Öztürk’ün değildir. Benim aklımda kalanları cümleleştirdim.)
3
Söyleminin içeriği bahsi diğer. Tanımlamaya takıldım duyduğum anda; “Kur’an alet çantası gibidir.”
İrrite oldum.
Böyle bir cümle, bu tür bir benzetme Kur’an için yapılmamalı diye düşündüm.
Kur’an’ın şanına yakışmaz diye...
Sonra, sonra...
Dinledikçe.
Bir meselenin kolayca anlaşılması ve açıklığa kavuşması için böylesine yalın ve basit cümleler kurmak, benzetmeler yapmak doğru bir yöntem olamaz mı diye çelişkiye düştüm.
Çelişkim ve ikilemli halim devam ediyor.
Siz okuyucularımı da bu ikilemli tartışmaya ortak etmek istedim.
Bilmem anlatabildim mi?

<p>İzmir'e meteor düştüğüne dair iddialar sosyal medyayı karıştırdı. 31 Temmuz saat 01.54'te gerçekl

İzmir'e meteor mu düştü?

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı