• $28,9404
  • €31,2614
  • 1878.37
  • 8057.42
1 Ocak 2021 Cuma

“RÜYAMDA GÖRSEM İNANMAZDIM” derler ya…

1

Hem duygu olarak hem bilgi açısından silahlarla aramda hep anlamlı bir mesafe bulundu.

Buna rağmen düşmanı caydırmak ve canı, namusu, malı, devleti, milleti korumak için silahların elzem olduğuna inandım.

Ancak oturup bir silaha güzellemeler yapacağım hiç aklıma gelmemişti.

2

Hani, insanlar, birlikte yaşama ilkesi gereği birçok insanla beraber olabilir.

Ancak sınırlı sayıda kişiyle özel bir yakınlık kurar, dost olur, arkadaş olur, birlikte vakit geçirmekten hoşnutluk duyar ya.

İsmail Katmerci de dokuz yıla yakın vekillik hayatımda birlikte vakit geçirmekten huzur duyduğum, görmediğimde aradığım, vekillikten sonra da her sesini duyduğumda gönlüme ferahlık veren şahsiyetlerden birisidir.

Aktif vekilliğimiz döneminde de bir atölyesinin (fabrika) olduğunu, özel kimi araçlar ürettiğini biliyordum.

Ancak…

3

“Öyle inanıyorum ki bizim AR-GE’miz, özel teşebbüste Bayraktar’dan sonra gelir.”

Bir haber sitesinde dolaşırken, ‘yeni nesil silahlar’ başlıklı bir haberin içeriğinde ‘Katmerciler’ ismini görür görmez İsmail kardeşime bir mesaj yazdım “Aselsan ile ‘insansız tank’ (İKA; İnsansız Kara Aracı) üreten Katmerciler sen misin?” diye.

Cevap beklediğim gibiydi.

Havada İHA ve SİHA’ların karşılığı İnsansız Kara Araçları’nı KATMERCİLER üretiyordu.

Katmerciler uzun zamandır zırhlı araç üreten bir müessese olarak sektörde önemli bir ağırlığa sahipmiş de ben yeterli bilgiden uzakmışım meğer.

Şöyle ki; Katmerciler’in sadece savunma envanterine dahil olan ürünlerini saymak/yazmak bile ne kadar zengin, tecrübeli bir müessese ile karşı karşıya olduğumuzu göstermeye yetecek seviyede:

HIZIR (Zırhlı Muharebe Aracı), ATEŞ (Zırhlı Mobil Sınır Gözlemleme Aracı), KIRAÇ (Yeni Nesli Kriminal İnceleme Aracı), UKAP (Uzaktan Kumandalı Atış Poligonu), KHAN (Zırhlı Personel Taşıyıcı), TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı), Koruma Kalkanı, Uzaktan Kontrollü Çok Namlulu Gaz Atar Sistemi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Paletli Ekskovatör, Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinesi, Zırhlı ADR’li Akaryakıt Tankeri, Zırhlı Otobüs, Zırhlı Low-Bed Treyler, Zırhlı Damper, Zırhlı Dozer, Zırhlı Su Tankeri, Zırhlı Kurtarma Aracı… vs.

Yukarıdaki listede bir hususun altını çizmek isterim.

Zırhlı ve uzaktan kumandalı iş makineleri neyin nesi diyebilirsiniz.

Fazla ayrıntıya girmeden, bu sorunun cevabı olarak hendek/çukur eylemlerini ve bunlara karşı verilen mücadeleyi hatırlatmak isterim.

Allahualem söz konusu makineler olmasaydı, bölgeyi temizlemek hem çok daha uzun bir süreye ihtiyaç duyacak hem de daha fazla şehit vermemize neden olacaktı.

4

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci diyor ki: “Ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda insansız kara aracı konseptini ilk olarak beş yıl önce gündeme getirdik.

Bu konseptin ilk örneği UKAP’ı üç yıl önce tanıttık. Büyük beğeni kazanan UKAP’ı Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacı ve isteği ile sürekli geliştirdik. Gelinen noktada UKAP ‘İnsansız Mini Tank’a dönüştü. SİHA’lar gibi İnsansız Mini Tankımız da dünya ölçeğinde ilgi uyandıracak niteliktedir. Türk Ordusu havadan sonra karada da uzaktan kumandalı savunma araçlarıyla gücüne güç katacaktır.”

Bakmayın siz adının ve kendinin mini olmasına,

Katmerciler’in geliştirdiği, deneme ve test aşamalarının bitip Aselsan ile birlikte 2021 yılı başından itibaren seri üretime geçişecek olan İnsansız Mini Tank; konvensiyonel tankın bütün fonksiyonlarını, hatta daha fazlasını yerine getirebilmekte.

5

Son yaşananlar göstermiştir ki; başta İHA ve SİHA’lar olmak üzere Türkiye’nin geliştirdiği savunma ve taarruz silahları Türkiye’nin algısını değiştirmiştir.

Hatta konunun uzmanlarının ifadesiyle İHA ve SİHA’lar mevcut savaş konseptini dahi değiştirmiş bulunmaktadır.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla yürekten inanıyorum ki; Katmerciler’in geliştirdiği ve Aselsan ile birlikte seri üretimini yapacakları İnsansız Kara Aracı (İnsansız Mini Tank) Türkiye’nin bu değişen algısını ve Türkiye’nin değiştirme gücünü daha da güçlendirecektir.

Benim için ayrıca önemli olan ise;

(İKA) İnsansız Kara Aracı’nı üreten Katmerciler Makina’nın kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci benim dostum.

Bu benim için bir ayrıcalık. 

<p>İstanbul'da düzenlenen Take Off Girişim Zirvesi, T3 Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumh

Take Off Girişim Zirvesi: İstanbul'da girişimcileri iş fırsatlarıyla buluşturuyor!

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı