• $16,5303
  • €17,5727
  • 969.201
  • 2529.26
24 Haziran 2018 Pazar

Seçim sonucuna dair

1

Bugün sandık başındayız.

Seçimin sonucuna dair tahmin ve temennim; R. Tayyip Erdoğan’ın başkanlık için yeterli oyu birinci turda alacağı ve Meclis’te Ak Parti’nin çoğunluğu sağlayacak milletvekilliğine ulaşması şeklindedir.

Öyleyse bugünden itibaren seçimden sonrasını konuşmamız lazım.

2

Bir toplumda/ülkede siyasetin başat hale gelmesi ve sık sık seçim yapılması; halkın iradesine başvurulması ve demokrasinin işliyor olması bakımından sağlıklı görülebilir. Ancak genel anlamda, yukarıdan ve tarihsel bir bakışla bu durum olumsuz bir çerçeveye de işaret edebilir.

Başat hale gelmiş bir siyaset; ekonomiden sanata, bilimsel çalışmalardan sosyal faaliyetlere/ilişkilere kadar her şeyi az veya çok baskılar ve bir anlamda belirler ve/veya belirsizleştirir.

Belirleyici ve betimleyici bir mahiyet kazanan siyaset ister istemez toplumun her kesitinden insanlar için cazip bir hale gelebilir, itibarlı bir ‘meslek’ haline gelebilir. Dolayısıyla diğer cephelerin/mevzilerin boşalmasına da neden olabilir.

Mesela, bir bilim adamı en verimli çağında, bilimsel çalışmalarını bir tarafa bırakarak siyasete girmeye kalkışabilir. (Bizzat şahit olduğum benzer bir durum hala içimi acıtmaktadır.)

3

Meramımızı başka bir örnek üzerinden daha iyi anlatabiliriz düşüncesiyle…

Trabzon şehri coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca kozmopolit bir şehir olarak, ticareti hep canlı olmuş, sanat üretmiş ve siyasetçi yetiştirmiştir. Kültürel yapısı çevresine göre göreceli olarak hep yüksek kalmış dolayısıyla çevresi için bir cazibe merkezi olmuştur.

Ancak son onlu yıllarda Trabzonsporluluk kültürü diğer bütün alanları baskılamış ve belirlemiştir. Bunun sonucu olarak ta Trabzon’da (bir anlamda) Trabzonsporlu olmaktan başka bir değer kalmamıştır denilebilir.

Bu anlamıyla Trabzon’da siyaset yapmak isteyen, ticaretle iştigal eden, sanat icra eden herkes öncelikle ve kaçınılmaz olarak Trabzonspor’u kutsamak mecburiyetindedir. (Bu arada! Belirtmem de belki fayda vardır. Ben, Trabzonlu olmamama rağmen Trabzonsporluyum.)

Aksi halde kendisine hayat hakkı tanınmaz.

Böyle olunca her şey giderek tek tipleşir ve kısırlaşır.

Aynen bunun gibi; siyasi kültürün başat olduğu durumlarda, ülkede bilimsel çalışmaların ve tartışmaların, sanatsal faaliyetlerin, sosyal münasebetlerin ve ilişkilerin alanı daralır, çeşitliliği azalır ve seviyesi düşer.

4

Bu seçimle fiilen ve hukuken ‘Başkanlık’ sistemine (varsın resmi adı ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ olsun, yeni durum fiilen başkanlıktır.) geçmemizin en önemli sonuçlarından bir tanesi; artık bundan sonra daha az seçim yapmak durumunda olacağımızdır.

Artık biliyoruz ki; bir dahaki seçimi beş yıl sonra yapacağız. (Mahalli seçimleri mülahaza dışı bırakıyorum, o zaten kendi şartlarında ve zamanında icra ediliyor.)

Bu demektir ki; bu beş yıllık süre içinde seçim gerçekliğiyle sıkıştırılmaksızın ve baskılanmaksızın diğer alanlarda yoğunlaşmak mümkün olacaktır.

İnşallah temennisiyle… Seçimlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olması dileğiyle…

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını