• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
22 Mart 2020 Pazar

Semenderlerin intikamı mı?

Malumunuz Çek yazar Karel Capek’in Türkçeye ‘Semenderlerle Savaş’ ismiyle çevrilen, 1930’lu yıllarda yazılmış bir romanı vardır.

Capek’in ‘semenderleri’ insan-hayvan karışımı mahluklardır. Eğitilebilir oldukları ortaya çıktıktan sonra da-ha çok su altında çalıştırılmak üzere yetiştirilirler ve çoğaltılırlar.

İnsanın kendi eliyle yetiştirdiği bu mahluklar zamanla insanlık için tehlike arz etmeye başlar.

Bu yönüyle; eleştirmenlerin ve yorumcuların neredeyse tamamı Capek’in semenderlerinin 1930’lardan sonra yükselen faşistlere gönderme yaptığını söylerler.

Ama biz bugün yaşıyoruz.

2020 Mart ayındayız.

Virüs salgını nedeniyle tecrit altındayız.

Acaba bu salgının söz konusu semenderlerle bir ilgisi var mıdır dersek;

“… Bay Bellamy’yle, Saygon’daki Hotel France’ın lobisinde satranç oynuyordum; o sırada bir gemiyle sözleşme yapmamış-tım daha. “Bellamy,” dedim, “sen saygın bir insansın, bir beyefendisin. Aslında köle ticaretinin en alçak türü olan bir şeyi yap-mak sana tuhaf gelmiyor mu?” Bellamy omuz silkti. “Semender semenderdir,” diye mırıldandı kaçamak bir tavırla.

“İki yüzyıl önce de zenci zencidir diyorlardı.”

“Peki haklı değil miydiler?” dedi Bellamy. “Şah!”

O oyunu kaybettim. Birdenbire satranç tahtasındaki her hamlenin eski ve bir zamanlar bir başkası tarafından oynanmış oldu-ğunu anladım.” (s. 147)

Dünya çapında yasal veya gayri resmi ticarete konu olan semenderler her zaman onların işgücünden yararlanmak için alınıp satılmışlardır.

Hiçbir zaman etinden faydalanma yoluna gidilmemiştir.

Ancak, zaman zaman, işgücü ticaretine konu edilmeksizin, çiftliklerde kimi semenderlerin kaybolduğu anlaşılınca, araştırma-lar yapılmış ve bunların orta sınıf Çinlilerce çalındıkları anlaşılmıştır.

Bilmem anlatabildim mi? 

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!