• $13,343
  • €15,1428
  • 761.303
  • 1857.4
22 Kasım 2018 Perşembe

Siren çalarken

1

Yunan mitolojisine göre ‘siren’ adı verilen dişi deniz yaratıkları varmış. Bu yaratıklar çok güzel sesleriyle şarkı söyler, şarkıdan büyülenen ve kendisine gelen denizcileri yerlermiş.

2

Özellikle cumhuriyetten sonra Türkiye’nin Batılılaşma serüveni tıpkı siren şarkılarına pervane olmuş denizcilerin haline benziyor.

O sese âşık, ona doğru koşuyor. Ama sesin sahibi bizatihi onu yok etmek istiyor…

Söz konusu âşıklık hali en çok dil konusunda kendisini görünür ve anlaşılır kılmıştır.

Bu nedenle olacak ki Cemil Meriç harf devriminden sonra şöyle hayıflanır: “Düşmanın teslim alamadığı tek kale kalmıştı: Hafıza, yani dil. Bugünü düne bağlayan köprü uçurulmadıkça tarihten koparılamazdık…”

Dil o kadar önemlidir ki milletlerin hayatında, bu nedenle yine Meriç; “Kamus’a uzanan el namusa uzanmıştır” demekten imtina etmemiştir.

3

Hiç teoriye dalmadan örnekler üzerinden anlatırsak;

Fatih Sultan Mehmet’in dil öğrenmesi ile İngiliz sömürgesi Hintlinin ve Osmanlının son devir aydınlarının Fransızca öğrenmesi aynı şey değildir.

Keza yaşamayan diller var, Sanskritçe ve Aramice gibi; onları öğrenenlerle bugün İngilizce öğrenenleri bir tutamayız.

Birinci örnekte geçmişte ve şimdide ne olup bittiğini öğrenmeye yönelik bir tecessüs söz konusu iken; ikincisinde efendi ile daha iyi anlaşabilme, efendiden aferin alma derdi mevcuttur.

Bu nedenle yeri gelmişken bir kez daha yinelemekte fayda var.

Yabancı dil öğrenmeye eyvallah ama yabancı dil ile eğitim tam bir absürtlüktür, saçmalıktır. Anlamsızdır, gereksizdir, amaçsızlıktır. Türkiye bir an önce bu saçmalıktan kurtulmalıdır.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu