• $9,4969
  • €11,0602
  • 543.785
  • 1455.42
26 Eylül 2019 Perşembe

'Soluk alamıyorum'

1

Vladimir Nabokov’un; “… zamanımızın üç ya da dört romanından biridir.” diye tanımladığı 1916 yılında yayımlanan ‘Petersburg’ romanının yazarı; 1917 Rus Devrimi’ni; “kutsal delilik”, “isyankar ve arındırıcı bir güç”, “gizemli görev” gibi yüceltici tanımlamalarla ve coşkuyla karşılayan Andrey Beliy, 1934’teki ölümünden bir müddet önce bir dostuna şöyle der; “Bizim Rusya’mızın dışında yaşayamam. Ama içinde de soluk alamıyorum…”

2

Adam her şey olmaya talipse, bir şey olmadığındandır.

Herkesi kucaklamaya, her kesimi temsil etmeye, her önüne çıkana şirin gözükmeye çalışan birisi, olsa olsa şekilsiz, biçimsiz, ruhsuz bir şey olur ancak.

Durmadan, bıkıp usanmadan ‘herkesi kucaklayacağını’ söyleyen birisi;

Bilesiniz ki hiçbir zaman mesela iyi bir dindar olamaz. Yetişmiş bir liberal değildir. Eşitlikçi sosyalist bile olamaz ya da sınıfını belirlemiş bir solcu. Sıkı bir faşist bile olmaz o tiplerden. ‘Hümanizm’den başka takılacağı hiçbir köşe, sığınacağı hiçbir liman yoktur.

Böyle olunca… Yani, her şey kaypak, her şeyden bir miktar olunca bu tür adamların, örneğin, ahlaklı olmaları da mümkün değildir.

Çünkü ahlak önce bir ‘duruş’ sonra bir ‘istikamet’ ve de ‘isabetli’ bir tavır ister.

Ayrıca bu tipler için yalan ve çelişki zorunlu bir katman, kaçınılmaz bir vasıftır.

Dolayısıyla;

Eskilerin “siret surete vurur’ düsturu mucibinde bu tür adamların içlerinin ne olduğu belirsiz olduğu için yüzleri de bir şey ifade etmez. Düz, saydam, anlamsız, plastik bir görüntü… o kadar.

3

CHP’li bir başkanın yönettiği şehirde yaşamak soluk alışımı zorlaştırıyor. Ama İstanbul’umuzu da terk edecek değilim, terk edemem.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu