• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
13 Ekim 2019 Pazar

Söke söke... Mecburen

1

Bundan tam yüz yıl önce (18 Ocak 1919) İngiltere ve Fransa’nın önderliğinde neredeyse bütün dünya Osmanlı’nın topraklarını paylaşmak üzere Paris’te toplanmıştı.

Konferansın birinci amacı Osmanlı’nın topraklarını bölüşmekti ama en basit hukuk kurallarına dahi uyulmaksızın toplantıya Osmanlı Devleti çağırılmamıştı.

Buna karşılık Arapları temsilen Şerif Hüseyin’den, Güneydoğu’da kurulması planlanan Ermeni devletinin temsilcisine kadar Osmanlı’dan toprak isteyen herkes oradaydı.

Toplantının başlangıcında Amerika Birleşik Devletleri de vardı. Ancak ABD Başkanı Wilson zihninde yaptığı Milletler Cemiyeti’nin kurulmasıyla ilgileniyordu. Hemen başlangıçta bu konuda müsbet bir karar çıkınca toplantıyı terk edip gitti.

Farkında mısınız?

Yüz yıl önce olup bitenlerle bugünküler arasında hiç bir fark yok.

Nasıl ki; o gün Osmanlı’yı dinlemeden, savunma hakkı tanımadan kendilerince hüküm veriyor idiyseler;

Bugün de Osmanlı’nın devamı mesabesindeki Türkiye’ye sormadan ahkâm kesiyorlar.

Nasıl ki; dünkü tıkanmışlığı/tükenmişliği Kuvayı Milliye savaşarak söke söke ortadan kaldırdıysa, askerimizin bugün yaptığı da odan başka bir şey değildir.

2

Cuma akşamı Türkiye Futbol Takımı Arnavutluk ile yaptığı maçın son dakikalarında attığı golden sonra futbolcular hep beraber asker selamı ile Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiler.

20’li yaşlardaki delikanlılar bu hassasiyeti gösterirken, ne yazık ki İstanbul’un başına geçen zat sıkılmadan ve arlanmadan Ahmet Hakan’a harekat hakkında ‘kuşkularım var’ diyor

İşte, benim döne dolaşa anlatmaya çalıştığım CHP zihniyeti böyle zamanlarda kendisini daha iyi ortaya koyuyor.

Ne kadar kontrollü ve dikkatli davranırlarsa davransınlar, biz biliyoruz; CHP bu milletin değerlerine yabancıdır, uzaktır, düşmandır.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor